Home  >  Reizen nar Birma  >  Birma (Myanmar), visum
 
   

Myanmar - Basic information


 

Název: Myanmarský svaz (Myanmar Naingngandaw)

 

Rozloha: 676 577 km2.

 

Poloha: je přímořský stát, největší v jihovýchodní Asii, při pobřeží Bengálského zálivu v Indickém oceánu.

 

Sousedé: Bangladéš, Indie, Čína, Thajsko, Laos.

 

Populace: 45 milionů obyvatel.

 

Jazyk: barmština, v hlavním městě a ve větších městech angličtina. Používané jsou rovněž karenština, monština, šanština a další minoritní jazyky.

 

Hlavní město: Yangon (Rangún) - 4 mil. obyvatel

 

Politický systém: vojenská diktatura.

 

Náboženství: 87% buddhisté Theravada, 5% křesťané, 4% muslimové, 3% animisté.

 

Podnebí: tropické s horkými vlhkými léty a teplými zimami. Střídají se tři období - nejtepleji a minimální srážky jsou od února do května, od května do října je monzunové období, kdy jsou taky velká vedra, ale téměř denně prší, od října do února je chladněji.

 

Čas: GMT + 6,5 hodin.

 

Měna: 1 kyat (MMK) = 100 pya. Oficiální kurz je 5,58 MMK/1 USD, na černém trhu cca 800 kyatů. Někdy bývá vyžadovaná povinná směna 200 USD. Je třeba vybavit se dostatečnou zásobou USD v hotovosti v malých bankovkách. Používání kreditních karet a cestovních šeků je problematické.

 

Obecná informace: Mynamar je původní název země užívaný původními obyvateli dávno předtím, než ji Britové přejmenovali na Barmu. Kolonií byla od roku 1866, nezávislost získala v roce 1948. V roce 1962 vojenský převrat vynesl k moci generála U Nei Wina, který vyhlásil program barmské cesty k socialismu. Demonstrace po volbách v roce 1990 byly tvrde potlačeny a tuhý vojenský režim a počínání vládních vojsk jsou často kritizovány za porušování lidských práv. Myanmar je také známa jako Zlatá země, a to nejen pro neuvěřitelné množství svých zlatých pagod v nesčetných chrámových komplexech, ale také díky velkému nerostnému bohatství a úrodné zemědělské půdě. Myanmar leží na křižovatce dvou velkých světových civilizací - Číny a Indie. Jeho kultura není typicky indická nebo čínská, ale je směsí obou těchto civilizačních kultur obohacená typickými rysy kultury domorodého obyvatelstva. Více jak polovina Myanmaru je pokryta lesy, jejich plocha se však velmi rychle snižuje díky vysoké těžbě dřeva. Hlavní plodinou je rýže, týkové dřevo, juta a nelegálně opium. Myanmar patří k deseti nejchudším zemím světa.

 

Bezpečnostní situace: Myanmar patří stále k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Asie. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla. Do některých oblastí je turistům stále vstup zakázán.

 

Zdravotnictví: Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby vyhledejte soukromého lékaře nebo nemocnici. Mynamar International SOS Clinic disponuje leteckou záchranou službou, která operuje na území Myanmaru a přiváží pacienty do Yangonu a splňuje mezinárodní standardy lékařské péče. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší a je proto třeba cestovat s kvalitní zdravotní pojistkou.

 

Voda: není vhodná k pití. Běžně lze koupit plastové lahve s levnou pitnou vodou a nejrůznější druhy nápojů.

 

Stravování: Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahé. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy myanmarské, čínské, evropské (zejména francouzské a italské), thajské a indické kuchyně.

 

Oblečení: tropické klima vyžaduje lehké letní oblečení, pouze do horských oblastí se doporučuje mít sebou svetr nebo bundu, zejména v zimních měsících. Na škodu není pláštěnka a repelent.

 

Očkování: není vyžadováno žádné očkování a při běžných turistických zájezdech není nutné užívat antimalarika.

 

Víza: Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem, jehož platnost přesahuje platnost víza o 3 měsíce. Pas s vízem je běžně kontrolován nádražích, v hotelech apod. Vstupní vízum není udělováno automaticky. Toto vízum obdržíte na každém myanmarském velvyslanectví nebo konzulátu po předložení pasu a 3 fotografií. Vízový poplatek činí 20 USD.

 

Kombinace s Thajskem: poznávání Myanmaru je ideální spojit s návštěvou Thajska, což je podmíněno minimálním množstvím přímých leteckých linek z Evropy. Z Thajska do Barmy operuje několik leteckých společností s omezeným počtem linek. Taktéž přesuny po Myanmaru je ideální řešit kvalitní vnitrostátní leteckou dopravou - vzdálenosti jsou obrovské, kvalita pozemní a železniční přepravy je problematická.

 


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů