Ayutthaya (2)


MĚSTO - ZA ŘEKOU


Wat Na Phra Men


Severně od hlavního ostrova, na druhé straně mostu stojí jeden z nejúchvatnějších chrámů ve městě a jeden z mála, jež přečkal plenění Barmánců. Údajně vznikl na konci 15. století a obnoven byl v 18. a v polovině 19. století. Ve vihanu se tyčí sedící Buddha zvaný Phra Kanthararat, přesunutý sem z Nakhon Pathom v polovině 16. století. Nástěnné malby ve vihanu jsou již téměř vybledlé a dveře pocházejí z počátku 19. stol. V sousedním botu spatříte zlaceného Buddhu z poloviny 17. stol.


Sloní ohrada (kraal)


Ohrada byla postavena pro krále, aby mohl sledovat nahánění a výcvik divokých slonů. Je obehnaná hliněnou zdí a od ní se pod úhlem 45 stupňů rozbíhala původně až do džungle hradba z vysokých klád. Za zdí stojí altánek s křesly pro královskou rodinu. Kraal, který je k vidění nyní, sloužil svému účelu až do 19. století a byl zrenovován v roce 1957. Ten původní stál údajně uvnitř městských zdí.


Wat Phu Khao Thong


Původní čedí náležející k chrámu nechal zbudovat barmský král Bayinnaung na paměť dobytí Ayutthaye v roce 1569. Město tehdy padlo díky zradě po 7 měsících obléhání v v jedné z nesčetných válek vedených po staletí s Barmou. Další pamětihodnosti v chrámu pochází z poloviny 18. století.


Wat Chai Watthanaram


nechal postavit v roce 1630 král Prasat Thong. Ústřední prang v khmerském stylu obklopuje osm menších, zdobených štukovými reliéfy s různými náměty, například Buddhou modlícím se ke své matce v nebi Trájastrinša (Távatinsa). Všechny prangy se podrobily obnově.


Kostel svatého Josefa


najdete na břehu řeky Chao Phraya jihozápadně od hlavního ostrova. Původní objekt ze 14. století zničili Barmánci. Současná podoba pochází z 19. století.


Wat Phutthaisawan


východně od kostela sv.Josefa, také na břehu řeky pochází ze 14. století z doby založení města. Jeho opravený prang obepíná arkádový ochoz plný soch Buddhy.


Wat Kuti Dao


se nachází proti želeničnímu nádraží a postaven byl v době založení města. Nynější rozvaliny ovšem pochází z renovace v 18. století. Uvidíte tu zvonovité čedi a bot s charakteristickými půlkruhově zaklenutými okny a dveřmi.


Wat Pradu Songtham


Severně od železniční stanice. Vihan ukrývá fragmenty nástěnných maleb z ranně ratanakosinského období. Zachycují život Buddhy a také výjevy z každodenního života, například z představení Ramakienu. Zvonici završuje malá čedi z pozdně ayutthayského období.


Wat Maheyong


z části zrekonstrouvané ruiny chrámu z 15.stol. najdete východně od hlavního ostrova. Hlavní čedí ve tvaru zvonu nese rysy ranně sukhothajské epochy. Všude kolem jsou rozesety fragmenty štukových slonů.


Wat Yai Chai Mongkhon


nebo také Wat Chao Phraya Thai, pochází z doby počátků města a jeho čedí (jednu z největších v Ayutthayi) nechal postavit král Naresuan na oslavu svého vítězství nad Barmánci u Nong Sarai v roce 1593. Po stranách schodiště se nachází dva mondopyse sedícími Buddhy uvnitř. Na severovýchodní straně si všiměte vihanu s ležícím Buddhou.


Wat Phanan Choeng


o době vzniku tohoto chrámu nejsou přesné záznamy, ale existoval ještě před tím než se Ayutthaya stala hlavním městem. Velký sedící Buddha zvaný Phra Chao Phanan Choeng pochází z roku 1325. Vihan byl vybudován v polovině 19. století.


OKRES NAKHON LUANG


Prasat Nakhon Luang


Na východním břehu řeky Pa Sak. Stavba byla používána jako residence královské rodiny během výletů do Wat Phaputthabat (Sara Buri) a do Lopburi. Prasat Nakhon Luang byl postaven za vlády krále Songtham a později vylepšen cihlovými výzdobami.


OKRES BANG SAI


Královské centrum lidového umění a řemesel


zabírá oblast 285 rai (14 akrů) a najdete ho v Tambon Bung Yai. Farmáři z Ayutthayi a okolních provincií se zde učí řemeslům a tradičnímu lidovému umění. Centrum spravované organizací SUPPORT bylo založeno po královskou patronací 21. červenec 1976. Návštěvníci tu uvidí a mohou si zde koupit řadu různých předmětů: košíkářské zboží, látky (hedvábné a bavlněné) a tkané výrobky, umělé květiny, řezbářské výrobky, panenky, nábytek atd. Centrum je otevřeno denně kromě pondělí  8.30 - 16.00 hodin. Vstup je 20,- THB. Tel. 0 3536 6092 nebo 0 2225 8165- 8 ext. 460 (Bangkok).


OKRES BANG PAHAN


Wat Kai


doslova "chrám slepic" byl postavený během Ayutthaya období a opuštěný po jeho pádu. Oobnovený byl jedním buddhistickým mnichem v roce 1782 a v roce 1787 mu byl poskytnout plný status chrámu. Chrám je domovem houfů liliputek (thajsky "Kai Chae"), od nichž získal své jméno. Je také domovem divokých opic Puanom s charakteristickým hřebenem vlasů na hlavě. Opice jsou zde narozdíl od většiny jiných na podobných v Thajsku mírné a přátelské k návštěvníkům.


Wat Tan En


přestože o tom nejsou žádné přesné záznamy, předpokládá se, že byl postaven asi před 400 léty. Jméno Tan En (v thajštině "ležící palma") odkazuje na množství cukrových palem rostoucích v okolí. Klidné přírodní prostředí sem láká mnoho drůhů ptáků a zvířat ("létající liška") a proto bylo toto místo vyhlášeno v roce 1996 za přírodní rezervaci.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ayutthaya - první část (historický park)

Bang Pa In - třetí část

Historie Ayutthaya

Architektura Ayutthaya

Ayutthaya - interaktivní mapa

Ayutthaya - jiná interaktivní mapa

Bang Pa In - interaktivní mapa