Kambodža, Siem Reap, Angkor

East Mebon


East Mebon

Postaven v období: 944 - 68
Za vlády krále: Rajendravarman II.
Náboženství: Hinduismus

Východní Mebon


nechal postavit král Rajendravarman II. a vysvěcen byl v roce 953. Zasvěcen byl Šivovi a královým rodičům. Má unikátní polohu uvnitř obrovské vodní nádrže East Baray (7,1 x 1,7 km). Ta je již po staletí vyschlá a v krajině těžko znatelná. Umělý lateritový ostrov na kterém stojí má rozměry 126 x 120 m. Ostrov ale není ve středu nádrže a nebyl budován při její stavbě, ale až asi o padesát let později. Stojí na průsečíku os s dalšími chrámy postavenými Rajendravarmanem v podstatě souběžně - na vodorovné ose s Phimenakas a na svislé ose s Pre Rup. Chrám byl původně přístupný jen pomocí lodí.


Chrámová hora


Vlastní chrám je v podstatě plochá a nízká třístupňová chrámová hora s pěticí cihlových věží. Centrální věž byla zasvěcena Šivovi, severovýchodní Višnuovi, jihovýchodní Brahmovi, severozápadní králově matce a jihozápadní jeho otci.

Po širokých schodech se dostanete na rozměrnou lateritovou terasu, která sloužila jako přístavní molo. Sochy slonů takřka v životní velikosti jsou umístěné v rozích dvou chrámových teras, kam je postavili jako strážce celého areálu, což vysvětluje jejich orientaci ven směrem od chrámu. Vnější nádvoří je lemované několika dnes již silně pobořenými meditačními síněmi, které kdysi byly pokryty dřevěnou střechou. Prohlédnout si tu můžete vcelku solidně zachované reliéfy zdobící římsu na západní gopuře; spatříte boha Višnua ve své inkarnaci lvího muže, který osvobozuje krále od démonů. Schodiště nacházející se po obou stranách prvního nádvoří lemují dvojice cihlových a pískovcových věží, na nichž můžete obdivovat velmi jemně propracované reliéfy s listovými vzory dekorujícími falešné dveře. Spatříte zde rovněž pět obdélníkových lateritových staveb bez oken, které jsou otevřené směrem k západu - působí dosti zajímavě, ale jejich účel neznáme. Pětice cihlových věžových svatyní byla v dávných dobách pokryta štukovou omítkou. Alespoň krátkou zastávku si rozhodně zaslouží reliéfy na pískovcových římsách: na centrální věži (na její východní straně) uvidíte boha Indru na tříhlavém slonovi, na jižní straně se můžete obdivovat reliéfu boha Šivy na Nandinovi; na západě jede na pávovi Skanda a Ganéša se veze na východní straně severozápadní věže.


Fotogalerie



Podrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku