Barma (Myanmar) - Významné osobnosti

Aung San Suu Kyi


Aung San Suu Kyi (Aun Schan Su Ťij)


Aun Schan Su Ťij se narodila 19. června 1945. Její otec Aun Schan (angl. Aung San) vyjednával nezávislost Barmy s Velkou Británií v roce 1947 a byl zavražděn svými odpůrci ve stejném roce. Je nositelkou Nobelovy ceny míru (na návrh prezidenta Václava Havla) a Sacharovovy ceny za svobodu myšlení.

Vyrůstala se svou matkou Kchin Ťij Su Ťij (angl. Khin Kyi Suu Kyi), vzdělání získala v anglických katolických školách během dětství stráveného v Barmě.

Ve vzdělání pokračovala na St. Hugh's College v Oxfordu, kde v roce 1969 získala bakalářský titul z filozofie, politologie a ekonomie. Titul Ph.D. pak obdržela v roce 1985 na Londýnské univerzitě (University of London), fakultě Orientálních a afrických studií. Pracovala také pro vládu Myanmarského svazu (oficiální název Barmy - pozn. překladatele). V roce 1972 si vzala Dr. Michaela Arise, odborníka na tibetskou kulturu, který žil v Bhútánu. Rok poté porodila v Londýně prvního syna Alexandra a v roce 1977 druhého syna Kima.


1988 - 2010 - domácí vězení


Su Ťij se vrátila do Barmy v roce 1988, aby se postarala o nemohoucí matku. Shodou okolností ve stejný rok dlouholetý vůdce vládní socialistické strany generál Ne Win rezignoval, což 8. srpna 1988 (8-8-88, den považovaný za příznivý) vedlo k masovým demonstracím za demokratizaci. Ty byly násilně potlačeny.

A Su Ťij byla 20. července 1989 v Rangúnu zatčena a dána do domácího vězení podle stanného práva, které umožňovalo uvěznění až na dobu tří let bez obvinění nebo procesu. Z domácího vězení ji propustili 10. července 1995, 23. září 2000 ji znovu zatkli a opět uvrhli do domácího vězení. Po devatenácti měsících, 6. května 2002, byla propuštěna. 30. května 2003, po masakru v Depayinu, ji přes tři měsíce zadržovali na tajném místě a poté opět dali do domácího vězení. 25. května 2007 bylo její uvěznění prodlouženo o rok. 24. října 2007 celková délka jejího domácího vězení dosáhla 12 let a protesty na její podporu se konaly ve 12 metropolích po celém světě.

V sobotu 22. září 2007, ačkoli byla stále v domácím vězení, se Su Ťij na chvíli objevila u brány své rezidence v Rangúnu, aby přijala požehnání od buddhistických mnichů, kteří uspořádali pochod na podporu lidských práv. Podle všeho byla ihned následující den převezena do věznice Insein (kde byla zadržována v roce 2003), ale schůzky zmocněnce OSN Ibrahima Gambariho poblíž jejího domu v Rangúnu 30. září a 2. října vedly k jejímu umístění zpět do domácího vězení.

 

Od května 2003 je ale opět internována v Rangúnu, kde žije v částečné izolaci pod dozorem vojenské junty. Po vládním režimem nepovolené návštěvě Američana Johna Yettowa jí bylo domácí vězení v srpnu 2009 prodlouženo o dalších 18 měsíců.

13. listopadu 2010 byla propuštěna z domácího vězení.


Z disidentky poslankyně parlamentu


Nová barmská vláda uzavřela zřejmě s Aung San Suu Kyi určitou formu dohody a umožnila jí návrat na politickou scénu a prodemokratické změny v zemi výměnou za zmírnění a odvolání restrikcí ze strany západu.

V dubnu 2012 se konaly doplňovací volby, kterých se zůčastnila opoziční Národní liga pro demokracii, která drtivě zvítězila a  získala 43 ze 46 volených míst. Národní ikona Aung San Suu Kyi tak slavnostně vstupuje do parlamentu a začíná novou etapu svého života.


Fotogalerie



SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Osobnosti - nejvýznamější osobnosti Barmy

Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů