Thajsko - Chiang Mai (2)


OKRES CHAI PRAKAN


Wat Tham Tap Tao


se nachází na 120. kilometru silnice Chiang Mai-Fang. Mezi zajímavosti tohoto klidného chrámu patří středně velká nádrž s knihovnou a krásná jeskyně Tap Tao, která je poněkud menší než jeskyně Chiang Dao, ale můžete tu obdivovat unikátní Buddhovu sochu.


OKRES CHIANG DAO


Doi Luang Chiang Dao


je vápencová kuželová hora v přírodní rezervaci Chiang Dao. Je vysoká 2 195 metrů a je to třetí nejvyšší hora v Thajsku (po Doi Inthanon a Doi Pha Hom Pok). Z chladného a větrného vrcholu se naskýtá fantastický rozhled a možnost pozorování "moře mlhy". Okolí je plné unikátních horských květin, ptáků a motýlů. K návštěvě je ovšem zapotřebí písemné povolení ředitele Wildlife Reserve Division, Royal Forest Department v Bangkoku (nutno žádat 2 týdny dopředu). K cestě na vrchol je potřeba v rezervaci najmout terénní automobil, průvodce a vybavit se potravinami.


Jeskyně Chiang Dao


je rozsáhlý jeskynní systém (5 jeskyní), který zasahuje údajně až 14 km do hory Chiang Dao. Některé jeskyně jsou elektricky osvětlené a do některých je nutný průvodce se svítilnou. Mimo okázalých jeskynních útvarů tu na několika místech uvidíte i jeskynní svatyně opředené bohytými legendami.


Stupa krále Naresuana


je umístěná ve vesnici Mueang Ngai. Místní obyvatelé  ji postavili na místě kde se se svým vojskem zastavil v roce 1604 král Naresuan před invazí do Angwa v Barmě.


OKRES CHOM THONG


Wat Phra That Si Chom Thong


najdete na hlavní ulici městečka Chom Thong. Jeho pozlacená čedi pochází z roku 1451. Chrám je postaven v barmsko-lannském stylu a jedním z nejkrásnějších v severním Thajsku. Mimo krásných dřevořezeb tu uvidíte i kolekci bronzových Buddhů.


Wat Phra That Doi Noi


se nachází v Tambon Doi Lo, blízko silnice č.108, mezi 43. a 44. kilometrem. Chrám nechala postavit královna Jamathewi na začátku 13. století. Během vykopávek tu byla objevena řada mramorových soch Buddhy, nádob a zbytky vihanu. Z chrámu na vrcholu kopce se naskýtá nádherný pohled do krajiny a údolí řeky Mae Ping. Nahoru vede schodiště s 241 schody.


OKRES DOI TAO


Jezero Doi Tao


je vzdáleno od Chiang Mai 133 km (silnice Chiang Mai-Hot Doi Tao). Velké jezero obklopené zelenými stromy se nachází za přehradou Bhumibol v provincii Tak. Je využíváno pro zemědělství, rybolov a zavlažování. Jezero nabízí mnoho rekreačních příležitostí během deštivé a studené sezóny, ode července do prosince. Můžete se zde ubytovat v bungalovech na vodě a pobyt zkombinovat s projížďkou po přehradě Bhumibol.


OKRES FANG


Doi Ang Khang


je 1 363 m vysoká hora v národním parku stejného jména o rozloze 255 km2. Dostanete se sem po silnici č.107 (Chiang Mai-Fang). Oblast má studené podnebí celý rok a nabízí ideální příležitost k pozorování ptáků, bohaté flóry (včetně divokých orchideí), trekingu a v poslední době je vyhledáván příznivci horských kol. Je to také dobré místo k výpravám za horskými kmeny. Protože oblast není pod náporem komerčních turistů, uvidíte je ještě tak jak žijí doopravdy.


Horké prameny Fang


je v Ban Pin, který je 8 kilometr severozápadně z Fang. Skupina 50 horkých pramenů vyvěrá z granitového podloží a má teplotu 90 - 100 stupňů Celsiua. Z největšího pramene se valý velký sloup páry a šíří do okolí zápach síry.


OKRES HOT


Národní park Mae Tho


je 160 kilometrů od Chiang Mai (silnice Hot-Mae Sariang, pak odbočit na Mae Tho). Cestou do parku budete obdivovat malebná horská rýžová pole Karenů (nejkrásnější jsou v období dešťů) a za jasného dne je vidět vrcholek Doi Inthanon. Oblast je po celý rok chladná s dopolednními mlhami. Kempování a treking je možný, ale je nutno kontaktovat kancelář národního parku.


Národní park Op Luang


jeho největší atrakcí je Roklina Op Luang. Klikatá řeka protéká skrz roklinu s vysokými útesy po obou stranách a úzkou průrvou uprostřed. Místo je to démonické a mimo obdivování řady druhů rostlin se tu můžete bavit s ozvěnou a pokud se nebojíte výšek, přejít ji po úzkém mostu. V parku se nachází také archeologická prehistorická místa. Dostanete se sem po silnici č.108 (Chiang Mai-Mae Sariang, asi 105 km z města).


OKRES MAE AI


NÁRODNÍ PARK DOI INTHANON


Park o rozloze 272 čtverečních km nese název podle stejnojmenné nejvyšší hory Thajska (2 565 m). Ta patří ještě k pohoří Himalájí, které sem zasahují. Návštěvníky sem lákají majestátné hory, nádherné vodopády, vesnice horských kmenů, nesčetné druhy zvířat a rostlin. Park lze navštívit po celý rok, ale nejlepší období na vodopády je květen až listopad. Park se nachází 58 kilometrů západně od Chiang Mai (po silnici č.107 a 1009). Mezi nejdůležitější atrakce v parku patří:


Vodopád Mae Klang


Nejfotografovanější vodopád v Chiang Mai (100 metrů vysoký) leží 58 km od města na úpatí hory Doi Inthanon. Je to oblíbeně místo pro pikniky a relaxaci.


Vodopád Mae Ya


Vzdálen 12 km od tržiště Chom Thong a nejlépe je navštívit místním mini - busem. Je vysoký 250 metrů, což je nejvíce v oblasti a údajně i v Thajsku. Voda padá prudce po více než 30 stupních.


Vodopád Wachirathan


je velký kaskádový vodopád padající přes okraj vysokého útesu do hluboké tůně dole. V období dešťů, kdy má hodně vody, se dole rozstřikuje na všechny strany a vytváří tak osvěžující prostředí. Místo je oblíbené pro pikniky.


Vodopád Siriphum


je další skvělý vodopád. Voda padá z prudkého útesu ve dvou linijích a je vidět po cestě na Doi Inthanon.


Phra Mahathat Napha Methanidon a Phra Mahathat Naphaphon Phumisiri


jsou dvě podobné pagody postavené na Doi Inthanon u příležitosti 60. narozenin krále (v roce 1987, je 50 m široká a 60 m vysoká) a druhá pro královnu (v roce 1992, je 37 m široká a 55 m vysoká). Atrakcí je tu 4 tunový, 3 m vysoký nefritový Buddha. Pro návštěvu tohoto královského objektu pod správou Královského letectva je nutné patřičné důstojné oblečení.


Doi Inthanon


je nejvyšší hora Thajska (2 565 m). Na jeho vrcholu stojí radarová stanice a stupa krále Inthawichayanon (poslední král Chiang Mai). Návštěvníkům tu slouží centrum dokumentující historii, geografii, biologii, les a zvířata v oblasti.


Vodopád Mae Pan


je nejdelší vodopád v Chiang Mai, který padá ze 100 metrového útesu. Jeho kouzlo si nejlépe vychutnáte z určité vzdálenosti. Mlžný opar, bílá voda a zelený les kolem - nezbývá než se kochat...


OKRES MAE CHAEM


Vesnice tkalců bavlny


je umístěná 3 kilometry od Mae Chaem v Tambon Tha Pha. Kolem 150 domácností tu vyrábí specifickou bavlněnou tkaninu na sarongy. Unikátní styl tkaní látek, efektní barvy a domorodý styl, to jsou důvody velké poptávky po tomto produktu, který si tu můžete pořídit jako dobrý suvenýr.


Wat Phutha Oen


nebo také psáno Wat Phra Buddha Ern je v Tambon Chang Khoeng. Podle legendy byl vybudován na začátku Ratanakosin období, přibližně před 200 léty. Největší zajímavostí v tomto chrámu je vodní svatyně. Dřevěná stavba stojí na pilotech uprostřed lateritové nádrže. Vihan je zdoben barvitými freskami.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chiang Mai 1 - první část (město)

Chiang Mai 3 - třetí část

Chrámy - nejdůležitější chrámy ve městě

Wat Phra That Doi Suthep - chrám který musíte vidět

Chiang Mai - podrobná mapa města

Chiang Mai - interaktivní mapa města

Hotely Chiang Mai

Horské kmeny - přehled

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám