Thajsko - Chiang Rai (2)


OKRES CHIANG SAEN


Chiang Saen


Většina turistů tohle město mine ve spěchu na Zlatý trojúhelník. Původně se nazývalo Wiang Hiran Nakhon Ngoen Yang a sloužilo jako hlavní město než král Mengrai v roce 1262 založil Chiang Rai. V dnešním okresním městě jsou stále patrné dvojité městské hradby a řada dalších starověkých památek.


Národní muzeum Chiang Saen


Toto malé muzeum vystavuje místní výrobky, jako jsou sochy Buddhy stylu Chiang Saen a Lanna Thai artefakty. Muzeum je otevřeno od středy do neděle, od 9.00 do 16.00, kromě státních svátků.

 


Jezero Chiang Saen


Jižně od Chiang Saen, po silnici Č. 1016 (2 km pěšky od ukazatele 27.km), toto jezero o rozloze 1 čtvereční km je zimovištěm kachen. Nejlepší čas na pozorování kachen je doba od listopadu do února. V okolí je široký výběr ubytování a vodních sportů.


Zlatý trojúhelník


8 km severně je místo, kterému se říká Sop Ruak, kde se na soutoku Mekongu a Nam Ruak setkávají hranice Thajska, Myanmaru (Barma) a Laosu. Většina stavu neznalých turistů se sem žene v bláznivé vidině, že spatří maková pole a drogový ráj. Nic z toho již není pravda a zašlou slávu připomíná jen malé muzeum opia.


Muzeum opia


Nedaleko od Sop Ruak se nachází expozice, která velice pěkně dokumentuje historii opia v Thajsku a dokumentuje jeho výrobu a užívání. Uvidíte tu řadu předmětů jak pro sklizeň, tak pro obchod a kouření. Deset kilometrů severně od Chian Saen se buduje působivý objekt Opium Exhibition Hall, což by mělo být přední světové výstavní a výzkumné zařízení pro studium dějin a užívání opiátů na celém světě.


Wat Phra That chedi Luang


88 metrů vysoká cihlová pagoda, stojící hned vedle muzea, je nejvyšší náboženskou památkou v Chiang Rai.


Phra That Pha Ngao


najdete přibližně 4 kilometry od Chiang Saen na silnici do Chiang Khong. Na velké skále tu stojí zvonovitá čedi a poblíž je vihan kde uvidíte několik starých Buddhů  v Chiang Saen stylu. Je tu pěkný vyhlídkový bod, ze kterého se můžete kochat pohledem na Mekong a Chiang Saen.


Wat Pa Sak


je přibližně jeden kilometr na západ z Chiang Saen v Tambon Wiang. Byl postaven za krále Saen Phu v roce 1295 a při stavbě bylo použito dřevo z tři sta týkových stromů, proto jméno Pa Sak (Teakové dřevo). Chrám býval sídlem patriarchy. Čedi je provedena v krásném Chiang Saen stavebním stylu s komplikovaným designem. Je 12,5 metru vysoká a základna 8 metrů široká.


Wat Phra Chao Lan Thong


je umístěný uvnitř městských hradeb. Nechal ho postavit princ Thong Ngua (syn krále Tilokkarat, 12. vládce Lanna) v  roce 1489. Atrakcí je tu Buddhova socha Phra Chao Lan Thong (1 200 kg váha, 2 metry šířka klínu a 3 metry výška). Uvidíte tu ještě další sochu nazvanou Chao Phra Hao Thong Thip, která je vyrobená z mosazi v Sukhothai stylu.


Wat Phra That Chom Kitti


je přibližně 1,7 kilometr od města a vystoupáte k němu po 339 schodech. Postavit ho nechal král Phangkharat a v roce 1487 byla přistavěna nová pagoda. Mimo tradičních Buddhových soch je to další pěkný vyhlídkové místo na řeku Mekong.


OKRES MAE FA LUANG


Doi Mae Salong


Vesnice na vrcholku hory známá jako Santi Khiri leží 40 km od Mae Chan, po silnici 1089. Je domovem potomků uprchlých čínských vojáků, kteří utíkali do Thajska roku 1940. Překrásný pohled je na okolní plantáže kávy a ovocné sady. Krajina je nejkrásnější v prosinci a lednu, kdy kvetou thajské třešně. Je zde mnoho restaurací, příležitostí k ubytování a turistickému vyžití jako jízda na koni a výlety do pralesa.


Phra Borommathat Chedi Si Nakharin


Je další půvabné místo na Doi Mae Salong.


Doi Tung


Nejsevernější thajská hora má mnoho krásných míst jako např. královské sídlo Doi Tung Royal Villa, botanickou zahradu Mae Fah Botanical Garden, chrám na samém vrcholu hory Wat Phrathat Doi Tung, se sochou Buddhy. Je zde krásný výhled na okolní krajinu. V okolí je několik vesnic domorodých horských kmenů.


OKRES MAE SAI


Mae Sai


Městečko ležící na hranicích s Myanmarem (Barma) leží 61 km severně od Chiang Rai, po dálnici Č. 110. Ke koupi jsou thajské, barmské a čínské suvenýry. Nechá se odtud bez víza vstoupit na území Myanmaru na jeden den do příhraničního městečka Tachilek.


Tham Pha Chom


Jeskyně ležící 2,5 km západně od Mae Sai je vyhledávaným místem pro meditace a půvabné zvláště pro své stalaktity.


OKRES PHAN


Národní Park Doi Luang


Park zarostlý pralesem leží 65 km od hlavního města provincie, rozloha je 1170 čtverečních km a zasahuje do tří dalších provincií - Chiang Mai, Lampang a Phayao. Hlavní atrakcí parku je vodopád Phu Kaeng.


Vodopád Pu Kaeng


dostanete se k němu po silnici Chiang Rai-Phayao (projedete Ban Pu Kaeng, na 77. km odbočit doprava a pak ještě dalších 9 kilometrů). Je to velký vodopád uprostřed panenské džungle s vápencovými kaskádami. V oblasti je možné kempovat a treking do džungle.


OKRES WIANG KAEN


Doi Pha Tang


tato hora se nachází asi 160 kilometrů od Chiang Rai. Proslavená je vyhlídkovým bodem na vrcholu vysokého útesu nad thajsko-laoskou hranicí, který poskytuje kouzelné scenérie řeky a "moře mlhy" po celý rok. Během prosince - ledna tu kvete Sakura a dodává přírodě nevšední malebnost. Žijí tu čínští Haw, Hmong a Yao horské kmeny. Haw je zbytek 93. čínské divize, která se tu usídlila.


Phu Chi Fa


Hora, vzdálená 25 km jižně od Doi Pha Tang, z níž je vidět Laos. Během února je celá pokrytá bíle kvetoucími květinami známými jako Dok Sieo.


OKRES WIENG PA PAO


Bo Nam Ron


je termální plamen, umístěný při Tambon Mae Chedi Mai na 64. km silnice Chiang Rai - Chiang Mai. Vesničané prodávají turistům vejce, které je možno v termálním pramenu uvařit.


Národní park Khun Chae


je v Tambon Mae Chedi Mai. Návštěvníci kteří se tu chtí vydat do džungle a tábořit uvnitř parku musí mít průvodce a vlastní tábornické vybavení. Treking džunglí Khun Chae je dobrodružství pro nadšence, protože cesta vede strmým terénem přes několik horských vrcholů a útesů nad 1 400 metrů. Užijete si vodopádů, potoků a panenské džungle.


FESTIVALY


Festival krále Mengrai


26. ledna - 1. února. Koná se řada přehlídek, kulturních vystoupení a soutěží na oslavu zakladatele Chiang Rai a království Lanna thai.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Chiang Rai je proslavené rukodělnými výrobky jako jsou tkané bavlněné látky, oděvy, stříbrné ozdoby horských kmenů, vyřezávané předměty. Populární jsou také "naem" a "mu yo" (vepřové "klobásy"). Produkty zemědělství zahrnují linčí, ananas, čaj atd.

 


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chiang Rai 1 - předchozí část

Chiang Rai - podrobná mapa města

Chiang Rai - podrobná mapa města (PDF)

Horské kmeny - přehled

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám