Kambodža, Siem Reap, Angkor

Banteay Kdei


Banteay Kdei

Postaven v období: 1181 - 1218
Za vlády krále: Jayavarman VII.
Náboženství: Buddhismus

Pevnost cel


Chrám Banteay Kdei (Pevnost cel) byl podle většiny historiků postaven na příkaz krále Rádžéndravarmana II. v polovině desátého století. Džajavarman VII. nechal chrám přebudovat na velký klášter (700x500 m), který svému účelu sloužil prakticky bez přerušení až do šedesátých let dvacátého století, což pro nás znamená především to, že se díky pravidelné údržbě a mýcení okolního porostu zachoval v relativně dobrém stavu. Přesto se ale ani jemu nevyhnuly rány času, k vidění je tu hned několik pobořených zdí a celých budov, což je podle některých odborníků důsledek používání nekvalitního stavebního materiálu a špatných technologických postupů.


Navazuje na Srah Srang


Do Banteay Kdei se dá vstoupit z východní strany, z místa nacházejícího se přímo naproti královské nádrži Srah Sran, přes zajímavou křížovou gopuru ozdobenou tvářemi bódhisattvy Lókéšvary. Celý areál byl v dávných dobách spojen se Srah Srangem, kam se bylo možné snadno dostat po dlážděné cestě, kterou dodnes lemují pozůstatky obydlí různých poutníků - pokud byste si chtěli prohlédnout zbytky dláždění, měli byste se na chvíli zastavit u zdejší nádrže.

Přibližně třísetmetrová procházka hustým lesním porostem vás přivede ke zbytku lateritové hráze vedoucí přes vodní příkop, k Síni tančících dívek, která svůj příjemný název získala podle reliéfů tančících apsar, které se částečně zachovaly na zdejších sloupech.


Centrální komplex


Centrální komplex byl vybudován prakticky výhradně z pískovcových kvádrů. Zajímavostí je, že postrádá pyramidový chrám, což je podle všeho způsobeno tím, že nikdy nešlo o státní chrám. Zdi jsou zdobeny nesmírně jemně provedenými reliéfy s listovými motivy a v níže položených výklencích si můžete prohlédnout krásné sochy různých ženských božstev.

Buddhovy obrazy v nikách v horní části nejsou zdaleka tak zdařilé, takže snad ani není tak velká škoda, že byly z velké části v minulosti vyškrábány. Dvojice galerií vinoucích se kolem hlavní věžové svatyně je vzájemně propojena chodbami. Galerie jsou ve skutečnosti první a druhou obvodovou zdí.


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku