Kambodža, Siem Reap, Tonle Sap


Největší sladkovodní jezero JV Asie


Jezero Tonle Sap - také nazývané Velké jezero - je unikátní vodní systém, kombinace jezera a řeky. Je to největší sladkovodní jezero Jihovýchodní Asie a v roce 1997 bylo vyhlášeno jako biosférická rezervace UNESCO. Jezero spojuje s Mekongem stejnojmenná řeka (stékají se v Phnom Penh). 

Ta v průběhu roku dvakrát mění směr toku - v období dešťů teče voda z Mekongu do jezera a v období sucha opačně z jezera do Mekongu. V období sucha má jezero rozlohu cca 2.700 km2 a hloubku 1-2 m. V období dešťů se rozlije až na 15.000 km2 s hloubkou až 9-10 m. Záplavové území je tak zdrojem obživy (zejména rýže) pro zhruba 3 miliony obyvatel žijících kolem jezera. Z toho asi 1,2 milionu obyvatel se zabývá rybolovem a z jezera pochází 75% produkce kambodžských ryb.


VÝLETY NA JEZERO ZE SIEM REAP:


Výlet na jezero patří k tradičním součástem prohlídky historického parku Angkor, ale k dispozici je celá řada možností velmi rozdílné úrovně, které mohou zrovna tak nadchnout jako zklamat.


Chong Khneas


Je kanál a přístav asi 11 km jižně od města Siem Reap. Sem míří drtivá většina turistických výprav. V ústí kanálu do jezera jsou k vidění plovoucí vesnice vietnamských rybářů, plovoucí škola atd. Bohužel přístav provozuje soukromá společnost, která zde vybudovala absurdně gigantický lodní terminál a celý výlet je více masově komerční záležitost než sonda do skutečného života na jezeře. Obyvatelé zdejších plovoucích vesnic se také dovedně snaží zvýšit si své nuzné příjmy na úkor turistů. Pokud si výlet na jezero organizujete individuálně, vřele doporučujeme se tomuto místu obloukem vyhnout!


Kampong Phluk


Nachází se mnohem dále - asi 20 km jihovýchodně od Siem Reap. Ideální je spojit výlet sem s návštěvou chrámů v Rolous. K vidění je oblast tří vesnic s převážně khmérským obyvatelstvem (asi 3.000). Jejich domy jsou postavené na až 6 metrových kůlech na břehu kanálu. Ústí kanálu do jezera je obklopeno zatopeným mangrovovým lesem do jehož labyrintu je možno se vydat na malé loďce a setkat se zde s řadou ptáků a krabožravých makaků. Potkáte se tu s nesrovnatelně menším množstvím turistů.


Kampong Khleang


Je nejvzdálenější varianta - od Siem Reap asi 35 km na jihovýchod. Návštěvníci, kterých se sem dostane jen málo, jsou zde doslova omráčeni lesy až 10 m vysokých kůlů na kterých stojí domy místních obyvatel. Žije zde největší komunita na jezeře (až 30.000 obyvatel), která se zabývá rybolovem. Oblast je obklopena lužním lesem. Návštěvu tohoto místa je vhodné kombinovat s prohlídkou chrámu Beng Mealea.


Cesta lodí Phnom Penh - Siem Reap


Dříve tradiční způsob cestování mezi Siem Reap a Phnom Penh. Cesta lodí trvá podle stavu vody a ročního období 6-8 hodin. Protože loď ale jede velmi rychle a víceméně středem jezera, není ze slibovaného života na jezeře ve skutečnosti mnoho vidět. Nehledě na to, že prostředí na lodi je extrémně stísněné a nepohodlné. To je způsob dopravy, který volí neinformovaní extrémně spořiví baťůžkáři. Poté co se výrazně zlepšil stav silnice, doporučujeme pro standartní turisty cestu po zemi.


Cesta lodí Siem Reap - Battambang


Pokud máte na návštěvu Kamboži dost času a chcete vidět opravdu nefalšovaný a turistickým průmyslem nezkažený tradiční způsob života na vodě, vydáte se ze Siem Reap do Battambang. Cesta vede z jezera po řece Sangke a trvá 5-8 hodin podle stavu vody. K vidění je celá řada plovoucích vesnic a nedotčená venkovská krajina. Je to jeden z nejryzejších zážitků v Kambodži v této oblasti. Za jeden den se ale asi nestačíte vrátit do Siem Reap a tato cesta by měla tedy navazovat na další turistický program v oblasti Battambang.


Podrobný postup Objednávka programu Poslat dotaz (česky)

Doporučené zájezdy do této destinace:


0060 - Bangkok, Angkor Wat

0061 - Bangkok, Ayutthaya, Angkor Wat
0062 - Bangkok, Ayutthaya, řeka Kwai, Angkor Wat
1041 - Bangkok, Angkor Wat, Pattaya
1042 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Chang
1043 - Bangkok, Angkor Wat, Hua Hin
1044 - Bangkok, Angkor Wat, Ko Samui
1045 - Bangkok, Angkor Wat, Krabi
1046 - Bangkok, Angkor Wat, Phuket

2001 - Kambodža, Angkor Wat - letecky

2002 - Kambodža, Angkor Wat - minibusem

2003 - Kambodža - malý okruh

2004 - Kambodža - malý okruh, Sihanoukville

9060 - Velký okruh Thajsko, Laos, Kambodža

 

Přehled všech programů a zájezdů - kompletní přehled

Program lze libovolně upravit, prodloužit nebo zkrátit a zařadit do něho některý z výletů nebo jej kombinovat s jiným programem.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Angkor - výběr z mapy

Angkor - historie

Angkor - architektura

Angkor Wat Construction - výtečný dokument o Angkoru

Siem Reap - info o provincii

Zájezdy Kambodža

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku