Kambodža, Siem Reap, Angkor

Phnom Bakheng


Phnom Bakheng

Postaven v období: 889-910
Za vlády krále: Yasovarman I.
Náboženství: Hinduismus

Chrámová hora Phnom Bakheng


byla první stavbou v oblasti dnešnío Angkoru, poté co sem král Yasovarman I. přestěhoval svoje nové hlavní město nazvané Yasodharapura z bývalého města Hariharalaya v oblasti dnešního Roluos. Hora se stala jeho centrem a chrám státním chrámem.

Dávní stavitelé neměli vůbec snadný úkol, když se na příkaz krále snažili proměnit šedesát sedm metrů vysoký pahorek do symbolické podoby posvátné hory Meru. Nejprve do skály nechali vytesat schody a stupňovité terasy a poté je pokryli pískovcovými deskami. Kolem základny kopce byl vyhlouben obdélníkový vodní příkop dlouhý téměř čtyři kilometry; i on měl své důležité místo v hinduistické kosmologii. Jeho část je dodnes patrná u silnice vedoucí ze Siem Reap - spatříte ji asi šest set metrů před Angkor Watem. Chrámová pyramida se skládá z pěti teras a celkem tu stálo sto devět věží - dnes většinou zhroucených. Čtyřicet čtyři stály kolem základny pyramidy (76 x 76 m, 13 m výška), po dvanácti na každé terase a dalších pět hlavních na samotném vrcholu, kde jsou uspořádány - vůbec poprvé v celých dějinách khmerské architektury - do pětkového tvaru na kostce, který má údajně symbolizovat pětici vrcholů hory Meru. Chrám byl zasvěcen Šivovi a jeho centrální věž kdysi chránila posvátný lingam, který představoval jeho plodivou sílu.


Západ slunce jen pro otrlé


Z vrcholu chrámu - jde se sem po dobré cestě kolem kopce asi 20 minut - je za dobrého počasí vidět krásně na Angkor Wat a také na nádrž West Baray. Západy slunce zde bývají někdy opravdu úchvatné a vidět je někdy až k jezeru Tonle Sap. To sem každý den láká absurdní množství návštěvníků, kteří dříve marně bojovali o místečko na terase. Na strmých schodech pak docházelo k nehodám. Úřady proto postavily dřevěné schody a omezily počet návštěvníků, kteří mohou nahoru vystoupit. Pokud nechcete tedy zažít masovou tlačenici a prohlédnout si vlastní chrám, doporučujeme návštěvu v průběhu dne.


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku