Chaiyaphum (3)


OKRES PHU KHIAO


Ban Khae


je ve vesnice, která se specializuje na prodej upravených Tako a Khoi stromů. Vesnice je na silnici č.201, 55 km z Amphoe Muang.


Prodejní středisko místních řemesel


je v Phak Pang Public Health Area v Tambon Phu Khiao. Středisko prodává mnoho produktů za velmi rozumné ceny. Středisko je na silnici Phu Khiao-Chum Phae.


Středisko produktů z Pha Khit


bylo zřízeno Ban Non Salao Pha Khit Silk Weaving Womens Group. Středisko je v Mu 6. Tambon Nong Tum, na silnici č.201, 5 km z Ban Khae Groomed Tako Village. Vesnice je proslulá produkcí krásného hedvábí, bavlněných tkanin a polštářů.


Phra That Nong Sam Mun


je v Ban Kaeng, Mu 1, Tambon Ban Kaeng, 25 km severozápadně od města. Phra That Nong Sam Mun se nachází ve stejnojmenném chrámu a je to starověké historické místo. Centrem je krásná pagoda, postavená před 400-500 lety, která byla obnovená díky financování z "Green I-San Project". Hlavní atrakcí je velký ležící Buddha a velká kaple nesoucí jméno Sala Phan Hong. Uvnitř můžeme číst 1000 veršů Maha Chat, které se musí naučit každý kdo chce dosáhnout nirvány. Chrám postavil Luang Pho Sithat Wipatsano v roce 1962 a obsahuje řadu soch a buddhistických příběhů. Dostaneme se sem po silnici č.201 (Chaiyaphum-Chum Phae), vzdálenost z Chaiyaphumu je 115 km.


OKRES THEP SATIP


Národní park Pa Hin Ngam


je prales v němž je na ploše 200 rai rozptýlena řada podivuhodně tvarovaných skal. Mezi malými stromy rostou orchideje. Některé kameny jsou profilovány jako drápy, jiné jako hlavy Naga-mýtického hada a jiné jako starověké hrady. V období dešťů (červen - červenec) zde všude po zemi roste Krachiao - květina v růžové a purpurové barvě, která přidává okolnímu lesu krásné barvy. V zimě během prosince a ledna vyrůstají ze skalních trhlin žluté orchideje a další květiny. Najdeme zde také řadu velkých a malých vodopádů jako Thep Phana a Thep Prathan nebo roztomilou skalní formaci - příkrý útes (665 m n.m.) nazývaný Sud Phaen Din Khop Thi Rap Sung. Národní park je v Tambon Ban Rai a dostaneme se sem z Chaiyaphumu po silnici č..201 (Chaiyaphum-Si Khiu). Vzdálenost z Amphoe Muang je 130 km.


Sud Paen Din


je strmý útes na vrcholu hory Pung Hoei. Nabízí se odtud fantastický panoramatický výhled na krajinu. Cesta sem od ředitelství parku trvá asi 2 km


Vodopád Thep Phana


je středně velký v husté džungli, který má mnoho vody v chladném období (květen-říjen). Vodopád má různé podoby z různých úhlů pohledu.


Vodopád Thep Prathan


patří k menším vodopádům střední velikosti. Skály tu tvoří řadu teras. Nejvíc vody má během května - října.


FESTIVALY


Chao Poh Phraya Lae festival


Leden - koná se k připomenutí Phraya Lae, zakladatele Chaiyaphumu. Od 12. do 20. ledna každoročně před radnicí a v památníku Chao Poh Phraya Lae. Koná se řada obřadů k uctění památky Chao Poh, sloní přehlídky a průvody z různých okresů. Součástí jsou výstavní stánky soukromých a vládních organizací a zemědělské soutěže.


Ram Phi Fah - tradiční tance


Duben - je to přehlídka uměleckých skupin v Phu Phra kde se nachází velmi ctěná Phra Chao Ong Tue - 2 m vysoká Buddhova socha z pískovce. Koná se 13.-15. dne pátého měsíce lunárního kalendáře nebo v dubnu a také na Khao Pansa a Ok Pansa (začátek a konec buddhistického ústupu déšťů).


Díkuvzdání Chao Poh Phraya Lae


Květen - koná se ve svatyni Nong Pla Tao každoročně 12.-20. května. Venkované konají ve svatyni obřady díkuvzdání včetně různých tanečních představení.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Nejvhodnějším dárkem a upomínkou z Chaiyaphumu je exotické ručně tkané hedvábí z Pha-Mai nebo tradiční thajské hedvábí (zvláště mut-mee) které je snad nejznámější na světě.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chaiyaphum 1 - první část

Chaiyaphum 2 - druhá část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám