Barma, Inle Lake - Phaung Daw Oo Paya


Phaung Daw Oo Paya (Phaungdawoo Pagoda, Hpaung Daw U Pagoda)


Je nejposvátnéjší náboženská památka v jižní části státu Shan. Hlavní přístaviště v Ywana je přímo naproti Phaung Daw Oo Paya. Uprostřed chrámové budovy se nachází 5 malých Buddhových soch obalených tlustými nánosy zlatých plátků. Čtyři sošky se během významného svátku Phaung Daw Oo festival plaví 18 dů po jezeře od vesnice k vesnici.

Vedle kanálu jsou přístřešky, kde kotví zlatem zdobené lodi (Karaweik), na nichž se při své každoroční pouti sochy plaví. Ty jsou tažené dlouhými úzkými čluny s desítkami veslařů veslujících jednou nohou. Svátek se koná obvykle na přelomu září a října a v jeho rámci se konají táké barvité závody dlouhých lodí s jednonohými veslaři..

Jedna soška zůstává vždy v chrámu - zřejmě jako připomínka události z šedesátých let kdy se při festivalu za větru a vysokých vln převrhl člun se soškami uprostřed jezera. Při tom se nepodařilo jednu z potopených sošek najít a byla považována za navždy ztracenou. Jaké bylo ovšem překvapení, když se při návratu lodi objevila v zamčené svatyni...

Stánky v přízemí svatyně a v okolí prodávají jasně zbarvené, bavlněné, shanské tašky na rameno, další místní řemeslné výrobky a "starožitnosti". Místní specialitou jsou hedvábné a bavlněné látky. V Ywama je přes 200 ručních stavů. Khamauk (kuželovitý bambusový klobouk) je dalším oblíbeným prodejním artiklem.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Inle Lake - info o oblasti

Shan State - info o oblasti

Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů