Kambodža, Siem Reap, Angkor

Phnom Kulen


Phnom Kulen

Postaven v období: 802 - 850
Za vlády krále: Jayavarman II.
Náboženství: Hinduismus

Hora liči


Phnom Kulen je soustava kopců a náhorních plošin asi 48 km severně od Siem Reap. Nadmořská výška je průměrně 400 m a nejvyšší bod má 487 m. Pro Kambodžany je toto místo, jehož název se překládá jako "Kopec liči", snad nejposvátnějším v zemi, protože zde v roce 802 král Jayavarman II. vyhlásil nezávislost na Jávě a prohlásil se králem. Založil zde první hlavní město khmerské říše - Mahendraparvata. To bylo hlavním městem téměř 50 let, než se přestěhovalo do Hariharalaya v oblasti dnešního Rouluos group. V minulosti zde také byly pískovcové lomy, kde se těžil kámen na stavbu angkorských chrámů.


Pohnutá minulost a nadějná budoucnost


V sedmdesátých letech se tato oblast stala útočištěm Rudých Khmérů a byla zaminována. V devadesátých letech byla zpřístupněna část kolem vodopádů a stala se téměř masovou záležitostí pro Kambodžany zejména o víkendech a svátcích. Celá oblast byla vyhlášena národním parkem a zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2013 zde vědecká expedice v dosud nepřístupných pralesních oblastech objevila pozůstatky více než 30 chrámů. Bude ale trvat asi dost dlouhou dobu než budou zpřístupněny turistům. Těch sem zatím zabloudí jen málo díky odlehlosti a vysokému vstupnému. Přesto tu i dnes můžete vidět řadu zajímavých míst - mimo několika odlehlých ruin např.:


Preah Ang Thom


Je rozsáhlý buddhistický chrám z 16. století. Jeho hlavní atrakcí je 8 metrů dlouhý ležící Buddha vytesaný z obrovského kamene. Po strmých schodech do svatyně se neustále vine proud věřících a nic nedbají na to, že Buddha proti všem pravidlům leží na levém boku. Tato unikátní anomálie jim ovšem uniká...


Vodopády


Můžete zde navštívit dva vodopády v kaskádě za sebou. První je vysoký asi 5 metrů. Ke druhému hlavnímu, vysokému asi 20 metrů musíte sestoupit po strmé kluzké stezce. O víkendech a o svátcích jsou doslova obleženy domorodci v množství až šokujícím. Ti zde tráví celý den, radují se a piknikují, nakupují v nesčetných stáncích a notně zatěžují oblast odpadky...


Řeka 1000 lingamů


V říčce nad vodopády můžete vidět vytesané ohromné množství lingamů. Ty pokrývají v podstatě celou plochu koryta. Pokud se vydále po levém břehu proti proudu narazíte na maličký posvátný očistný pramen. Toto místo je často nesprávně zaměňováno za skutečnou Řeku 1000 lingamů, která se nachází asi 20 km odtud na západ v oblasti Kbal Spean.


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku