Kambodža, Siem Reap, Angkor

Angkor Thom


Angkor Thom

Postaven v období: 1181–1218
Za vlády krále: Jayavarman VII.
Náboženství: Buddhismus

Yashodharapura nebo Velké město


Po Chamské invazi (1177–1181), která vyplenila staré hlavní město Yashodharapura (založené o více než 250 let dříve), začíná král Jayavarman VII. budovat město nové. Nestaví ovšem na zelené louce, ale zahrnul do něho i většinu bývalého hlavního města (dnes severozápadní část Angkor Thom). Původní jméno města Yashodharapura se používá až do 16. století. Čtvercové město, které bylo ve své době největší na světě, má impozantní rozměry 3x3 km. Je obehnáno mohutnými 8 m vysokými lateritovými hradbami z vnitřní strany podpořenými 25 m širokým hliněným valem. Z vnější strany pak následuje 100 m široký a 6 m hluboký vodní příkop.


Stavby uvnitř města


V každém rohu stojí stejnojmenné, malé chrámy Prasat Chrung. V geometrickém středu města pak monumentální státní chrám krále Jayavarmana VII. - Bayon. V severozápadní části pak stavby původního hlavního města: Baphuon, Phimenakas, Preah Palilay, Tep Pranam, Terasa malomocného krále a Terasa slonů. Z dřevěného královského paláce, který stál v této oblasti zůstaly jen lateritové hradby, náznaky základů a nádrže. V severovýchodní části stojí Kleang (North and South), Preah Pithu a Prasat Sour Prat. Většina vnitřního města, kde dřive stávaly dřevěné budovy a soustavy vodních kanálů je zarostlá pralesem.


Brány


Město má celkem 5 bran. Původní čtyři jsou osově orientované podle světových stran, pátá (Victory gate) na severovýchodní straně byla proražena dodatečně. Všechny mají stejné parametry - 3,5 m široké, 7 m vysoké s 23 m vysokou centrální věží. Ta je v každé straně doplněna obrovskou hlavou bodhisattvy Avalokitéšvara (údajně s tváří samotného krále). Ve všech čtyřech rozích ve spodní části pak tříhlavý slon Airavan (Erawan) a na něm jedoucí bůh Indra.

Nejpopulárnější je jižní brána, kde se zejména po ránu shromažďují davy návštěvníků a obdivují balustrádu mostu, kterou tvoří sousoší 54 Devů (bohové) a 54 Asurů (démoni) symbolizující prastarou hinduistickou legendu o Stloukání mléčného moře.


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku