Kambodža, Siem Reap, Angkor

Pre Rup


Pre Rup

Postaven v období: 944 - 968
Za vlády krále: Rajendravarman II.
Náboženství: Hinduismus

Státní chrám


Nechal ho postavit král Rajendravarman II. po skončení období zmatků a navrácení hlavního města zpět z Koh Ker. Byl to v podstatě jeho druhý státní chrám po East Mebon, se kterým leží v severo-jižní ose a zasvětil ho Šivovi. Král kolem něho pravděpodobnězačal budovat své hlavní město a nevrátil se do dřivějšího Yasodharapura. Dříve se často uvádělo, že to byl králův pohřební chrám, na což odkazovalo moderní jméno chrámu znamenající doslova "točiti tělem" a nesprávný výklad významu velké kamenné vany na prvním nádvoří, který nesloužil ke zpopelňování, ale byl podstavcem pro sochu posvátného býka Nandina.


Chrámová hora


Celá stavba je krásným příkladem monumentální tříúrovňové chrámové hory. Základním stavebním materiálem je laterit. Platforma chrámu ohraničená zdí má rozměry 117 x 127 m. Na východní straně stojí pět cihlových věží. Šestá nebyla pravděpodobně nikdy postavena nebo byl materiál z ní použit na jiné účely. Možná to byly ohňové svatyně Agni, možná že jen obyčejné knihovny. Vlastní čtvercová pyramida má základnu 50x50 metrů a nejvyšší úroveň je ve výšce 35 metrů. Vyšplhat se sem dá po strmých pískovcových schodech.


Pět věží


Na vrcholu stojí 5 cihlových věží s krásně vyřezávanými falešnými dveřmi. V centrální věži kdysi stál lingam Rajendrabhadreshvara, v severovýchodní věži socha Šivy, v severozápadní věži socha jeho manželky Umy, v jihovýchodní věži socha Višnua a v jihozápadní věži socha jeho manželky Lakšmi - nic se nedochovalo. Na reliéfech zdobících západní věžové svatyně si můžete prohlédnout krásné reliéfy různých bohyň, mezi nimiž je k vidění i ženská Brahmova podoba - najdete ji na jihozápadní věži, kde se můžete zastavit také u zbytků drsné bílé štukové omítky, která v dávných dobách pokrývala celé věže. Na centrálních a východních věžích doporučujeme vaší pozornosti reliéfy mužských božstev. Z nejvyššího bodu pyramidy se můžete rozhlédnout po okolní krajině pokryté hustým kobercem listoví, třeba zahlédnete mezi stromy i špičky věží Angkor Wat na západním horizontu.


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku