Thajsko - ostrovy (2)


Ko Adang


Adang je skupina ostrovů v Národním Parku Tarutao, 30 km jižně od ostrova Tarutao. Mezi ostrovy v průlivu Malacca je Adang nejkouzelnější. Jedinečná krása Adangu spočívá v křišťálově čistých vodách okolo ostrova, zvláště když je moře klidné. Okolo ostrova jsou nádherné korály. Vedle nádherných korálů nabízí Adang turistům mnoho dalších kouzelných míst pro návštěvy. Velká jurská přírodní jezera, nezkrocené hlučné vodopády, křišťálově čisté potoky a dlouhé kilometry pláží s bílým pískem, zvláště v Ao Son, který je pod správou Národního parku.

Lokace: provincie Satun


Ko Ba Ngu


říká se mu také Hua Kalok neboli ostrov Lebka. Ve vodě jsou trávová pole a korály vyrůstají z hlubokého údolí. Všude okolo jsou rybí školky.

Lokace: provincie Phang Nga


Ko Bolon


Nebo také Ko Bu Lon je skupina ostrovů v Národním Parku Phetra Islands, 22 km od mola Pak Bora. Nejnápadnější ze všech je ostrov Ko Bolon Le, který je nazýván "Perlou Andamanu" uprostřed barevných exotických korálů a druhů ryb jako tygří ryba, hvězdice a další. Pro nadšence, kteří milují podmořský život a potápění, je tu opravdový ráj. Bolon není známý jen pro svou vyjímečnou krásu, ale také pro stinné porosty Casuarií, které lemují bílé pláže a křišťálově čisté pobřežní vody. Pohostinnost zdejších obyvatel, kteří žijí v souladu s klidnou a nezkaženou přírodou je oázou pro ty, kteří hledají samotu a opravdovou krásu přírody.

Lokace: provincie Satun


Ko Hay


ostrov jižně od Phuketu je dobře známý díky korálovým útesům. Vedle korálových útesů jsou zde dvě krásné pláže - na severu a na západě. Koh Hey je součástí mořské rezervace, ale ubytování, restaurace, vodní sporty a potápění - to vše je zde běžné. Lodě sem odjíždí z Rawai a Chalong.

Lokace: provincie Phuket


Ko Hin Ngam


Pro svou přírodní krásu je ostrov ze souostroví Adang často navštěvován turisty ze všech koutů světa. Na Ko Hin Ngam neboli Ko Pulo jsou nádherně vyleštěné kameny, tvarované vlnami, které omílají pobřeží po celá staletí. Hladký a lesklý povrch kamenů různých velikostí, tvarů a barev jsou krásným zážitkem pro přihlížející. Kameny jsou černé, modré, hnědé, červené, různobarevné nebo s proužky podélně, příčně a dalších tvarů. Pláže jsou nejkrásnější, když svítí slunce a kameny se tak kovově lesknou. Lesklý hladký povrch kamenů odráží oslňující sluneční paprsky, zatímco modré vlny omílají pláže. Zvláštní radost lze pocítit při západu slunce, kdy se poslední oranžové paprsky opírají o bílou pěnu vln tříštících se o kameny. Tento mimořádný pohled je nepopsatelný. Jelikož na ostrově není možné ubytování, používají turisté k cestě na Ko Hin Ngam jako zastávku ostrovy Adang nebo Lipe, s výletem na Ko Hin Ngam.

Lokace: provincie Satun


Ko Hong


Souostroví skládající se z mnoha jílových ostrůvků různých velikostí. Největší je ostrov Ko Hong. Po obou stranách ostrova jsou pláže s mělkou vodou a korálové útesy. Z Ao Nang jedí lodě na Ko Hong a cesta zabere asi 1 hodinu. Cestovní kanceláře pořádají mezi turisty oblíbené vyjížďky na kajaku okolo ostrova.

Lokace: provincie Krabi


Ko Hong


Hong znamená místnost, a vstup na tento dutý ostrov lodí je jako vjezd do obrovské recepce s dvěma dveřmi.

Lokace: provincie Phang Nga


Ko Hu Yong


má nejdelší pláž ze souostroví. Od listopadu do února sem připlouvají mořské želvy, aby zde nakladly vajíčka a jejich stopy jsou k vidění všude v písku.

Lokace: provincie Phang Nga


Ko Chang


má asi jen 80 domů a přivítá návštěvníky klidem a nenarušenou tropickou přírodou. Pryč jsou doby, kdy návštěvníci kteří chtějí zůstat více než jeden den museli kontaktovat opata ve Wat Ko Chang. Stojí tu již bungalovy nabízející ubytování.

Lokace: provincie Ranong


Ko Chorakhe


je proti zátoce Thung Wua Laen (přibližně 10 kilometrů, 30 minut lodí). Má hrubý písek, na jihu oblázkovou pláž, mělký korálový útes, krásné mořské květiny a různé ryby. Vhodný pro rybaření a potápění.
Lokace: provincie Chumphon


Ko Chuak-Ko


Malý ostrov mezi Ko Muk a Ko Kradan. Okolo ostrova je hluboká voda plná korálů a ryb. Lodě sem odjíždí z mola Pak Meng, cesta trvá 50 minut a stojí 1 500 Bahtů/den.

Lokace: provincie Trang


Ko Ka


Cesta lodí z pobřeží na ostrov zabere asi 30 minut. Na ostrově nejsou žádné pláže, hloubka vody je asi 2 m. Ostrov je vhodný pro rybaření a zajímavostí jsou vlaštovčí hnízda.

Lokace: provincie Chumphon


Ko Keaw


Krásná pláž, neporušená příroda a korály - to vše je k vidění na tomto ostrůvku 3 km od Rawai, jižně od Phrom Thep. Je zde také obrovská socha Buddhy. Cesta lodí z Rawai trvá pouze 15 minut.

Lokace: provincie Phuket


Ko Kai


se nachází před zátokou Hin Kob (přibližně 6 kilometrů, lodí asi 20 minut). Má krásný čistý písek a na západně od ostrova pod vodou velké skaliska a korálový útes plný ryb. Je ideální na potápění a rybaření.
Lokace: provincie Chumphon


Ko Khai


Obrovský kamenný oblouk "kamenná brána" v Ko Khai se stal symbolem Národního Parku Tarutao. Během listopadu až ledna sem připlouvají mořské želvy, aby na pobřeží nakladly vajíčka. Předností jsou krásné pláže ke koupání a pohled na trsy korálů, které lze spatřit v křišťálově čisté vodě.

Lokace: provincie Satun


Ko Khao Phing Kan (Ko Khao Tapu)


Jméno znamená "Naklánějící se hora". A opravdu se její dvě části naklání do stran. Ačkoliv je Khao Phing Kan velmi malý ostrov, Ko Khao Tapu nebo ostrov James Bond je v jeho zálivu a přistávají zde výletní lodě. Tapu znamená "hřebík" a ostrov je vlastně skála bez pobřeží vystupující z moře, široká na vrcholu a úzká u vodní hladiny. Ostrov se stal světoznámým díky natáčení filmu o J. Bondovi "Muž se zlatou zbraní".

Lokace: provincie Phang Nga


Ko Khao Khien


Jméno znamená ostrov písma. Ve skutečnosti jsou zde starobylé malby zvířat a lodí, jejichž stáří označilo Oddělení Jemného Umění na 3 000 let. Níže na hoře, těsně nad hladinou přílivu tohoto ostrova bez pobřeží jsou kresby pravděpodobně od mořeplavců, kteří se tu skryli před bouří. Ostrov leží na cestě na Ko Panyee. Další zajímavostí Národního Parku Phang-Nga Bay jsou mangrovové pralesy a mokřiny, prořezané klikatými kanály, které vedou k pobřeží na pevnině.

Lokace: provincie Phang Nga


Ko Khao Yai


Ko Khao Yai, část Národního pakru Phetra Islands, leží severně od mola Pak Bara. Ostrov připomíná svým tvarem kamenný hrad. Na jeho konci je přírodní kamenná brána, kterou proplouvají malé lodě. Je zde rovněž Kancelář vodní kultury Satun. Na protější straně ostrova je velká pláž do tvaru U, široká 700 metrů. Během odlivu jsou vidět korály podél pobřeží. Vody zálivu jsou po celý rok klidné. Turisté mohou také navštívit farmu perel. Na Koh Kaho Yai je nejlepší cesta lodí z mola Pak Bara.

Lokace: provincie Satun


Ko Khlum


Podobně jako Ko Chang historicky významný ostrov za námořní bitvy mezi Thajskem a Francií.

Lokace: provincie Trat


Ko Kradan


Nejkrásnější ostrov moře Trang o rozloze 600 akrů. Většina ostrova je pod srpávou Národního Parku Hat Chao Mai. Zbytek jsou gumovníkové a kokosové plantáže v soukromém vlastnictví . Ostrov nabízí dobré restaurace a kvalitní ubytování. Na ostrově jsou pláže s jemným bílým pískem a čistá voda s korálovými útesy, kde ve stínu žije mnoho druhů barevných exotických ryb. Cesta sem zabere 1,5 hodiny a odjezd je z mola Pak Meng.

Lokace: provincie Trang


Ko Kradat


Severovýchodně od Ko Mak. Ostrov byl porostlý stromy Kradat, odkud pochází i jeho jméno.

Lokace: provincie Trat


Ko Krok


je malý ostrov o velikosti 0,05 km2, přibližně 8 km od Pattayi. Většinu ostrova ovšem pokrývají skály a je tu pouze jedna 100 m dlouhá písčitá pláž na východní straně. Je to ideální místo pro pozorování korálů.

Lokace: provincie Chonburi, Pattaya


Ko Kula


Je malý ostrůvek nedaleko Ko Thonglang, z jehož pobřeží je také vidět. Mnoho turistů a rybářů tu hledá útočiště před větrem a bouří.

Lokace: provincie Chumphon


Ko Lang Ka Jew


Je proslavený koloniemi vlaštovek, krásnou přírodou, plážemi kolem celého ostrova a krásnými korály v 3 metry hlubokém moři.

Lokace: provincie Chumphon


Ko Lao Ya


Leží jižně od Ko Chang. Skupina ostrovů se skládá z Ko Lao Nai, Ko Lao Ya Klang a Ko Lao Ya Nok. Ostrovy mají krásné pláže, křišťálově čistou vodu a barevné korály. Středisko Lao Ya zde nabízí ubytování.

Lokace: provincie Trat


Ko Larn


(často psáno jako Ko Lan) se nachází přibližně 7,7 km západně od města a pokrývá oblast 4 km2. Ve srovnání s Pattayou jsou tu krásné pláže, čistá voda a relativně mnoho korálů. Ty je možno pozorovat přes zasklené dno lodi nebo z ponorky, případně za nimi šnorchlovat. Nejznámější je 750 metrů dlouhá pláž Ta Waen v severní části ostrova. Je lemována řadou hospůdek a obchůdků a míří sem většina lodí s návštěvníky. I další pláže ( Laem Thian, Samae, Ta Pan, Laem Hua Khon atd.) vás potěší bílým pískem. Na ostrově je možnost ubytování a bohaté vyžití při vodních sportech.

Lokace: provincie Chonburi, Pattaya


Ko Lawa


Přitažlivostí ostrova jsou korály všech možných barev (minimálně deset speciálních druhů) a houfy pestrobarevných rybek, díky nimž se toto místo stalo oblíbeným k potápění.

Lokace: provincie Chumphon


Ko Libong


v Tambon Libong a je největší ostrvo v moři Trang, o rozloze 40 000 km2. V okolí ostrova roste mořský plevel a proto zde žije velká kolonie kapustňáků, vodních savců Thajska. Ko Libong je částí Rezervace souostroví Libong. Na ostrově je hlavní kancelář parku. Ostrov má mnoho pláží a mysů, jako pláž Tup, mys Chu Hoei, Thuat a To Chai. Při odlivu lze přes mys Chu Hoei dojít na ostrov Ko Tup, kde během zimní sezóny hnízdí mořští ptáci a ptáci ze zdejších mangrovových mokřin.Na ostrově je mnoho rabářských osad, většina jejichobyvatel jsou muslimové. Je odsud dobrý výhled na Ko Chao Mai a mys Chao Mai. Na ostrov odjíždí z mola Hat Yao Ban Chao Mai loď každou hodinu a cesta trvá 30 minut.

Lokace: provincie Trang


Ko Lidee


Někdy psáno také ko Lidi jsou dva malé a neobydlené ostrovy asi 1 km od vesnice Hua Hin. Jsou ideálním místem pro turisty, kteří touží po soukromí. Jediné budovy na ostrovech patří zaměstnancům místní soukromé společnosti, která dohlíží na vlaštovčí hnízda. Přestože tisíce vlaštovek hnízdí v jeskyních, jsou těžko ke shlédnutí. Jeskyně, které obývají jsou přístupné pouze po úzkých tezkách. Kouzlo Lidee spočívá ve dvou téměř stejných ostrovech a čtyřech menších na jihu. Normálně jsou tyto ostrůvky pod vodou; během odlivu se ale vynoří a písečné duny je spojí s Lidee. Ostrované tak mohou objevovat pravé, tajemné a kouzelné přírodní prostředí. Kouzlo ostrovů Lidi není mezi návštěvníky Thajska příliš známé díky tomu, že v jejich blízkosti je mnoho jiných krásných míst; tato oblast je přehlížena, přestože je snadněji dosažitelná než mnoho jiných ostrovů. Bylo zde postaveno několik bungalovů pro turisty, kteří tu chtějí přenocovat.

Lokace: provincie Satun


Ko Lon


Velký, hornatý ostrov ležící pouze 20 minut lodí z pláže Chalong na jižním Phuketu. Zdejší obyvatelstvo se hlásí hlavně k Islámu a pracují jako rybáři a na gumovníkových a kokosových plantážích.

Lokace: provincie Phuket


Ko Mai Ton


Malinký ostrůvek jižně od Phuketu je ceněn pro stále neporušenou přírodu, pláže s bílým pískem a křišťálově čistou vodu, ideální pro plavání, potápění a rybaření.

Lokace: provincie Phuket


Ko Maprao


je malý ostrůvek s bílou písečnou pláží asi 2 hodiny cesty od pobřeží. Návštěvníkům nabídne nevšední scenérie a dobrou příležitost pro potápění a rybaření.

Lokace: provincie Chumphon


Ko Matapon


malý ostrůvek s bílým pískem ležící 1 km od pláže Had-Sai-Ree, jehož západní část je dlouhá pouze 50 m a slouží jako hnízdiště vlaštovkám.

Lokace: provincie Chumphon


Ko Matra


Leží 10 km od pobřeží. Na ostrově je mnoho pláží s jemným pískem. Vedle korálových útesů má ostrov ještě jednu zvláštnost - "kuřecí krabi", kteří rádi lezou po stromech a pípají jako kuřata.

Lokace: provincie Chumphon


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ostrovy 1 - první část

Ostrovy 2 - druhá část

Ostrovy 3 - třetí část

Nejkrásnější ostrov Thajska - anketa