Thajsko - Chiang Mai (3)


OKRES MAE RIM


Hadí farma Mae Sa


je asi 3 kilometry po silnici Mae Rim-Samoeng. Chová různé druhy hadů z Thajska a denně je tu k vidění asi 30 minutová show. Tel. 0-5386-0719.


Vodopád Mae Sa


je asi 7 km vlevo od hlavní silnice. Slavný osmi úrovňový vodopád je často vyhledáván pro přirozené prostředí mezi vzrostlými stromy a příjemný vánek po celý rok.


Orchideová a motýlí farma


Uvidíte tu řadu velice vzácných druhů rostlin a milovníci motýlů také nepřijdou zkrátka.


Botanická zahrada královny Sirikit


pokrývá horskou oblast o rozloze 560 akrů a najdete ji asi na 12. km silnice Mae Rim-Samoeng. Tato mezinárodní botanická zahrada byla ustavena na počest královny Sirikit v roce 1992. Má pěknou sbírku thajských a cizích rostlin tříděných podle druhu a klimatu. K dispozici je návštěvnické centrum a muzeum. Zahrada je členěna na tři prohlídkové trasy: skalní zahrada, arboreta a horská trasa (1-2 hodiny lezení na hory). Otevřeno je denně 08.30 - 16.00 hodin. Tel. 66 5329 8171-5 ext. 4736, 4739, fax: 66 5329 9754.


Muzeum horských kmenů


je v Royal Rama IX Lanna Garden na Chotana silnici. Je to etnologické muzeum domorodé kultury 9 hoských kmenů: Karen (Kariang), Hmong (Meo), Mien (Yao), Lisu (Liso), Akha (Iko), Lahu (Musoe), Lau, Thin, a Khamu včetně minoritní skupiny Malabri. Každý kmen má vlastní unikátní identitu a kulturu. Muzeum ukazuje způsob života a kulturu jednotlivých kmenů. Otevřeno je denně 09.00 - 16.00 hodin. Tel. 0-5321-0872.


OKRES MAE TAENG


Národní park Huai Nam Dang


má rozlohu 180 km2 a zasahuje do okresu Pai v provincii Mae Hong Son. Většinu parku tvoří rozsáhlá vysočina a hory se zeleným lesem, které jsou pramenem mnoha řek. Mezi hlavní zajímavosti tady patří vyhlídkové body na Huai Nam Dang a Doi Kiu Lom. Nejkrásnější jsou za svítání, kdy je možno pozorovat "moře mlhy" v údolích. V parku je možno kempovat ve vlastních stanech.


Vodopád Mok Fa


je jedno úrovňový vodopád 2 kilometry od silnice Mae Malai-Pai. Navštíví ho však k jejich škodě jen málo cestovatelů. Mohutný proud vody se řítí z polootevřeného vysokého komína a rozstřikuje se v jezírku pod ním. Pohodlně se nechá dojít až pod něj a nasbírat si trochu "zlatého písku" v tůni. Pokud máte vlastní auto (autobusy tu nestaví), jeho návštěvu vřele doporučuji.


Horký pramen Pong Duat Pa Pae


je asi 40 kilometrů od Chiang Mai (od silnice Mae Malai-Pai vpravo asi 6,5 km). Termální plamen se silným sirným zápachem stříká páru do výšky 4 metrů a je umístěný uprostřed lesa.


OKRES PHRAO


Národní park Si Lana


zelený les je plný divoké zvěře a je zdrojem různých přítoků řeky Mae Ping. Má rozlohu 260 800 akrů. Mezi největší atrakce zde patří:


Vodopád Mon Hin Lai


tento devíti úrovňový vodopád se nachází v Mae Ngat Forest. Má dost vody po celý rok, unikátní kaskády a skvělou přírodu v okolí. Od Chiang Mai je vzdálen asi 85 km.


Přehrada Mae Ngat Sombun Chon


je umístěná na 41. kilometru silnice Chiang Mai-Fang (potom odbočit doprava ještě 11 kilometrú). Okolo je nádherný les a k dispozici jsou rafty a restaurace.


OKRES SAN KAMPHAENG


San Kamphaeng


je okres proslavený vesnicí tkalců hedvábí a bavlny. Nachází se jen 13 kilometrů na východ z Chiang Mai. Většina návštěvníků města sem zavítá, aby si zde koupili vyhledávaný suvenýr vyrobený z vysoce kvalitního ale levného hedvábí a bavlny. Vesnice předvádí výrobní postup a koupit si tu můžete i další předměty ze dřeva, hlíny nebo stříbra.


Horké prameny San Kamphaeng


je rekreační areál asi 36 kilometrů od Chiang Mai. Návštěvníky sem přitahuje přirozené prostředí stromů, zelených kopců a voda s vysokým obsahem síry proslavená svými léčebnými účinky. V místě je ubytování, plavecký bazén, stravovací. Do pokojů je rozvedená minerální voda na koupání. Poblíž je další rekreační oblast s termálními plameny jménem Roong Arun. Ta nabízí bungalovy, kamenné "vany" s horkou vodou a park.


OKRES SA PA TONG


Wiang Tha Kan


je starověké opevněné město pocházející z období Hariphunchai, postavené před příchodem krále Mengrai. Během vykopávek v oblasti vesnice Tha Kan byly objeveny pískovcové a hliněné Buddhovy sochy, hliněné amulety, sklenice, kosti a čínský porcelán z dynastie Yuan (1280-1368). Zachovaly se ruiny pagody a základy vihanu, postavené z cihel a lateritu. Wiang Tha Kan je umístěný přibližně 34 kilometrů na jih z Chiang Mai po silnici č.108.


OKRES WIANG HAENG


Ban Piang Luang


vesnice na thajsko-barmské hranici je dočasný hraniční přechod kde můžete pozorovat čilý obchodní styk obyvatel obou zemí. Obyvatelé oblasti jsou Haw a Shan původu. Haw migrovali do Thajska z Číny během Chiang Kai Shek období. Oni stále udržují svůj tradiční životní styl a s podporou Taiwanské vlády studují každý večer čínštinu. Dostanete se sem po silnici č.107 a 1322.


Phra Borom That Saen Hai


je pagoda pocházející z počátku buddhistické éry, která byla zrenovovaná v roce 1914. Pagoda je architektonická směsice Myanmar (Barma) a Lanna stylu. Legenda praví, že tu odpočívalo vojsko krále Naresuana, který pří úpatí kopce nechal postavit nádrž pro jeho slony.


Wat Fa Wiang


je chrám v Shan stylu v Ban Lak Taeng na thajsko-barmské hranici. V minulosti patřila oblast k Shanskému státu a ovládal ji drogový boss Khun Sa, ale poté co se vzdal barmské vládě byla nově upravena hranice a chrám rozdělen na 2 části. Zlatá pagoda je umístěná na thajské straně, zatímco vihan s červenou střechou je v Barmě. V něm ale sídlí posádka barmské armády a udělala si z něho ubytovnu a sklad.


AKTIVITY


Výlety za horskými kmeny I.


Meové, Lisuové, Yaové, Akhaové, Lawaové a Karenové jsou horské kmeny obývající hory severního Thajska. Sdílejí společnou víru, obětují a vzdávají čest pralesu a střeží si svoje duše. Avšak každý z kmenů má vlastní jedinečný slavnostní oděv, namlouvací rituály, hry, tance, zemědělské zvyky, obřady při dospívání, jazyk nebo dialekt, estetické hodnoty a hygienické zvyky. Oblíbené "výlety do pralesa", které trvají 2 - 7 dnů, provedou návštěvníky pralesem porostlými horami, údolími a loukami. Zahrnují návštěvu vesnic domorodých horských kmenů, u kterých je možnost nocování. Nejlepšími průvodci jsou mladí lidé z horských kmenů, kteří obvykle mluví anglicky, thajsky a alespoň třemi dialekty horských kmenů. Výlety většinou zahrnují cestování pěšky, někdy na lodi, na slonech, na koních nebo jeepem, často se kombinují dva nebo tři druhy přepravy. Pro zkušené výletníky je zde nabídka společností, které nabízí výlety vyžadující dobrou kondici. Všechny výlety musí být evidovány na Turistické policii. Toto opatření je na ochranu výletníků. Je třeba se vyhnout společnostem, které nedodržují tato nařízení. Je nutné se informovat na Turistické policii o spolehlivosti společností. Dále je třeba vyhýbat se všem druhům drog, jak "lehkým" jako marihuana, tak "tvrdým" jako opium nebo heroin. Za používání drog jsou tresty velmi tvrdé. Během výletu je lépe veškeré cennosti jako pas, šperky a peníze uložit v hotelovém trezoru. Oblečení musí chránit ruce a nohy a na noc používat síť proti moskytům. Malárie je zde zejména v období dešťů reálné nebezpečí a měla by být přijata předběžná opatření, abychom se jí vyhnuli.


Výlety za horskými kmeny II.


Mimo výše popsaného způsobu se v každé cestovní kanceláři setkáte s nabídkou jednodenních výletů za horskými kmeny. Pokud máte málo času nebo nejste milovníky horské turistiky, je to určitá alternativa. Bohužel Vás ale čeká jízda mikrobusem nebo terénním autem do Potěmkinovy vesnice, kde sice uvidíte domorodce v tradičních krojích, ale budete někdy i nevybíravě obtěžováni žebráním o peníze. Je to neblahý výsledek a důsledek vlivu turistického průmyslu na tradiční život vesničanů. Musím chtě nechtě říci, že to někdy připomíná výlet do zoologické zahrady...

Horské kmeny - přehled


Auto safari


Tato oblíbená zábava nabízí vzrušující výlety Land Rovery mezi Chiang Mai a Mae Hong Son, což zabere 5 dní a 4 noci, nebo mezi Chiang Rai a Ken Thun v Myanmaru, který trvá 3 dny a 2 noci. Většina cesty je pošpatných cestách a stezkách, takže účastníci vidí opravdovou tvář krajiny. Ubytování je v chatkách nebo jednoduchých hotelech.


Pozorování ptáků


Zatímco pozorování ptáků je mezi Thajci oblíbenou činností po mnoho let, zahraniční návštěvníci objevili tuto fascinující podívanou teprve nedávno. Celkově bylo v Thajsku napočítáno téměř 1000 druhů ptáků - některé druhy se do Thajska přistěhovaly, jiné jsou původními obyvateli. Mnoho thajských národních parků nabízí dobré možnosti k pozorování, jako např. Národní Park Khao Yai, Kaeng Krachan v Petchburi a Národní Park Doi Inthanon.


Výlet do pralesa na slonech


Každé ráno, na 10.km a 19.km silnice Mae Rim - Samaeng předvádí cvičení sloni nelehkou a vysoce ceněnou zručnost při těžbě dřeva, od 9.00 do 11.00hod. ve výcvikovém táboře Mae Sa Elephant Training Centre. Tábor je vzdálen asi 30 km od města. Vstupné je 80 Bahtů na osobu. Výlet do na slonech trvající více než 2 hodiny do přilehlého pralesa je nabízen po představení a stojí 250 Bahtů na osobu. Sloni jsou k vidění také na též silnici v Pong Yaeng Elephant Centre.


FESTIVALY


Festival slunečníků v Bo Sang


leden - v Bo Sang Handicraft Centre. Festival je přehlídkou místního tradičního výrobku - papírových slunečníků, kulturních vystoupení a představení tradičního způsobu života a řady soutěží.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Lidé z Chiang Mai mají nejosobitější kulturu z celého Thajska. Zdejší farmáři a řemeslníci mají vlastní rytmický dialekt, zvyky, svátky, architektonické styly, původní řemeslnou výrobu, tance a kuchyni. Horské kmeny se také velkou měrou podílí na rozmanitosti zdejší krásné hornaté krajiny. K vidění a ke koupi je rozmanité spektrum řemeslných výrobků: tradiční papírové slunečníky, hedvábné a bavlněné látky, stříbro, lakované předměty, nábytek, nádobí, proutěné a košíkářské zboží, rukodělné výrobky horských kmenů atd.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chiang Mai 1 - první část (město)

Chiang Mai 2 - druhá část

Chrámy - nejdůležitější chrámy ve městě

Wat Phra That Doi Suthep - chrám který musíte vidět

Chiang Mai - podrobná mapa města

Chiang Mai - interaktivní mapa města

Hotely Chiang Mai

Horské kmeny - přehled

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám