Kambodža, Siem Reap, Angkor

Neak Pean


Neak Pean (Neak Poan)

Postaven v období: 1181 - 1218
Za vlády krále: Jayavarman VII.
Náboženství: Buddhismus

Obtočený had


Neak Pean v doslovném překladu znamená „obtočený had". Kdysi stál na ostrově v severní nádrži Preah Khan Baray (původně se jmenovala "Jayatataka") - dnes z větší části vyschlé. Dostanete se k němu po dlouhém dřevěném chodníku ze silnice od chrámu Preah Khan. Tvoří jej soustava pěti bazénů propojených dlážděnými cestami. Přímo uprostřed největší ze zdejších nádrží se nachází jediná, samostatně stojící věž. Vědci se dodnes přou, jaký symbolický význam mohl mít celý komplex pro jeho dávné stavitele. Jednoznačně nejoblíbenější je teorie, podle níž byl Neak Pean postaven jako obraz mytického himálajského jezera Anavatapa, jehož voda má zázračné léčivé účinky. Někteří historici se dokonce domnívají, že se tu mohly nacházet khmerské lázně, do nichž přicházeli poutníci z celé země, aby si nabrali vzácnou vodu.


Obřadní očistné "lázně"


Hned vedle malého ostrova, na němž se nachází zmíněná věž, si můžete prohlédnout hlavní nádrž ve tvaru čtverce o straně 72 metrů. Patří k ní také rozměrná socha koně, jehož boků se drží několik postav. Podle místní legendy se Lókešvara proměnil v koně Balahu, aby mohl zachránit obchodníky, na které na ostrově Srí Lanka zaútočila lidožravá obryně. Celý areál působí neobyčejně klidně a skvěle se hodí k romantické procházce

V období dešťů se nádrž naplní vodou a po zbytek roku bývá její dno velmi měkké a bahnité, což znamená, že cesta k věži, která je vstupem orientovaná k východu a ozdobená lotosovým listem, není vůbec snadná nezávisle na tom, které roční období si pro svoji návštěvu areálu zvolíte. Pokud se vám nepodaří na ostrov dostat, můžete si alespoň zdálky prohlédnout schodiště vybudované z kamenných stočených hadů, kteří se obtáčejí také kolem základny věže (zde je třeba hledat původ jejího značně neobvyklého jména).

V dobách, kdy byl zdejší chrám místem modliteb a bohoslužeb, voda z hlavního bazénu tekla dál do menších nádrží. Do všech hlavních světových stran byly otočeny výtoky, v nichž mohli přicházející poutníci konat obřadní očistu. Trysky jsou tu vidět dodnes, mají tvar různých hlav - na východě lidské, na západě koňské, lví na jihu a sloní na severu.


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku