Kambodža, Siem Reap, Angkor

Kbal Spean


Kbal Spean

Postaven v období: 11. -12.stol.
Za vlády krále: Suryavarman I., Udayadityavarman II.
Náboženství: Hinduismus

Řeka 1000 lingamů


V naprosto magicky působící oblasti hustě porostlé džunglí v západní části pohoří Phnom Kulen (asi 10 km od Banteay Srey) leží malebné údolí Kbal Spean, které bylo v polovině jedenáctého století útočištěm zdejších Khmerů, kteří tu po sobě zanechali trvalé stopy v podobě neobyčejně velkého množství posvátných lingamů a také reliéfů různých hinduistických bohů vyrytých do kamenů a zčásti přímo do řečiště. Tradičně uctívané symboly plodnosti boha Šivy umístili do dna řeky proto, že voda, jež přes ně proudí, dotykem získává magické vlastnosti a ve chvíli, kdy se dostane do Angkoru, je ji možné používat jako svěcenou. Výjevy zachycující hinduistického boha Višnua překvapí propracovaností a množstvím detailů; zdaleka ale nejde jen o řemeslnou zručnost jejich dávných tvůrců, ale také o jejich kompoziční cit, s nímž jednotlivé obrazy zakomponovali do okolní krajiny a sladili je s tvarem říčního koryta. Ačkoli některé části výzdoby v minulosti zloději brutálně vysekali, zůstalo zde dost krásných památek, které vás více než dostatečně odmění za námahu spojenou se zajíždkou do údolí. Řada reliéfů se zachovala v naprosto skvělém stavu, takže budete mít pocit, že je zde vytvořili doslova před několika dny.
Úzká, dobře prošlapaná cesta vede od vojenského tábora povětšinou do poměrně mírného svahu, ale narazíte tu také na několik podstatně strmějších částí. K prvním reliéfům se dostanete asi po čtyřiceti minutách chůze. Na vrcholu kopce si můžete na chvíli odpočinout na kameni ležícím v bezprostřední blízkosti řeky a poté se posilněni vydat - s vyhrnutými nohavicemi - po proudu za vzácnými památkami částečně skrytými pod vodou. V letních měsících jistě oceníte příjemný stín, který na hladinu vrhají koruny vzrostlých stromů lemujících břeh. O něco dále, v místech, kde je řeka hlubší, se můžete podobně jako většina Kambodžanů, kterých tu bývá velké množství, osvěžit koupelí a trochu si zaplavat, případně si dopřát, opět s místními lidmi, kteří se pro tento účel nikdy nesvlékají, příjemnou sprchu pod vodopádem. Jakmile se dostatečně zotavíte, můžete se vrátit zpátky na přístupovou cestu, která vás spolehlivě dovede k úpatí kopce.


Dvě řeky 1000 lingamů


V horách Phnom Kulen najdete ještě druhé takové místo s 1000 lingamy v říčním korytu. To je sice rozsahem menší, ale zase je dostupné pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí chodit džunglí. Na východ odtud asi 20 km je slavné poutní místo Preah Ang Thom s velkým ležícím Buddhou a oblíbeným vodopádem. Sem se dá dojet autem a řeka je hned vedle cesty.


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku