Barma (Myanmar) - Významné osobnosti

Than Shwe


Than Shwe (Than Šwei)


Generalissimus Than Šwei (narozen 2. února 1933 Kyaukse, oblast Mandalaj) je mynmarský politik a voják, od konce 80. let klíčová postava vojenské junty. Od dubna 1992 do února 2011 byl předsedou Státní rady míru a rozvoje Myanmaru, de facto jeho absolutním vládcem. Na veřejnosti vystupoval zřídkakdy.


Cesta k moci


Začínal jako poštovní úředník a v roce 1952 vstoupil do armády. V roce 1960 byl povýšen do hodnosti kapitána. Po vojenském převratu v roce 1962 generála Nei Wina začala Šweiova kariéra prudce stoupat. V roce 1972 povýšil na hodnost podplukovníka a o šest let později dokonce na plukovníka. V roce 1983 byl jmenován velitelem pro Jihozápadní regionální velitelství. Poté se dostal do funkce zástupce vrchního velitele pro personální otázky armády, brigádním generálem a v roce 1985 náměstkem ministra obrany následovaný povýšením do stavu generálmajora.

Velkým zvratem v diktátorově kariéře bylo získání křesla ve výkonném výboru Barmské sociálistické strany. Avšak za svůj politický vzestup vděčí generálmajor Šwei dalšímu vojenskému převratu v roce 1988, kdy byl jmenován do 21 členného vládního kabinetu (State Peace and Development Council). V roce 1990 se stal vrchním velitelem armády.


Vláda


V roce 1992 So Maun abdikoval a jmenoval Than Šweie do čela země. Začátkem jeho vlády propustil některé politické vězně a zmírnil restriktivní opatření na vůdce opozice Aun Schan Su Ťij. Místo vězení ji nechal uvrhnout do domácího vězení. V roce 1993 vznikla v Barmě nová ústava. Šwei uvolnil ekonomickou kontrolu hospodaření svazových států a roku 1997 vstoupila Barma do Sdružení národů jihovýchodní Asie. Tyto všechny kroky však měly za následek velký nárůst korupce a v některých částech Barmy také nárůst utlačování prostých lidí. Díky své bezohlednosti si vysloužil pověst jednoho z nejhorších žijících diktátorů světa.

V březnu roku 2011 se vzdal funkce hlavy státu.


Zdraví, rodina


Je známo, že je diabetikem a objevily se spekulace, že má rakovinu střev.

Dlouhá léta předtím než se stal diktátorem, byl léčen ve vojenské psychiatrické klinice pro postraumatický šok, který utrpěl v bojích proti KNDO (Karenské národní obranné organizaci) v letech 1948-1950. V době své vlády byl pod silným vlivem své manželky, pověr a okultismu. Jeho manželkou je Kyaing Kyaing. Mají spolu 5 dcer a 3 syny.


Fotogalerie



SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Kyaing Kyaing - První dáma Barmy

Osobnosti - nejvýznamější osobnosti Barmy

Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů