Chaiyaphum (2)


OKRES BAN KWAO


Ban Khwao - vesnice tkalců hedvábí


je proslulá vynikající kvalitou hedvábí. Vesnice je 13 km od města na silnici č.225 (zahněte vlevo v Amphoe Ban Khwao u policejní stanice).


OKRES BAN THAEN


Phra Thaen Banlang


je v Ban Thaen 1 km na východ a je místem veřejného zdravotnictví. Kamenný podstavec s otvorem uprostřed a obklopený příkopem, pravděpodobně na odvod vody. Věří se na magičnost tohoto místa. V blízkosti byly nalezeny dvě zlaté Buddhovy sochy.


OKRES KHO SAN


Chulabhorn přehrada (Nam Phrom Dam)


je v Tambon Thung Lui Lai, 40 km jihozápadně od okresního města. Je to vodní elektrárna postavená Electricity Generating Authority of Thailand (EGAT) v letech 1970-72. Hráz zadržuje vodu řeky Lam Nam Phrom, která přitéká z hor v rezervaci Phu Khiao a z Národního parku Nam Nao, což je horské pásmo oddělující Chaiyaphum a Petchabun. Sypaná hráz je 700 m dlouhá, 70 m vysoká a 8 m široká a má kapacitu 188 milionů krychlových metrů vody. Hráz je obklopena vysokými horami a hustou džunglí. Chladné podnebí tu přetrvává po celý rok. Část krásné scenérie patří královské rezidenci a Experimentálnímu centru rostlin rostoucích v chladném počasí. Centrum je přístupné veřejnosti. K dispozici jsou tu i lodi na projížďky po přehradě. Ze Sala Daeng na sever od hráze mohou ti co hledají mír a klid pozorovat celkové panorama přehrady a za jasného počasí pohoří Phu Kradung na obzoru. Z Chaiyaphumu (120 km) se sem dostanete po silnici č.201, v Chum Phae do leva na silnici č.2055.


Nam Phut Na Lao


je malý gejzír, ze kterého vytéká potokem zavlažující ovocné sady. Voda z podzemí je krystalově čistá po celý rok a vytváří různě velká jezírka. Velké stromy a pavilónky nabízí příchozím příjemný stín. V oblasti najdeme řadu dalších často uchvacujících gejzírů: Nam Phut Thap Lao, Nam Phut Hin Lat Wanarom.


Phu Khiao - přírodní rezervace


pokrývá oblast Amphoe Khon San, Kaset Sombun a Nong Bua Daeng. Rezervace ochraňuje divokou zvěř a vodní zdroje a je příroda je zde oblíbená mládeží a veřejností.


Thung Kramang


je rezervace zvěře v Přírodní rezervaci Phu Khiao. Jeho rozloha je 5,000 Rai, nadmořská výška 900 m n.m. a fantastické scenérie zahrnují svahy hor, horské louky s několika potoky, které tudy protékají. Pokrývá ji hustá džungle v kombinaci s piniovými lesy, ve kterých ale nerostou žádné vysoké stromy. Roviny jsou tu jako velké převrácené mísy v džungli. Exotičtí ptáci celou oblast velmi oživují. Návštěvníci se musí registrovat na Správě Phu Khiao parku.


OKRES CHATURAT


Bung Lahan


je 35 km na jih po silnici č. 201. Je to přírodní jezero o rozloze více než 10 000 Rai. Jezero má hojnost sladkovodních ryb. V zimě zde uvidíme nespočetné druhy vodního ptactva.


OKRES KASET SOMBUN


Huai Kum přehrada


je zavlažování hráz na řece Phrom, po proudu pod Nam Phrom Dam. Z vyhlídkového bodu je nádherný pohled na místní scenérii a hráz přiléhající k silnici v Tambon Kut Lo, 102 km na sever od Chaiyaphumu.


OKRES KHON SAWAN


Bung Waeng


je jezero o rozloze 350 Rai. Okružní komunikace obíhá jezero, které je během zimních měsíců (listopad-duben) domovem více než 40,000 vodních ptáků. Toto vodní ptactvo od rána do večera vytváří opravdu malebný pohled. Jezero se nachází 38 km severovýchodně od města.


Velká socha Dvaravati Buddhy


v chrámu Wat Khon Sawan,(5 km z města křižovatka Ban Nong Pa Buk Water Station). Je to pískovcová socha se složitým desingem, pocházející z Dvaravati období. Socha se nazývá "Luang Pho Yai". Dále tu najdeme mnoho chrámových mezníků vyřezávaných i neopracovaných.


OKRES NONG BUA DAENG


Pha Koeng


je skála vyčnívající nad silnici ze svahu a vytvářející děsivou scenérii. Je to jeden z populárních vyhlídkových bodů Chaiyaphumu. Na vrcholu hory stojí 14 stop vysoký Chaiyaphum Phithak Buddha, který je součástí Phu Lankha a má velký význam pro celou oblast. Pha Koeng patří k chrámu Wat Chaiyaphum Phithak. (36 km z Amphoe Muang po silnici č.2159 Chaiyaphum- Nong Bua Daeng).


OKRES PHAKDI CHOMPHON


Tham Kaew


jeskyně 2 km z Tham Phra na druhé straně horského pásma Wua Daeng. Uvidíme tu jiskřivé krápníky a stalagmity.


Tham Phra


je velká jeskyně v horském pásmu Wua Daeng. Jeskyně stojí za návštěvu pro mnoho zajímavých zákoutí a sálů které byly kdysi sídlem již zesnulého mnicha. Další mnich tam ještě bydlí. Jeskyně je v Tambon Laem Thong, 20 km z města.


Tham Prathun


je středně velká jeskyně v Wua Daeng. Bývalo to před staletími místo odpočinku pro tehdejší armády. V jeskyni se zřejmě těžilo i zlato, což je patrné z propadlých nádrží u vchodu.

 


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chaiyaphum 1 - první část

Chaiyaphum 3 - třetí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám