Kambodža, Siem Reap, Angkor

Ta Keo


Ta Keo

Postaven v období: 968 - 1001
Za vlády krále: Jayavarman V.
Náboženství: Hinduismus

Krystalová věž a Hora se zlatými špičkami


Chrám nechal vybudovat král Jayavarman V. na západním konci bývalé vodní nádrže Východní Baray se kterou byl spojen 500 m dlouhou cestou. Stavba začala někdy kolem roku 975, ale nikdy ji nedokončili; podle jedné z početných legend odsud stavební dělníci museli odejít poté, co do chrámu udeřil blesk, což bylo pochopitelně považováno za mimořádně nešťastné znamení. Chrám je celý z pískovcových kvádrů a prakticky bez dekorací. Zdálky vyhlíží velmi stroze. Ttvrdí se, že použitý pískovec je výjimečně tvrdý na zdobení. Jeho moderní jméno Ta Keo znamená "Krystalová věž. Původní jméno Hemagiri nebo Hemasringagiri, znamená "Hora se zlatými špičkami".

Chrám byl obklopen vodním příkopem 255 x 195 m - dnes zcela vyschlým. Klasická chrámová pyramida reprezentující horu Meru stojí na dvou terasách. Základna má rozměry 122 x 106 m. Druhá terasa pak 80 x 75 m. Celková výška je 21,5 m. Zajímavostí je, že král nestavěl chrám uvnitř svého hlavního města, ale zcela mimo na sever od něj.


Galerie a strmé schodiště


Prakticky celou východní stranu vnějšího nádvoří zabírají dvě dlouhé síně orientované směrem k severu a jihu s okny obrácenými do vnitřního chrámového prostoru. Značnou novinkou pro tradiční pojetí khmerských chrámů byla galerie procházející kolem celého obvodu vnitřního nádvoří; je ale velmi zajímavé, že nemá žádný vstup, takže se zdá, jako by ji tu vybudovali výhradně z estetických důvodů. Okna galerie jsou vyzdobena balustrádami, ale průhled umožňují jen ta vnitřní; pohled zvenku blokuje kamenná stěna uvnitř galerie. To ale rozhodně nic nemění na tom, že zejména z větší vzdálenosti působí velmi půvabně a přesvědčivě.
Od galerie můžete vystoupat po jednom ze strmých schodišť, které vás dovede na vrchol chrámové pyramidy, která je takřka čtrnáct metrů vysoká. Pět věží svatyně je uspořádáno do obvyklého tvaru pětky na hrací kostce (quincunx) a všechny jsou zasvěcené bohu Šivovi. Pokud se obrátíte k východu, otevře se před vámi nádherný výhled na rýžová pole a hustý keřovitý porost a také vodní nádrž Východní Baray, která je ale v současné době vyschlá.


FotogaleriePodrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - chrámy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku