Saraburi (2)


OKRES PHRA PHUTTHABAT


Bo Phran Phran Lang Nua


je blízko svatyně s Buddhovou stopou. Je to otvor ve skále ze kterého vytéká voda o které se traduje, že je svatá. Návštěvníci do ní vhazují mince s přáním a pak se pokouší je vylovit zpět. Těm kterým se to podaří to přinese štěstí v životě.


Wat Phra Phutthabat


v Tambon Khunkhlon, Amphoe Phra Phutthabat, 28 km ze Saraburi. Nejdůležitější aspekt tohoto chrámu je Buddhova stopa 21 palců široká, 5 stop dlouhá a 11 palců hluboká. Stopa byla objevená v době krále Songtham (1624- 1628) a byl nad ní vybudován mondop. Další stavby byly přidány v pozdějších periodách. Současná podoba mondopu je čtvercová stavba s pozlacenými a bohatě zdobenými sloupy a masivně zdobenými dveřmi. Schodiště jsou lemována hady Naga s bronzovými hlavami. Ubosot a wihan kolem mondopu byly postaveny v Ayutthaya a ranném Rattanakosin období. Dvakrát ročně se tu koná slavný festival připomínající svým způsobem gigantickou pouť.


Muzeum Phra Phutthabat


Blízko chrámu Wat Phra Phuttabat najdeme Phra Phuttabat muzeum. To schraňuje sbírky starověkých exponátů, zvláště oblečení Phra Chao Throng Tham Sungkhalok, starý čínský porcelán s modrým vzorem, starověký bronz, starověké zbraně, oblečení a osobní věci krále Phra Na Rai Velikého atd.


Jeskyně Phrathat


je jedna z nejvíce fascinujících jeskyní, umístěná 8 km směrem na jih od Buddhovy stopy na vrcholu 100 m vysokého kopce. Uvnitř jeskyně najdeme řadu Buddhových vyobrazení.


Jeskyně Prathun


v Tambon Khunkhlon, Amphoe Phra Phutthabat, 3 km od Buddhovy stopy. Stojí v ní Budhova socha zvaná Phra Sangkatchai a stupa vybudovaná na příkaz krále Ramy IV. skrývající Buddhovy ostatky. Nedaleko jsou další jeskyně Mahasanuk a Wimanchak plné krásných stalagmitů a stalaktitů.


Wat Tham Khao Krabok


je proslulé místo kde se jako zvláštní aktivita mnichů léčí narkomani. Najdeme ho v Prongprap kopci v Tambon Khunkhlon, Amphoe Phra Phutthabat, 25 km ze Saraburi na Phahonyothin silnici. Somnaksong Thamdrabok byl založen matkou Mian Panchan v roce 1957 a po její smrti pokračoval v její práci její synovec opat Chamrun Panchan. V roce 1975 za tuto práci dostal cenu Magsaysay Award.

Více informací ...


Thankasem residence


v Tambon Khunkholn, Amphoe Phra Phutthabat na břehu Than Thongdaeng říčky protékající Amphoe Phra Phutthabat. Královské sídlo Thankasem bylo vybudované během vlády krále Prasatthong Ayutthaya. Nyní je to jen zřícenina základů a zdí.


Jeskyně Thepnimintteanthongdaeng


ve Wat Phukhambanphot v Tambon Phukhamchan, Amphkoe Phra Phutthabat. Jeskyně je horské předhistorické místo. Objevy v jeskyni nasvědčují, že pochází z neolitu a jsou podobné těm objeveným v Ban Thakhae, Ban Dilang a Sapchampa v Lopburi. Předpokládá se že neolitičtí lidé těchto lokalit se mezi sebou stýkali.


OKRES SAO HAI


Bung Ngong


v Tambon Muangkao v Amphoe Saohai je přírodní pramen vody. Jeho scenérie je senzační.


Bung Wat Phet


v Tambon Ban Yang v Amphoe Saohai je stejně krásný pramen.


Sao Ronghai


je velký dřevěný sloup ve svatyni Maenang Takhian v chrámu Wat Sung. Je vysoce ctěný a věří se že je sídlem duchů. Existuje legenda z doby kdy se budoval Bangkok jako hlavní město a do všech provincií byla poslána zpráva o výběru nejlepšího dřevěného sloupu, který měl být určen za hlavní. Saraburi poslalo po řece Pasak výpravu s krásným dřevěným sloupem Takhian Thongn, ale bohužel přijela příliš pozdě k výběru, takže musela smutně plout proti proudu z Bangkoku zpět a sloup zůstal ležet ve vodě více než 100 let v Tambon Saohai. V roce 1958 byl sloup vytažen z vody a umístěn ve svatyni Wat Sung. 23. dubna se tu koná každoroční oslava. Navíc uvnitř svatyně je velký kamenný zvon přinášející svým zvoněním lidem štěstí, pocházející z vykopávek v Amphoe Sithep v Phetchabunu.


Wat Khaokaeo Worawihan


v Tambon Tontan, na pravém břehu řeky Pasak. Za své návštěvy v provincii král Rama IV. také zavítal do Amphoe Saohai a nechal si tu postavit královský pavilón na velmi krásném místě Thahinlat před chrámem Wat Khaokaeo, který se stal královským chrámem.


Wat Samuhpradittharam


v Tambon Suandokmai na pravém břehu řeky Pasak. Je to královský chrám s přitažlivými nástěnnými obrazy v ubosotu. Každým rokem mezi listopadem a prosincem se před chrámem konají veslařské závody.


OKRES WIHAN DAENG


Chedi Phra Khun Mae


ve Wat Khlongmai v Tambon Nongmu, 42 km ze Saraburi na silnici č.1. před mostem Raphat. Chedi Phrakhunmae má podobné rysy jako Phra Pathom Chedi v Nakhon Pathom. Uvnitř chedi ve tvaru zvonu je Buddhova stopa na lotosovém základu, která je obklopena dalšími Buddhovými sochami.


Nádrž Sub Pla Kung


ve vesnici No.4, Ban Khlong Takian, Ban Lum Subdistrict je větší nádrž s hrází lemovaná horami, 6 km od Národního parku Khao Sam Lan.


Nádrž Khao Kaeo


je přírodní vodní zdroj ve vesnici No.4, Khlong Rua Subdistrict o šířce 150 m, délce 250 m a hloubce 3 m plný různých květiny a ozdobných rostlin.


OKRES WANG MUANG


Slunečnicová pole


Od prosince do ledna (období dešťů) rozkvétají nekonečné plochy slunečnice mezi Lop Buri a Saraburi. Nejlépe jsou k vidění kolem silnice  Phatthana Nikhom-Wang Muang.


FESTIVALY


Phra Phutthabat festival


dvakrát za rok ve Wat Phra Phutthabat. První: 1. - 15. března, druhý: 8. - 15. dubna


Phra Kieo Kaeo festival


duben - procesí kolem města s Buddhovým zubem z muzea Wat Phra Phutthabat


Chao Phor Khao Tok festival


květen - ve Wat Phra Phutthabat


Závody dlouhých lodí


konec září v Sao Hai


Tak Bat Dok Bua - Svátek pokládání květin


srpen - v den buddhistického půstu ve Wat Phra Phutthabat


Slunečnicový festival


konec prosince ve Wang Muang


MÍSTNÍ PRODUKTY


mezi známé a proslavené produkty Saraburi patří: mléčné výrobky, solené a sušené maso, curry pasty, mango, pomeranče, melouny, papája, květák, rukodělné výrobky, tkaniny, proutěné a rákosové zboží, kamenivo, cement, mramorové produkty, papírové tašky, keramika atd.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Saraburi 1 - předchozí část

Wat Tham Krabok

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám