Kalasin (2)


OKRES KUCHI NARAI


Jeskyně Famue Daeng


jeskyně s otisky dlaní se nachází v pohoří Pha Phueng. Byla objevena a zpřístupněna během let 1973 - 1980. Obrazy z 174 červených otisků dlaní byly objeveny při předhistorickém výzkumu vedeném Department of Fine Arts Division of Archeology v Phu Pha Phueng. Je to největší množství červených otisků dlaně nalezených v Thajsku. Takové obrazy jsou považované za důležité historické výpovědi při hledání popisu historie společnosti. Předpokládá se, že jsou staré 2000 let a jsou podobné prehistorickým obrazům v Pha Taem v Khong Chiam oblasti v provincii Ubon Ratchathani. Bohužel na nich pracuje zub času a také vandalové, kteří přidávají na stěny nové otisky.


Phu Pha Phueng


je 400 m vysoký útes hory Phu Pha Phueng ve vesnici Ban Kut Wa, Kuchi Narai oblast. V minulosti byl téměř celý osídlen včelami. Ty se staly výhodným obchodním artiklem místních obyvatel. Odlesňování v oblasti ale způsobilo degradaci životního prostředí a změny v ekosystému a tím zničení bohaté květeny jako zdroje existence včel. Následkem toho je nynější Phu Pha Phueng jen legenda, přitahující návštěvníky, kteří chtějí spatřit útes kde původně sídlily včely.


OKRES SAHASSAKHAN A KHAM MUONG


Phu Kum Khao


dostanete se sem z Kalasinu po silnici č.227, asi po 30 kilometrech zatočit doprava k Wat Sakkawan a pak ještě 1 kilometr. Phu Kum Khao má největší koncentraci dinosauřích fosílií v Thajsku. Department of Mineral Resources zde provádí intenzivní rozsáhlé vykopávky. Nejvíce zastoupený je tu Sauropods a dinosaurs který žil přibližně před 130 milióny let.


Phrae Wa tkalcovská manufaktura


je skupina organizovaná v Ban Phon, Amphoe Kham Muong, 70 km z Kalasinu. Látky z Phrae Wa jsou tkané z hedvábí s jemným vzorem, který je dědictvím umění lidu kmenu Phuthai. Královna Sirikit si tento typ látky oblíbila a stal se velice populární.


Jeskyně Phu Khao a ležící Buddha


ležící Buddha se nachází v Ban Na Sinuan, Tambon Non Sila, 6 km ze Sahassakhanu. Jeskyně Phu Khao byla dříve důležitým náboženským místem, ale nyní je zde jen malý chrám s ležícím Buddhou. Ten je odlišný od obecné zvyklosti, tím že leží na levém boku namísto tradičně na pravém. Legenda říká, že tento ležící Buddha byl vytvořen v letech 1300 -1500 a je obecně ctěný venkovany. Během Songkranu se tu každoročně koná velká slavnost.


Phu Sing


se nachází na hoře Phu Sing, 34 kilometry na sever od Kalasinu (po silnici č.227). Je to pokojné místo obklopené krásnými kulisami rýžových polí, vesnic a vodní nádrží Lam Pao Dam. Najdeme tu jemnou a půvabnou sochu Buddhy v pozici podrobování zlu pojmenovanou Phra Phrom Phumipalo mající klín šíře 10.5 metrů.


OKRES SOMDET


Vodopád Kaeng Ka-Am


je umístěný v Ban Kaeng Ka-Am, Tambon Pha Sawoei, 55 km po silnici Kalasin-Sakon Nakhon. Jsou tu peřeje a prostorná kamenná platforma vhodná k relaxaci.


Vodopád Pha Sawoei


tento vodopád je lokalizován v pohoří Phu Phan v nejbližším okolí Ban Kaeng Ka-Am, Tambon Pha Sawoei, Amphoe Somdet, 17 km po silnici Somdet-Sakon Nakhon. Původně mu venkované říkali Pha Rang Raeng, ale v roce 1954 tu poobědvali když projížděli touto oblastí král a královna. Jméno bylo pak změněno na Pha Sawoeoi (královský jídelní útes). Pha Sawoei padá z příkrého útesu do hluboké tůně pod ním. Má nádhernou scenérii a je to dobré místo pro uvolnění.


OKRES YANG TALAT A THA KCHAN THO


Lam Pao Dam


přehrada 36 km z Kalasinu, Amphoe Yang Talat u silnice č. 209. Je to hliněná hráz 33 m nad hladinou vody, dlouhá 7.8 km a osm metrů široká. Stavba byla provedena v letech 1963 - 1968 s cílem zadržet vody rozvodňujících se řek Lam Pao a Huai Yang. Postavením hráze vznikla dvě jezera která byla později spojena kopaným kanálem o celkové kapacitě 1,430 milionů krychlových metrů vody. Hráz chrání před záplavovými škodami, pomáhá kultivaci a je zdrojem vodních kultur. Pro relaxaci je na severovýchodě určená pláž Dok Ket.


Rezervace Lam Pao (Sa-On park)


park je umístěný na východě přehrady Lam Pao, zabírá oblast 1,420 rai a je to kombinace přírodního lesoparku, otevřené zoo a chráněné oblasti s různými druhy přirozeně žijících divokých zvířat. Tradičním zvířetem parku je divoký býk, mající v místních listnatých lesích dokonalé podmínky.


Národní park Phu Phra


umístěný v Tambon Tha Khantho, Amphoe Tha Khantho. Rozloha lesoparku je 65,900 rai a mimo jiné je tam několik "kamenných zahrad" jakoby nepatřících do lesního pokryvu oblasti.


FESTIVALY


Dok Khoon Siang Khaen květinový festival


duben, Bueng Kaen Nakhon, Khon Kaen

tento festival se shoduje se Songkranem (tradiční thajský Nový rok). Uvidíme malebné květinové průvody. Hlavní festivalové aktivity zahrnují náboženské obřady a přehlídku I-Sanské lidové hudby a tanečního umění.


Festival hedvábí


listopad - prosinec, Khon Kaen

každoročně na podporu tkalců hedvábí a kultury housenky bource morušového. Při této příležitosti se také slaví tradiční Isánský svátek Pook Sieo, podporující uzavírání přátelství mezi lidmi stejného věku.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Řada typických upomínkových předmětů provincie Kalasin jako např.: hedvábí z Phrae Wa, mutmee hedvábí a khit látky. Také drcené sušené solné maso a severovýchodní hudební nástroje.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Kalasin (1) - předchozí část

Phu Fag FP - info o Národním parku (A)

Phu Pha Wua FP - info o Národním parku (A)

Phu Pra FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám