Kambodža, Siem Reap, Angkor

Bakong


Bakong

Postaven v období: 877 – 889
Za vlády krále: Indravarman I.
Náboženství: Hinduismus

První státní chrám


Bakong je všeobecně považován za vůbec první státní chrám angkorského období - kdy bylo hlavním městem Hariharalaya, jehož jméno bylo odvozené od boha Hari-Hara; syntézy Šivy a Višnua. Postavili jej za vlády krále Indravarmana I. a v roce 881 ho zasvětili hinduistickému bohu Šivovi. Centrální svatyně je vcelku zdařilým pozdějším přístavkem, který ale s celým areálem výtečně ladí - objevila se tu o celých dvě stě padesát let později a do dnešních dnů se zachovala v pozoruhodně dobrém stavu, což lze samozřejmě částečně přičíst k dobru rozsáhlé rekonstrukci, jež zde proběhla v roce 1940, povětšinou za použití původních stavebních materiálů.


Čtyři nádvoří


Chrám (vnější obvod 900x700m) je tvořen celkem čtyřmi nádvořími, ale najdete zde pouze trojici obvodových zdí - vnější nádvoří, na němž se nacházejí zbytky celkem dvaceti dvou cihlových věží roztroušených mezi porostem džungle a rýžovými políčky; je obepnut vodním příkopem. V bezprostřední blízkosti parkoviště a také stánků s občerstvením jsou patrné pozůstatky dlážděné hráze s balustrádami se sochami Nágů, což je ale také prakticky vše, co se zachovalo z bývalého třetího nádvoří.
Ani na druhém nádvoří nenajdete nic obzvláště zajímavého, takže se můžete v klidu vydat rovnou k pobořeným budovám prvního nádvoří, kde narazíte na několik dosti rozměrných cihlových věží čtvercového půdorysu, které jsou ale pouze dosti chatrným pozůstatkem osmičlenné skupiny, která kdysi tvořila jednu z hlavních dominant celého chrámu. Na jejich falešných pískovcových dveřích si můžete prohlédnout jemně provedené reliéfy - na severovýchodní věži mají jedny dveře dokonce vyryté, pochopitelně rovněž falešné, kliky. K vidění jsou zde také dvě čtvercové stavby s ventilačními otvory ve stěnách, které v dávných dobách podle názoru většiny odborníků sloužily ke zpopelňování mrtvých.


Pyramida


Pyramida (základna 67x65 m) nacházející se v samém středu nádvoří má pět stupňů a je ozdobená jedinou věžovou svatyní. Kolem čtvrtého stupně je v pravidelných rozestupech rozestavěno celkem dvanáct malých pískovcových věžových svatyní, které jsou ale dnes již zcela prázdné - v minulosti se v nich pravděpodobně ukrývaly lingamy, posvátné symboly plodivé síly boha Šivy.


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku