Wat Rachabophit


Celé jméno: Wat Rachabophit Sathitmahasimaram Rachaworavihan

Status: královský chrám první třídy, chrám krále Ramy VII.


Wat Rachabopit (často také psáno Ratchabophit) nechal postavit Král Rama V. v roce 1869. Jeho stavba však trvala téměř 20 let. Chrám má velice neobvyklý kruhový půdorys a představuje úspěšnou směsici východních a západních architektonických stylů. Určitě si povšimnete nádherných porcelánových dlaždic vyrobených na zakázku v Číně. Centrem chrámu je zlacená čedí ve šrílanském stylu, vysoká i se základnou 43 metrů. Uvnitř chrámu najdeme čtyři sochy Buddhy, každou obrácenou na jednu světovou stranu. Z kruhové síně vybíhá směrem na sever bot, na jih vihan a na východ a na západ dva menší vihany. To je v Thajsku zcela neobvyklá a ojedinělá dispozice.


Směsice slohů


V celém komplexu se snoubí východní a západní prvky. Deset dveřních výplní a 28 okenních tabulí botu krášlí tradiční thajská perleťová intarzie znázorňující insignie pěti královských řádů. Na římsách nade dveřmi vidíte pečeti krále Chulalongkorna. Polychromované postavy stráží na dveřích jsou zjevně Evropané a interiér se nese překvapivě v duchu italské renesance. Korunu tomuto mixu ovšem nasadí jedna z menších čedi v gotickém slohu.


Královské pohřebiště


Z pozemku chrámu, prostírajícího se rovnoběžně s kanálem Khlong Lot, lze vstoupit na fascinující královské pohřebiště, turisty často opomíjené. V pomnících členů rodiny krále Chulalongkorna se prolínají khmerské, thajské a evropské styly. Jsou tu mimo uloženy ostatky jeho manželky (manželek), dcery, syna  atd.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Fuang Nakhon Road, Phra Nakhon, nedaleko od chrámu Wat Pho
Telefon  
Otevřeno 5 - 20
Vstupné  
Spojení BUS:

BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus