Kambodža, Siem Reap, Angkor

Beng Mealea


Beng Mealea

Postaven v období: 1113–1150
Za vlády krále: Suryavarman II.
Náboženství: Hinduismus

Lotosový rybník


Odborníci se dodnes nedokážou shodnout, proč a kdy byl postaven chrám Beng Mealea - jeho název se překládá jako "Lotosový rybník". Podle hlavních architektonických rysů se odhaduje, že pochází ze stejného období jako Angkor Wat. Dokonce ho svým rozvržením velmi připomíná, ovšem je jen jednoúrovňový bez centrální chrámové hory.

Jeho rozměry jsou impozantní: 1025 x 875 metrů. Obehnán byl 45 m širokým vodním příkopem a v jeho blízkosti se nacházela velká vodní nádrž a několik svatyň. Samotný chrám v centru tohoto obrovitého prostoru, který byl kdysi městem stojí vlastní chrám o rozměrech 181 x 152 m.

Kdysi jej tvořila trojice soustředně, na jedné úrovni vybudovaných galerií a malá centrální věžová svatyně. V jižní části třetího nádvoří pak axiálně umístěné dvě stavby, o jejichž účelu se vede diskuse.

Prohlídka je trošku náročnější, protože je nutno prolézat labyrint rozpadlých stěn po dřevěných chodnících a schodištích. K vidění je také řada apsar vykukujících z početných výklenků mezi poházenými kameny.

Celý areál postavený v podstatě kompletně z pískovce je nádherně zchátralý a prakticky zcela neprobádaný. Neustále je ponořený do tajemného šera a zakrytý obrovskými stromy.


Strategická poloha


K chrámu dnes vede relativně kvalitní silnice ze Siem Reap (77 km) a míří sem stále více nadšených návštěvníků, kteří si mezi ruinami možná připadají jako první francouzští archelogové před sto lety. Chrám stál na starobylé angkorské "dálnici" na severovýchod ke Koh Ker a Preah Vihear. Na obrovitou stavbu bylo k dispozici dostatek materiálu, protože lomy v horách Phnom Kulen byly vzdáleny jen 7 km a kolem chrámu vedl kanál po kterém se kamenné bloky dopravovaly k jezeru Tonle Sap a pak na Angkor.


Destrukce Rudých Khmérů


Místní obyvatelé obyčejně tvrdí, že chrám, z velké části skrytý uprostřed hustého porostu, byl až do poloviny sedmdesátých let minulého století v poměrně dobrém stavu. Zničili ho údajně teprve Rudí Khmerové, kteří ho vyplenili a pobořili - přestože komunistickým partyzánům rozhodně nelze stranit, faktem zůstává, že restaurátor Marice Glaize v roce 1944 psal o velmi špatném stavu celého areálu.

Při cestě k chrámu také narazíte prakticky jen na rýžová pole a husté keře, ale není to tak dávno, když výše zmíněný francouzský archeolog Glaize doporučoval spojit prohlídku chrámu s loveckou výpravou do okolních lesů; věděl totiž, že zdejší džungle se doslova hemžila divokou zvěří, bylo tu možné narazit dokonce na „tygry, pantery a slony, stáda divokých buvolů a volů". Dnes tu samozřejmě žádnou divokou zvěř nepotkáte...


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku