Thajský čaj - nápoj pro inspiraci pohodu a lepší zdraví


Pěstování čaje v Thajsku


Thajsko nepatří mezi vyhlášené producenty čaje. Historie pěstování čajovníku je velmi krátká a čítá pouhých několik desítek let. Zavedení produkce čaje je výsledkem historických událostí (trvalé přesídlení bývalých vojáků Kuomintangu, spolu s dalšími uprchlíky z jihočínského Yunanu, přes Barmu do Thajska) a úsilí thajské vlády nahradit pěstování opiového máku pěstováním zeleniny, ovoce, kávy a především čaje. Thajská vláda pomáhá producentům prostřednictví vládních projektů, kdy propaguje stanovené produkty a pomáhá při jejich uplatnění v mezinárodním obchodě. Nejpřínosnějším je například projekt "OTOP" - "jeden tambon (jednotka místní správy) jeden produkt".

 

Ačkoliv je thajský čaj ve světě znám krátkou dobu (ani v renomovaných knihách o čaji nenalezneme žádnou informaci) a produkce není nijak veliká, získává si postupně oblibu pro svou inspirativní vůni, chuťovou čistotu a fortelné zpracování. Svojí kvalitou se vyrovná čajům čínským či tchaiwanským.

 

V oblasti "Zlatého trojúhelníku" severothajských hor je v menší míře pěstován assámský čajovník, hojně pak několik kultivarů čajovníku indočínského, označovaných čísly. Čaj se sklízí po celý rok, střídavě z různých plantáží. Celkově se sklidí více lístků z indočínských než assámských čajovníků, i když tyto dorůstají rychleji. Za den se sklidí kolem 350 kg čajových lístků, jež se následně ihned zpracují. Vyhledávanými sběrači jsou velmi pracovité příslušnice horského kmene AKHA.


Technologie zpracování čaje


Z technologického hlediska se rozlišuje pouze tzv. "styl zpracování čaje", kdy se z tří vrcholových lístků (standardní sběrová formule pro polozelené čaje) vyrobí čaj zelený nebo polozelený, tj. oolong. Čaj zelený se vyrábí pouze z čajovníků assámských a z kultivaru indočínského No.12. Černý (červený) čaj se nevyrábí. Zelený čaj je zhotoven relativně rychle, do cca 10-12 hodin po sklizni. Výroba oolongů je mnohem delší, až 19 hodin. Je rozložena i na další dny po sklizni a zahrnuje poměrně komplikovaný sled krátkých či delších operací, jako jsou zavadání na přímém slunci, sušení ve stínu, aktivace natřásáním, sušení vysokou teplotou, válení, pečení, fermentace, předrolování, pražení, rolování a dopečení ve dvou fázích.


Výrobní druhy čaje


Mezi základní výrobní druhy zelených čajů lze řadit "Green Tea Oolong No.12" a "Green Tea Original". Oolongy (mírně až středně "fermentované") jsou zastoupeny druhy "Oolong Gin-Seang No.12", "Oolong Kan-On No.17", "Oolong Ching-Ching No.24", "Oolong Mei-Ching". Kultivar indočínského čajovníku, jehož listy byly k výrobě čaje použity, je obvykle v názvu čaje zakódován číslem. Čaje s označením "Original" a "Mei-Ching" jsou vyrobeny z lístků čajovníku assámského, stejně jako zcela nová, pro milovníky zajímavých chutí připravená specialita, polozelený "Oolong Rice-Tea". Zájemce se nesmí nechat mýlit jistou zmateností názvů, kdy se v označení zeleného čaje setká s termínem "Oolong", či se setká s různě přepisovanými názvy u polozelených čajů (Kan-On/Ganon, Ching-Ching/Chin-Chin) a s používáním naprosto rozdílných názvů pro čaje ze stejných kultivarů čajovníků.


Thajský čaj a zdraví


Na základě závěrů dlouhodobých výzkumů jsou obecně zeleným čajům i oolongům přisuzovány různé léčivé vlastnosti. O pozitivním působení je napsána řada odborných knih a výzkumem čaje se zabývá mnoho předních vědeckých pracovišť po celém světě.
Zelený čaj se považuje za skutečný elixír zdraví obsahující velké množství prospěšných a hodnotných látek. Prakticky je dokázáno široké spektrum pozitivních účinků: od předcházení rakovině, chorobám krevního oběhu a srdce až po prevenci zubního kazu. Východní medicína používá zelený čaj jako léčebný prostředek již několik tisíciletí.
Oolongy jsou obdobně vysoce ceněny. Často je vyzdvihováno účinné snižování hladiny tuků v krvi a ovlivňování obsahů tuků v tkáních, s účinkem redukce tělesné nadváhy. Oolongy mají osvěžující a harmonizující účinky. Jejich pravidelné pití chrání a posiluje srdeční činnost, oběhovou soustavu, trávení a imunitní systém. Oolongy jsou, stejně jako zelené čaje, vynikajícím přírodním zdrojem antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály, stopové prvky, třísloviny, alkaloidy a saponiny.

Jak oolongy, tak zelené čaje jsou, díky značnému obsahu neagresivně působícího stimulujícího kofeinu, považovány za velmi dobré stimulanty nervového systému. Každý si může osobně ověřit, že pravidelné pití zeleného čaje a oolongů navozuje trvalou pohodu a harmonii, zamezuje projevům stresu, celkově zlepšuje zdraví a radikálně snižuje únavu.


Příprava a pití thajského čaje


Thajské čaje lze poznat na "první napití" a lze se do nich rychle zamilovat. Mají svou zvláštní nezaměnitelnou vůni a chuť. Zvláště ve zcela čerstvých čajích může zájemce najít rozmanitou škálu vjemů, od svěžích vůní rozkvetlé louky a citrusů, po těžké vůně tropických květů, ovoce, koření či vzácných dřev. Charakteristická je intenzivní a dlouhá dochuť.

 

Všechny thajské čaje jsou vhodné pro experimenty s teplotou a množstvím vody, množstvím čaje i délkou luhování. Pokud přijmeme skutečnost, že v podstatě neexistuje "správný" postup přípravy, že si každý musí najít jedinečný postup svůj a budeme se řídit několika jednoduchými obecnými zásadami, nemůžeme čaj při přípravě výrazně "zkazit":
- pro silnější (chuťově lepší, výraznější) nálev, použijeme více lístků čaje či menší konvici (tj. menší množství vody), nikoliv delší dobu luhování
- zelené čaje zaléváme chladnější vodou než oolongy a obvykle luhujeme kratší dobu
- pokud chceme zhotovit více nálevů, začínáme s poměrně krátkou dobou luhování a nižší teplotou vody, dobu pak prodlužujeme a teplotu vody zvyšujeme
- konvičku vždy celou vyprázdníme aby se lístky zbytečně neluhovaly po dobu pití

 

Pro přípravu čaje lze použít jakékoliv vhodné keramické, porcelánové či skleněné konvičky menších objemů. Pro nezapomenutelné chuťové zážitky a okouzlení vůněmi nálevů se doporučuje vyzkoušet přípravu metodou "Kung fu čcha", jež pochází z Číny. Jedná se o opakované luhování přiměřeného množství čaje v malé konvičce a jeho pití z malých šálků, za použití tzv. čichátek, speciálních úzkých šálků pro zkoumání vůně nálevu.

Například v severothajském Mae Salong jsou nejčastěji praktikovány následující způsoby přípravy:
zelený čaj - cca 6g čaje zalijeme 200 ml horké vody (cca 80°C) a luhujeme 30-60 s, postup opakujeme 2 až 3 x, podle subjektivní chuti, dobu luhování dalších nálevů prodlužujeme vždy o cca 30 sekund,
oolong - cca 5-8g čaje zalijeme 150-200 ml horké vody (méně než 90°C) a luhujeme 30 s, druhý nálev 60 s, každý další nálev o 30 s déle, postup opakujeme vícekrát, podle subjektivní chuti (například Oolong "Rice-Tea" snese 5 a více nálevů).


Dobré čaje pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví


Další informace o přípravě zelených čajů a oolongů v Thajsku, o dalších čajích a specialitách, najdete na webových stránkách www.dobrecaje.cz, kde je k nahlédnutí i bohatá fotogalerie snímků z thajských čajových plantáží oblasti severothajského Mae Salong, Mekky thajského čaje.

 

Dobré pití Vám přejí
DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví
Ing. Zdeněk Nepustil,
přímý dovozce thajských čajů do České republiky
info@dobrecaje.czSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Jiaogulan - bylina nesmrtelnosti

www.dobrecaje.cz - stránka dovozce thajských čajů

http://www.jiaogulan.cz/shop/ - konečně někdo, kdo je schopen nejen dobře vyrobit ale i zabalit...