Wat Tham Krabok


Drogy, Hmongové a prach


Tento proslavený chrám (Thajci se s ním ale oficiálně vůbec nechlubí) najdeme přibližně na polovině cesty ze Saraburi do Lopburi, asi po 15-20 km po levé straně. Vítá nás obrovské vápencové pohoří, z velké části již odtěžené, detonace odpalovaných náloží, prach a vzduch prosycený jemným bílým vápencovým smogem. Autobus nás vyklopí na silnici a dál se musí asi 1 km pěšky. Projdeme policejní stanicí, kde se kontrolují pasy a důvod naší návštěvy.

První dojem je velice depresivní. Prašná cesta, nad palmami vykukuje pouze obrovské kolo větrného vodního čerpadla. Točí se v lehkém vánku pomalu a teskně kvílí. Připomíná to bezútěšnou scénu z filmu Tenkrát na západě. Najednou se nad palmami objevuje gigantická obrýlená hlava a vrcholy tří stůp kláštera. Vstup do něho připomíná všechno jiné, jen ne opěvované místo poslední spásy a naděje drogově závislého člověka. Je to spíše vrakoviště stavební techniky, která se tu všude povaluje a rezaví, zanechaná na místě, jak z ní kdysi vystoupili její řidiči, jako by si jen na chvilku odskočili na svačinu.

Ta chvilka trvá ale již věčnost. Obrovské dómy rozestavěných (nebo spíše nedostavěných) chrámů v podivném nespecifikovatelném nethajském slohu, vyvolávají spolu s všudypřítomným pískem a prachem dojem apokalyptického filmu Bláznivý Mac.

Jediný malý anglický nápis v celém areálu inzeruje na patrovém domu přítomnost lékaře. Není tu však nikdo, pouze v přízemí opuštěná prosklená skříň s léky a na zdi kopie diplomů z různých kursů okultních praktik, vystavených na thajské jméno. Bloudíme po areálu a na první pohled nikde nikdo. Dvě obrovské betonové kaple mají vchody zatarasené prkny a uvnitř jsou zcela holé bez jakékoliv výzdoby.


Já jsem ten muž, kterého musíte vidět ...


Když už chceme exkursi zklamaně ukončit, vynořuje se odkudsi obrovská tříkolová kára, kterou tlačí holohlavý černoch v hnědém mnišském rouchu a ryčně hlaholí v duchu kultovní písně AC/DC: "Já jsem ten muž, kterého musíte vidět!" Je to opravdu týpek. Jménem Gordon, původem Manhatn, New York. V Tham Kraboku je již 24 let, když před tím brousil po různých štacích po světě, jako je Singapore a Hanoi. Ochotně se nás ujímá a vykládá realitu chrámu proslulého po celém světě svojí speciální protidrogovou terapií.


Kdo se vyblije, ten vyhraje


Trvá deset dnů až jeden měsíc a stojí příchozího 6 000,-THB. Když nemáš peníze - nevadí. První týden začíná zběžnou zdravotní prohlídkou a pak již následuje místní specialita: intenzivní zvracení po požití zvláštní bylinné kůry. Zbytek času se tráví prací v areálu chrámu, meditacemi, výukou jazyka, horkými lázněmi, masážemi a tělesným otužováním. Když neumíš jazyk - nevadí, máš oči a můžeš dělat to co ostatní a u všeho asistují mniši.

Chrámem a jeho drastickou odvykací kůrou projde ročně údajně až 700 lidí, z nichž je 70% Asiatů a 30% farangů (Švýcarsko, Austrálie, Rusko, Polsko atd.). Úspěšnost léčby je relativně extrémně vysoká - 70-80%. Za dobu existence kláštera tu již asi 100 pacientů zemřelo. Gordona to vůbec nepřekvapuje a argumentuje často příšerným zdravotním stavem příchozích feťáků. Zní mi v uších jeho slova: "mrtví musí být, my jsme poslední zastávka na zemi, za námi je již jen peklo". V klášteře žije asi 150 mnichů, představenému je již hodně přes 70, pak následuje devět hodnostářů a pak slavný Gordon. Klábosíme o všem možném a nabízí mi také výhradní zastoupení pro Českou republiku. Podrobně dohodneme podmínky zastoupení a spolupráce.


Hmongové - kam s nimi?


Další specialitou tohoto kláštera je poloilegální utečenecký tábor Hmongů z Laosu. Byli to spolubojovníci USA v občanské a protikomunistické válce v Laosu. Po prohře jich údajně skoro 100 000 emigrovalo do USA. Poté co byla tato emigrace zastavena, objevili se ve Wat Tham Kraboku - původně asi 20 000, dnes jich tu prý žije kolem 12 000. Mají tu v areálu vlastní vesnici, která spíše připomíná pralesní slam, chodí do thajské školy, mají vlastní úřad a pracují při těžbě a zpracování vápence. Večer se pak přes policejní stanici vrací domů do gheta. Hmongové jsou dnes pro thajskou vládu specifickým problémem. Místní Thajci protestují, dlouze se diskutuje, co s nimi dál a čas mezitím běží. Uběhlo již 25 let a konečné řešení stále není na světě. Rozhodně se mi nechce věřit, že je jich tu skutečně 12 tisíc. V době naší návštěvy se v ghetu konal zrovna trh, sice velký, ale ne pro tolik lidí.

Poznámka:

V roce 2010 byli všichni Hmongové násilně thajskou armádou odstěhováni do Laosu.


Za námi je již jenom peklo ...


Znovu prohlížíme klášter, kterému vévodí obrovský dóm kruhové základny, po obvodu s gigantickými skulpturami sedících Buddhů. Uprostřed stojí symbol chrámu - tři vysoké, štíhlé sloupy a gigantické loukoťové kolo. Před ním se z prachu staveniště vzpínají k nebi dva rozestavění betonoví Buddhové s pažemi vytrčenými k nebi. Odhaduji každého alespoň na 50 metrů. Po staveništi se potlouká několik stavebních dělníků a neuvěřitelně špinavých mnichů. Zvolna tu popojíždí autojeřáb, několik náklaďáků, všude sutiny, špína a prach. U vchodu do areálu se nachází rozestavěný rozlehlý amfiteátr a park, kterému vévodí s nadživotní sochou (opět alespoň 50 metrů) krále. Jeho hlava vykukující nad palmami nás ostatně před chvílí přivítala. Odcházíme odtud s očima na vrch hlavy a shodujeme se na dvou věcech: Za prvé, Gordon nelhal a byl skutečně "mužem, kterého musíte vidět". Zvlášť po té, co jsem absolvoval jeho školení o tom jak se mají správně dávat peníze buddhistickému mnichovi a o tom, že já mu musím pokorně poděkovat za to, že je ode mne přijal. Budiž 500,- BTH za to stálo. Za druhé: začínáme věřit vysoké úspěšnosti místní odvykací kůry. Pokud se sem někdo dostane a přežije ji, rozhodně nemá valnou chuť podívat se do brány pekla ještě jednou.

 

PS: takhle syrově jsem to viděl při své návštěvě v roce 2000.


Phra Gordon zemřel


20.dubna 2011 zemřel ve věku 60 let černý mnich Phra Gordon Baltimore. Bývalý americký žoldák strávil v chrámu více než 30 let a stal se jeho legendou. Měl sice daleko k zažitým představám o buddhistickém mnichovi - já se s ním setkal osobně dvakrát a patřil k lidem s neuvěřitelným charisma.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


http://www.thamkrabok-monastery.org/

http://www.thamkrabok.org.au/

Saraburi - informace o provincii

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám