Kambodža - základní informace o zemi


Kambodža - tisíc let staré chrámy, liduprázdné pláže, mohutné řeky, mohutná jezera, nekonečné pralesy a (s výjimkou Angkoru) nesrovnatelně méně turistů než v sousedním Thajsku. Kambodža se probouzí k životu po několika desetiletích válek a izolace, kdy se stala symbolem krutosti, uprchlíků, chudoby a politické nestability. Magické chrámy Angkoru opět lákají návštěvníky a Kambodža se tak definitivně vrací na turistickou mapu Jihovýchodní Asie. Kambodža - nástupnický stát mocného khmérského impéria vládnoucího na území větším než má dnešní Vietnam, Laos a Thajsko dohromady - se může chlubit bohatou kulturou, hlavním městem s koloniální architekturou z francouzského období a nádhernou přírodou. Mír zde sice netrvá dlouho, je však relativně stabilní a turistický ruch se bouřlivě rozvíjí.


Rozloha: 181 035 km2.

 

Poloha: Je jednou z přímořských zemí jihovýchodní Asie a bývala součástí francouzské Indočíny podobně jako Vietnam nebo Laos.

 

Sousedé: Thajsko, Laos, Vietnam.

 

Populace: 12-13 milionů obyvatel.

 

Jazyk: khmerština, která náleží do mon-khmerské jazykové skupiny. V oficiálním styku s úřady se lze dohovořit anglicky a částečně francouzsky.

 

Hlavní město: Phnompenh (více než 1 milion obyvatel).

 

Politický systém: konstituční monarchie.

 

Náboženství: theravadový buddhismus (95%). V nepatrné míře je zastoupeno křesťanství, islám a animismus.

 

Podnebí: Období pro cestování lze rozdělit na chladné a suché (listopad-únor), horké a suché (březen-květen), horké a vlhké (červen-srpen), chladné a vlhké (září-říjen). Průměrná roční teplota se pohybuje od 21°C do 35°C.

 

Čas: GMT + 7 hodin (za našeho letního času + 6 hodin).

 

Měna: Oficiální měnou v Kambodži je riel (KHR). Mince nejsou v oběhu. USD je všude běžně přijímán. Na severu lze platit thajskými báty. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 100 - 100000 KHR. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD nebo THB) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 4500 KHR / 1 USD. Doporučujeme připravit si zásobu dolarových bankovek nižších hodnot.

 

Bezpečnostní situace: v posledních letech se velmi zlepšila. V hlavních turistických oblastech je velmi příznivá. Mimo ně hrozí stále nebezpečí min.

 

Zdravotnictví: Lékařská péče je celkově na nízké úrovni, nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt pouze v Phnom Penhu. Soukromé nemocnice a soukromí lékaři poskytují kvalitní péči srovnatelnou s ČR. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší a je proto třeba cestovat s kvalitní zdravotní pojistkou.

 

Voda: není vhodná k pití. Běžně lze koupit plastové lahve s levnou pitnou vodou a nejrůznější druhy nápojů.

 

Stravování: Khmérská kuchyně se velmi podobá thajské, používá však méně koření. Kambodžské hlavní jídlo zahrnuje téměř vždy polévku a ryby v různých úpravách - místní specialitou jsou například grilované sladkovodní ryby zabalené do listů hlávkového salátu nebo špenátu zalité ořechovou rybí omáčkou. Na dochucení salátových jídel se používá velmi často koriandr, máta a lemongrass. Francouzský vliv je patrný zejména na pečivu. Ovoce a zeleninu je nutno omývat. Dbejte na nutnost výrazně vyššího příjmu tekutin.

 

Oblečení: tropické klima vyžaduje lehké letní oblečení. Při cestování veřejnou dopravou počítejte s tím, že budete na nezpevněných cestách velice brzo pokryti silnou vrstvou prachu. V hotelích a turistických centrech fungují levné, kvalitní a rychlé prádelny.

Očkování: není vyžadováno žádné očkování a při běžných turistických zájezdech není nutné užívat antimalarika.

 

Víza: Ke vstupu na území Kambodže je vyžadováno vstupní vízum a cestovní pas, jehož platnost přesahuje platnost víza o 3 měsíce. Turistické vízum (Visa on Arrival) se uděluje s platností na 30 dnů za poplatek 25-35 USD po příletu do země a na mezinárodních přechodech. K žádosti se přikládá platný pas a jedna fotografie.

Velmi výhodné je pořízení e-visa prostřednictvím internetu.


Nejpoužívanější fráze


dobrý den sua sdaj
nashledanou lie sún haj nebo čum riep lí
prosím soam
děkuji kun
velmi děkuji ó kun črán
jak se máte ? sok ó sabáj tie te ?
mám se dobře sok sabáj
na zdraví čol muj
promiňte khňom soam to
jak se jmenuješ ? nye čmú á vaj ?
co ?, jak ? á vaj ?
jméno čmúe
kde ? odkud ? aj ná ?
odkud jsi ? tá ne mel aj ná ?
já jsem z ... kňom mel ...
ano (říká muž) bát
ano ( říká žena) dža
ne o té, tej
lékař krú pét
nemocnice móntí pét (hospital)
policie pó polí sathání (polis)
banka thniakija (benk)
toaleta bóng kón
ambasáda satánthút

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů