Barma, Yangon - Shwedagon Paya


Shwedagon Paya (Shwedagon Pagoda)


Shwedagon Paya je hlavním symbolem Yangonu a spolu s Baganem i celé Myanmy. Většina přicházejících do Shwedagonu jsou místní, neboť význam této památky je hluboce náboženský a Shwedagon se hrdě tyčí jako symbol starobylosti a nadčasovosti. Cizinci na tomto obrovském zlatém chrámu ve tvaru zvonu připadá možná nejexotičtější to, jak stojí uprostřed moderních všedních domů nebo jak Barmánci, kteří doslova žijí v jejím stínu, nejeví ve svém každodenním životě žádný úžas nebo respekt z její existence. Je-li Bagan výjimečná částečně díky své izolaci, je Shwedagon ještě exotičtější vzhledem ke způsobu, kterým se přizpůsobila prostředí a splynul a s fyzickou i mentální geografií města.

V denním žáru se stupa třpytí jasným zlatým leskem. Když slunce zapadá, vrhá své poslední paprsky na měkce oranžovou kopuli a hejna vrabců odtud odlétají, aby se následujícího rána zase vrátili. Toto místo může být stejně tiché a kontemplativní, jako barvité a hlučné. Pro buddhisty z Myanmy je nejposvátnějším ze všech buddhistických svatyní v zemi, kterou každý věřící touží alespoň jednou v životě navštívit.

Velká zlatá kupole se tyčí do výšky 98 m nad základy stavby. Podle legend je tato stúpa, která je jednolitého zedi typu (stúpa; monument ve tvaru zvonu), 2500 let stará, ale archeologové soudí, že původní stúpa byla postavena Mony někdy mezi 6. a 10. stol. n. l. Stejně jako mnoho dalších starověkých zedi v zemětřeseními pustošené Myanmě byla i tato stúpa mnohokrát přestavěna a její současná podoba pochází až z roku 1769.

Shwedagon, nacházející se na sever od centra Yangonu mezi jezerem Kandawgyi a Lidovým parkem (People's Park), je viditelná téměř ze všech míst ve městě.

V ceně vstupného je jízda výtahem na vyvýšenou plošinu na stupě. Přirozeně můžete jako většina Barmánců projít jedním z dlouhých impozantních vstupů. Za fotoaparát se platí dalších 5 USD, ale vždy se na tomto poplatku netrvá. Severní brána je mimořádně fotogenická v noci.


Legenda o Shwedagon pagodě


Dva bratři-kupci prý kdysi potkali Buddhu, který jim dal osm svých vlasů, aby je s sebou vzali domů do Myanmy a tam je schovali. Za pomoci četných duchů (nat) oba bratři a král této části Myanmy objevili kopec, kde byly uschovány ostatky předchozích Buddhů. Když byla postavena komora, v níž měly být vlasy uloženy, vlasy byla vyňaty ze zlaté skříňky a došlo k zázračným úkazům:

...mezi lidmi a duchy začal panovat velký zmatek... záře, kterou vlasy vydávaly, se šířila jak vzhůru k nebesům, tak i dolů do pekel... slepí prohlédli... hluší proslechli... němí promluvili... země se otřásla... větry od moře zavanuly... hora Meru se zachvěla... blesky zaplály... z nebes začaly padat drahé kameny, až jich bylo po kolena vysoko... všechny stromy Himaláje, i když nebyl jejich čas, se obalily květy a plody.

Naštěstí Buddhovy vlasy se neodkrývaly každý den.

Když byly relikvie bezpečně uloženy, na komoru byla položena zlatá deska a nad ní byla vystavěna zlatá stúpa. Následovaly další stúpy, které zlatou překrývaly - stříbrná, cínová, měděná olověná, mramorová a nakonec stúpa ze železa a cihel. Potud legenda. Později, též podle legendy, přestala být stúpa v Dagonu používána a říká se, že mocný indický buddhistický císař Ašóka přijel do Myanmy a toto místo nalezl jen s velkými obtížemi. Dal tedy vysekat okolní džungli a stúpu opravit.

Animovaná legenda


Dějiny


Během baganské periody historie Myanmy (10.-14. století) se vynořují první skazky o stúpě, ale je obtížné rozlišit, co jsou fakta a co legenda. Kousek od vrcholu východního schodiště si povšimněte nápisu, který je z roku 1485.

V 15. století také byla poprvé stúpa pozlacena. Královna Shinsawbu, která se zasadila o řadu vylepšení stúpy, poskytla na pozlacení stúpy stejné množství zlata, kolik ona sama vážila (40 kg). Z tohoto zlata byly vytvořeny plátky, jimiž byla stúpa pokryta. Její zeť Dhammazedi ji v tom několikanásobně předčil, neboť poskytl na pozlacení stúpy čtyřnásobek součtu hmotností sebe a své choti a také dal na východní schodiště stúpy vytesat historický záznam, datující se k roku 1485.

Zedi byla poškozena řadou zemětřesení. V roce 1612 portugalský odpadlický dobrodruh Phillip De Brito ze své základny v Tha-nlyin učinil nájezd a ukradl Dhammazediho velký zvon a chtěl jej roztavit, aby z něj ulil děla. Nakonec jej však vhodil do řeky, podobně jako to později udělali Britové s jiným zvonem. Během 17. století byl monument opět poškozen zemětřeseními, která se opakovala osmkrát po sobě. Horší situace ovšem nastala v roce 1768, kdy se otřesy odlomil celý vrchol zedi. Král Hsinbyushin ji dal opravit a přestavěl do dnešní výšky a podoby.

Britská armáda tuto památku zabrala na plné dva roky ihned po první anglo-barmské válce v roce 1824. V roce 1852 během druhé anglo-barmské války britští vojáci pagodu znovu okupovali, vyrabovali a armáda ji zabrala pro sebe na dalších 77 let až do roku 1929. V roce 1871 nová hti (deštníkovitý ozdobný vrchol stúpy), kterou dal pro stúpu vyrobit král Mindon Min z Mandalay, způsobila Britům značné problémy, protože vůbec netoužili po tom, aby se takto připomínalo, že existuje i nezávislá část Myanmy.

Během 20. století se stala Shwedagon Paya místem politických aktivit spojených s hnutím za nezávislost Myanmy. Obrovské zemětřesení v roce 1930, které totálně zničilo Shwemawdaw v Bagu, způsobilo Shwedagonu jen mírná poškození. Méně štěstí měla stúpa v následujícím roce při velkém požáru. Po dalším menším zemětřesení v roce 1970 byla zedi, respektive její 100 let stará hti od krále Mindona, obestavěna bambusovým lešením a zrenovována.


Vnější vzhled


Na vrchol kopce Singutara, na němž stojí Shwedagonská pagoda, vedou čtyři kryté stezky pro pěší. Jižní vchod z ulice Shwedagon Paya Rd. bychom nejspíše mohli nazvat tím hlavním. Od něj a u vchodu severního vedou nahoru výtahy pro ty, kteří se necítí dosti zdatní na to, aby vystoupali po schodech. Od západního vchodu vede místo schodiště několik eskalátorů. Nejtradičnější vzhled má východní vchod, kde kromě přilehlých kyaung (klášterů) budete míjet i prodavače náboženských předmětů.

Dvě devítimetrové sochy chinthe (legendární napůl lvi, napůl draci) se tyčí nad jižním vchodem. Než vkročíte na první schod, musíte si sundat boty i ponožky. Podobně jako u jiných vchodů i zde jsou schody lemovány řadou obchůdků, kde věřící nakupují živé i překrásné papírové květiny, které přinášejí jako oběť. Také jsou zde k dostání obrazy Buddhy, obřadní papírové deštníky, knihy, zlaté trůny, kadidlové tyčinky, slonovinové hřebínky a různé starožitnosti. Na krytých pěších stezkách je chladno, stín a ticho, i když je venku obrovské horko. A právě tato poklidná tlumená atmosféra již od vstupních schodů umocňuje obrovský dojem, kterým na vás zapůsobí okamžik, když vystoupíte nahoru.

Vynoříte se z pološera do oslepujícího lesku nádherných barev - ve Shwedagonu totiž nestojí jen jedna obří zářivá zedi, hlavní stupu obklopuje neuvěřitelné množství menších zedi, soch, svatyň, chrámů, obrazů a tazaung (malé pavilonky). Zářivá zlatá barva hlavní stupy pak vše kolem zjasňuje a zvětšuje.

Stupy by se měly obcházet ve směru hodinových ručiček, takže na vrcholu schodů zahněte doleva a podobně jako davy místních tudy pomalu procházejte. V horkých dnech pravděpodobné budete muset chodit pouze po rohožích, jinak si spálíte bosé nohy na rozžhaveném mramorovém podkladu.

Kopec, na němž je stupa postavena, se tyčí do výše 58 m nad mořskou hladinu a plošina nahoře má rozlohu přes 5 ha. Již před tím, než Britové ovládli jižní Myanmu, se kolem stupy táhly barmské obranné valy. Britové je značně rozšířili a stanoviště, kam umístily děla, jsou dodnes patrná zvenčí vnějších zdí.

Hlavní stúpa, která je naprosto jednolitá, je na této plošině postavena obvyklým způsobem. Podstavec na základní plošině je vysoký 6,4 m. Na této zvýšené plošině čtyři větší stupy vyznačují čtyři základní směry, čtyři střední stupy jsou umístěny do čtyř rohů v podstatě čtvercové plošiny a 60 malých staveb je nastavěno po obvodu plošiny.
Na této základně jsou nejprve vystavěny 3 terasy, pak následují osmiúhelníkové terasy a nakonec 5 kruhových podstavců. K těmto prvkům připočtěte dalších 30 m výšky vlastní stúpy. Standardním architektonickým problémem, který museli řešit stavitelé stup, bylo, jak přejít od čtvercové základny horním podstavcům kruhového tvaru. Zde, podobně jako u mnoha dalších zedi, byl přechod řešen prostřednictvím osmiúhelníkových "mezistupňů", které vytvářely hladký přechod od horizontálního plánu nižších elementů k vertikálnímu zvonovitému tvaru stúpy.

Ramena zvonu jsou zdobena 16 "květinami". Na vrcholu zvonu je umístěna "obrácená mísa" - další tradiční architektonický prvek doplňující stúpy. Nad ní je římsa a na samém vrcholu 2 prstence okvětních plátků lotosu, v jednom prstenci jsou otočeny dolů, druhá sada je obrácena vzhůru. Vše korunuje poupě banánového květu kryté ozdobným deštníkovitým prvkem hti. Podobně jako lotosové okvětní plátky i poupě je pokryto plátky zlata, kterých je dohromady 13 153 a každý má plochu 30 cm2. Nižší prvky stúpy jsou pokryty lístkovým zlatem. Hti má sedm stupňů, je vyrobena ze železa a opět ji pokrývá zlato. I bez různých zvonů, které jsou zde zavěšeny, váží hti hodně přes tunu. Stupně hti se od základny směrem vzhůru zmenšují a z nejvrchnějšího vybíhá dřík sloupu, který je ověšen zlatými a stříbrnými zvony a různými drahokamy. Na vrcholu je korouhvička točící se ve větru, pokrytá zlatými a stříbrnými plátky a posázená 1100 diamanty o celkové váze 278 karátů a dalšími 1383 drahými kameny. Na samém vrcholu lopatky korouhvičky je umístěna diamantová sféra - dutá zlatá koule posázená 4351 diamanty o celkové váze 1800 karátů, kterou korunuje obří 76-tikarátový diamant.

Animovaná architektura


Podrobný popis - kolem pagody


Mohutná centrální stúpa se každý rok nově pozlacuje a je pouze jednou z mnoha staveb (viz.mapa) na plošině na vrcholu kopce. Když vystoupáte na plošinu po jižním schodišti, narazíte na první svatyni, která je zasvěcena Konagamanovi (druhému Buddhovi). Téměř hned vedle je svatyně zasvěcená Merkuru. Jestliže jste se narodili ve středu ráno jako Buddha, je tento "planetární sloup" místem, kde byste se měli pomodlit a vaším zvířecím znamením je slon s kly. Pokračujete-li kolem podstavce ve směru hodinových ručiček, minete lva se dvěma těly a mužskou tváří, smějícího se černokněžníka s rukama na hlavě a bohyni Země. V jihozápadním rohu podstavce je planetární svatyně Saturnu. Sem chodí ti, kteří se narodili v sobotu. Zvířecím znamením je naga (dračí had). Pavilon přímo naproti obsahuje 28 obrazů, které reprezentují 28 předchozích Buddhů.

Od něj směrem k jihozápadnímu rohu plošiny stojí památník s nápisy ve 4 jazycích připomínající studentské povstání proti britské nadvládě, k němuž došlo v roce 1920. Pokračujete-li po plošině dál ve směru hodinových ručiček, dojdete ke skleněné vitríně se dvěma figurami natů (duchů), z nichž jeden je strážným duchem Shwedagon Paya. Nedaleko od těchto soch je modlitebna, uvnitř dosti jednoduchá, ovšem s překrásně vyřezávanou terasovitou střechou. Říká se jí Rakhaing Tazaung a dali ji postavit makléři z pobřeží státu Rakhaing (Arakan), sousedícího s Bangladéši. V další modlitebně je umístěn ležící Buddha a hned vedle v pavilonu čínských kupců se nachází řada soch Buddhy v různých pozicích.

Na podstavci naproti této modlitebně stojí sochy Mai Lamu a krále natů, což byli rodiče krále Ukkalapy, který sem podle legendy původně uložil Buddhovy vlasy. Sochy stojí jedna na druhé. Západní síň uctívání byla postavena v roce 1841, ale zničil ji požár, který zedi zachvátil v roce 1931. Planetární sloupy pro ty, kteří se narodili ve čtvrtek, jsou po obou stranách tohoto pavilonu, vládne jim Jupiter a zvířecím znamením je krysa. Sochu krále Ukkalapy si můžete prohlédnout ještě více vlevo na podstavci zedi.

Přímo naproti západní síni uctívání se na vrcholu západního schodiště tyčí Tazaung dvou pice. Malý pavilon vedle vchodu, ačkoli má spíše čínsky vypadající střechu, byl postaven na objednávku kláštera místními řemeslníky. O kousek dál stojí pavilon s vysokými sloupy a na jeho horní střeše je pyathatt (dřevěný pavilon s několika střechami). Téměř naproti tomuto tazaungu v severozápadním rohu hlavní zedi je umístěn planetární sloup lidí narozených ve středu odpoledne, jejichž zvířecím symbolem je slon bez klů a planetou je Yahu (Rahu - mýtická planeta hindské astrologie, která údajně působí zatmění).
Malá stúpa se zlatou špicí má kolem své základny rozmístěno 8 výklenků s obrazy Buddhy. Mezi nikami jsou sochy zvířat a ptáků, které reprezentují 8 zeměpisných orientací a s nimi spojené dny v týdnu, planety a znamení. Aby se vyřešil drobný problém s tím, že jde o Stúpu osmi dní a týden má dní jen sedm, je středa rozdělena na středu dopoledne a středu odpoledne. Kolem hlavní stúpy se osm dní opět opakuje formou planetárních sloupů - svatyní - spojených s jednotlivými dny, které jdou za sebou v následujícím pořadí (od jižního vchodu počínajíce):

 

Zeměpisná orientace Den Planeta Znamení
jih středa ráno Merkur slon s kly
jihozápad sobota Saturn naga (dračí had)
západ čtvrtek Jupiter krysa
severozápad středa odpoledne Yahu slon bez klů
sever pátek Venuše morče nebo krtek
severovýchod neděle Slunce garuda
východ pondělí Měsíc tygr
jihovýchod úterý Mars lev

                                

Nedaleko této malé Stúpy osmi dnů stojí pavilon se zvonem, v němž je umístěn 23-tunový zvon Maha Ganda, který byl odlit v letech 1775-1779. Britové jej po první anglo-barmské válce v roce 1825 odstranili a neúmyslně svrhli do řeky Yangon, když jej chtěli nalodit a přepravit do Anglie. Po opakovaných pokusech o vyzvednutí zvonu ze dna řeky rezignovali a sdělili barmské straně, že pokud si zvon vyloví, bude ponechán na původním místě. A Barmánci skutečně vynaložili enormní úsilí, podložili zvon kládami a bambusem, a páčili tak dlouho, až konečně vyplaval na hladinu.

Vrátíte-li se zpět na otevřené prostranství plošiny, dojdete k "místu splněných přání", které má půdorys hvězdy. Zde často najdete věřící, jak se na kolenou modlí a hledí směrem k větší stúpě, aby se jim splnila přání.

Ve velkém pavilonu naproti pavilonu se zvonem je umístěn 9 m vysoký obraz Buddhy a často se zde konají veřejná shromáždění. Za tímto pavilonem je malá svatyně s velmi uctívaným obrazem Buddhy, kterému se připisuje zázračná moc a který je shora zastřešen zlatým listem. Ze severozápadního rohu plošiny si můžete prohlédnout část britského opevnění a krajinu na sever od kopce. Také zde rostou dva banyány, z nichž jeden byl vypěstován z řízku banyánu v Bodhagayi v Indii, pod nímž sedával Buddha a byl tam osvícen.

Jednou z mnoha dalších budov na této straně plošiny je čínská modlitebna s pěknými dřevořezy a soškami čínských draků po stranách zedi, která stojí před ní. Přilehlý pavilon je zdoben sochami Indů v položivotní velikosti, které stráží jeho postranní i čelní vchodové dveře. Nikdo přesně neví, proč zde jsou, a totéž platí i o velmi britských lvech, kteří střeží pavilon vedlejší.

V roce 1824 oddíly barmských "Nezranitelných" dobyly celé severní schodiště až ke vstupu na plošinu a teprve poté byly zatlačeny zpět lépe vyzbrojenými britskými vojáky, kteří okupovali payu. Krokodýlu se podobající zábradlí pochází z roku 1460. Mauzoleum mučedníků z Bogyoke Aung San a jejich krajanů stojí na západním úbočí kopce a dá se k němu dojít po výše zmíněném schodišti.

Půjdete-li zpět ke stupě, minete pavilon postavený na místě, kde stála velká hti, jíž dal postavit král Mindon Min, předtím, než byla umístěna na vrchol zedi. Studna Buddhových vlasů je umístěna v Sandawdwin Tazaung a říká se, že dosahuje dolů až k úrovni řeky Ayeyarwady (Iravadi) a je sycena její vodou; Buddhovy vlasy byly v této studni omyty před tím, než byly uloženy do zedi. V severní síni uctívání visí hlavní obraz Gautamy - historického Buddhy. Na každé straně síně je planetární sloup pro pátek, který je doménou Venuše a snoubí se se zvířecím znamením morčete či krtka.

Pár kroků odsud stojí chrám postavený podle chrámu Mahabodhi v Bodhgayi v Indii, který se výrazně odlišuje od všeobecného stylu ostatních budov na plošině. Vedle tohoto chrámu stojí malá pozlacená zedi a vedle ní tazaung "dvou pice", v němž je k vidění 200 let starý obraz Buddhy. Otvor za tímto obrazem je podle legendy vchodem do chodby, která vede do komory s ostatky Buddhových vlasů.

Izza-Gawna (což znamená "kozel-vůl") byl legendární mnich, který dokázal nahradit svůj ztracený zrak jedním okem z volka a jedním z kozla. V jeho pavilonu socha kousek vlevo od hlavního obrazu Buddhy má nestejně velké oči, čímž upomíná na tento mimořádný skutek. Zlatá Starší stúpa je postavena na mísfě, kde byly uchovávány ostatky vlasů předtím, než byly umístěny do velké zedi. Přímka vedená z centra této stúpy do centra Shwedagonu by měla procházet přes malou stúpu, o níž se má za to, že je vchodem do chodby, vedoucí do komory s ostatky Buddhových vlasů. Ženám není dovoleno vystoupit na plošinu kolem Starší stúpy, které se také říká Stúpa Naungdawgyi.

V rohu plošiny se nachází Dhamma-zedi nápis, pocházející z roku 1485, který byl původně instalován na východním schodišti. Ve třech jazycích - pálí, mon, a barmštině - hlásá příběh Shwedagonu.

Zvon krále Tharawaddyho Mina ulitý v roce 1841 je umístěn v elegantním pavilonu. Maha Titthadaganda (zvon znějící třemi tóny) váží 42 tun. Všimněte si, že strop pavilonu je vyroben z lakované intarzie kombinované se sklem. Přihlédnete-li blíže, rozeznáte zelené papoušky s červenými pery téměř skryté ve spirálách mezi nebeskými bytostmi, které se nazývají deva. Přilehlý malý pavilon je zajímavý několika pěknými dřevořezy. Vrátíte-li se zpět na hlavní plošinu, narazíte na planetární sloup pro ty, kteří se narodili v neděli. Stojí v severovýchodním rohu plošiny. Zvíře podobné ptáku pod sloupem je mytologická garuda, barmsky galoun. Půjdete-li dál kolem, dojdete ke zlatým stříškám Shan stojícím mezi svatyněmi. Jedna také zakrývá planetární sloup pátku nedaleko severního pavilonu.

Na východní schodiště shlíží východní síň uctívání, o níž se říká, že je nejkrásnější na celé plošině. V roce 1869 byla zrenovována, ale 1931 ji zpustošil požár a musela být znovu opravena. Na hlavním obraze je první Buddha - Kakusandha. Východní schodiště je nejdelší a je lemováno obchody s každodenními potřebami, náboženskými předměty a starožitnostmi. Po každé straně stojí planetární sloupy, u nichž se modlí lidé narození v pondělí. Vládu nad touto svatyní má Měsíc a tygr.

Elegantní U Nyo pavilon vedle vý chodního vchodu skrývá řadu zajímavých dřevořezů, které jsou inspirovány událostmi ze života Gautamy Buddhy. Modlitební místo nedaleko jihovýchodního rohu zedi zastřešuje mytologický pták hintha. Kousek odtud je zavěšen zajímavý zvon. Naproti na podstavci zedi se nacházi planetární svatyně pro úterý, ovládaná lvem a planetou Mars.

V rohu plošiny stojí další posvátný banyán, o němž se také tvrdí, že byl vypěstován z větve původního stromu, pod nímž byl v Indii Gautama Buddha osvícen. Z tohoto rohu plošiny je pěkný výhled na Yangon a přes řeku Yangon dál na Thanlyin. Za jasného dne uvidíte i pagodu Kyaik-khauk, která stojí hned za Thanlyin. Kancelář správy Shwedagonu je na této straně plošiny. Kromě ní zde najdete též malé muzeum kuriozit. Před muzeem stojí pavilon s velmi precizními dřevořezbami. Je zde umístěna i otočná hti a dalekohled, zřejmě proto, abyste ji mohli porovnat se skutečnou hti na vrcholu zedi.

Vedle jižní svatyně, která byla první zastávkou na okružní trase, je schodiště vedoucí nahoru na podstavec zedi. S povolením správy pagody mohou návštěvníci (pouze muži!) vystoupat na terasu na podstavci. Muži sem chodí meditovat; terasa je okružní, asi 6m široká a odděluje velkou zedi od 68 okolních zedi. Za východní svatyní je umístěn Buddhův obraz, kterému se říká Tawa-gu a prý má zázračnou moc.


Fotogalerie



SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Mapa - Shwedagon Paya

Yangon Region - info o oblasti

Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů