Wat Pha Luang Ta Bua


Tygří "chrám" - je ve skutečnosti špinavá zoologická zahrada!


Legenda


Chrám založil v roce 1994 na pustém místě pod horami jeho dnešní představený Phra Wisutthisarathen (Phoosit Khantitharo). Domorodci sem údajně přinesli osiřelé tygří mládě nalezené v džungli. Mniši se o něho sice starali, ale uhynulo. Historka se roznesla do okolí a lidé prý přinesli do kláštera v následujících měsících několik dalších tygřích mláďat. Většinou prý šlo o stejný případ - pytláci zabili matku a mláďata nechali na místě. Mniši je vychovali, ochočili a místo se stalo vyhlášenou turistickou atrakcí.


Nový domov pro tygry


V rámci rozsáhlého projektu Nový domov pro tygry byl v roce 1988 vykopán "tygří kaňon" a v něm začali mniši předvádět své ochočené tygry. V roce 1999 byl zveřejněn Tiger & Wildlife Conservation Project, který měl umlčet první kritiky a jehož cílem byla záchrana tygrů a jejich návrat do přírody. V roce 2000 pak byla zřízena nadace Wat Pa Luangta Maha Bua Yannasampanno Foundation, která dává pochybný právní rámec celé atrakci. V reakci na četné stížnosti mezinárodních organizací a odborné veřejnosti získala v roce 2008 nadace licenci zoologické zahrady a od té doby existuje jediná oficiální organizace - Tiger Temple Open Zoo Project.


Milovat a chránit ...


V současné době žije v areálu údajně 100 tygrů. Drtivá většina z nich pochází z cíleného mezidruhového křížení řady asijských druhů tygra a tento absurdní hybrid je samozřejmě nemožné vrátit do volné přírody! Zbytek pochází z černého trhu, který je představeným chrámu naivně popírán, ale mezinárodními organizacemi nezpochybnitelně prokázán. Představený chrámu striktně odmítá prokazování původu zvířat a testy DNA, přestože je to vyžadováno zákony pro provozování ZOO.

Žádný ze zdejších tygrů není ve skutečnosti připravován na návrat do přírody a všichni jsou jen součástí absurdní mašinérie této cirkusové ZOO.


Nový domov nebo koncentrační tábor?


Tygři jsou krmeni pouze vařenými kuřaty a komerčním krmivem pro kočky. Dle představeného chrámu spolupracují s renomovanými veterináři. Odborníci však považují takovou krmnou dávku za zcela nevyhovující a škodlivou. Narozená mláďata jsou okažitě odebírána matkám a odchovávána uměle.

Zvířata jsou chována bez podestýlky ve stísněných prostorách odporujících všem mezinárodním normám.

Přestože představený chrámu zuřivě odmítá jakékoliv používání anestetik u tygrů, kteří se fotí s turisty neexistuje žádné jiné racionální a odborné vysvětlení jejich každodenní mnohahodinové mrtvolné apatie.

Existuje celá řada nezvratných důkazů o týrání a bití zvířat - např: video1, video 2.


Kritika mezinárodních organizací


V roce 2008 a 2013 vydaly mezinárodní organizace na ochranu zvířat kritické zprávy o situaci tygrů v tomto zařízení. Zprávu z roku 2008 thajská vláda odmítla. Ke zprávě z roku 2013 se zatím nijak nevyjádřila. V thajských sdělovacích prostředcích probíhá sice diskuse, ale ta je do určité míry omezená tradiční thajskou zdženlivostí kritizovat cokoliv co souvisí s buddhistickými chrámy, byť se otevřeně a prokazatelně zpronevěřují buddhistické filozofii. Video.


Továrna na peníze


Díky dokonale promyšlenému na lži postavenému marketingu je ZOO (zásadně ale nepoužívá tento jediný oficiální status) hojně po léta navštěvovaná. Denně sem zavítá 500 - 1000 návštěvníků - v drtivé většině cizinců. Thajců zde potkáte minimálně - zčásti je jim toto místo oprávněně odporné a jednotné vstupné ve výši 600,- THB (20,- USD) opravdu není nic pro ně. Thajci mají totiž do všech chrámů v zemi vstup zdarma a v komerčních zařízeních obvykle poloviční než cizinci.

Ze vstupného, poplatků za fotografování, prodeje suvenýrů a speciálních programů má chrám denní příjem až 500.000,- THB. Za měsíc minimálně 10 milonů. Za rok alespoň 100 milonů! V podobném rozsahu minimálně 10 let. Proti tomu stojí jako směšné žádosti představeného chrámu o dary na krmivo pro zvířata (30.000,- THB/denně) nebo na dokončení projektu Nový domov pro tygry, který měl původně stát 20 milionů a teď operují s cenou 70 milionů. Stavba trvá již 15 let a její konec je stále v nedohlednu...


Navštívit - ano nebo ne?


Jediný důvod proč navštívit toto místo je získání "atraktivní" fotografie s tygrem - pokud Vám tedy nevadí, že je polomrtvý a přivázaný na řetězu...

Nezapomínejte také na to, že musíte před vstupem podepsat souhlas, že se zříkáte jakéhokoliv nároku v případě zranění. Žádná pojišťovna Vám toziž neuhradí léčebné náklady za pokousání tygrem! Představení chrámu tvrdí, že k žádnému zranění ještě nedošlo, což je bohapustá lež. Případů již byla řada - naposledy třeba zde.

Některé země (např. Dánsko) tento "chrám" bojkotují a žádná solidní thajská cestovní kancelář (ani my) jej nemají v nabídce!


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Kanchanaburi 1 - předchozí část

Erawan NP - info o Národním parku (A)

Chaloem Rattanakosin NP - info o Národním parku (A)

Khao Laem NP - info o Národním parku (A)

Khaoen Sri Nakarin NP - info o Národním parku (A)

Lamklongngu NP - info o Národním parku (A)

Pratan Dongrung FP - info o Národním parku (A)

Sai Yok NP - info o Národním parku (A)

Thong Pha Phum NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám