Satun (2)


NÁRODNÍ PARK KO TARUTAO


Okolo 51 velkých a malých ostrovů v průlivu Malacca v Indickém oceánu bylo prohlášeno národním parkem a 20.4.1974 oceněno v Royal Gazette. Park se skládá ze 7 hlavních velkých ostrovů Tarutao, Adang, Rawi, Lipe (Nipis), Dong (Budang), Lek (Bisi) a Klang (Tengah). UNESCO prohlásilo Tarutao za "Dědictví ASEANU" a je to místo, které musí být chráněno a zachováno pro lidi po celém světě. Ze všech ostrovů tohoto mořského parku je s rozlohou 151 km2 je Tarutao ten největší. Povrch je převážně hornatý, s nejvyšším bodem 708 metrů.


KO TARUTAO


na ostrově je mnoho zálivů a pláží. Na západní straně vede ze středu ostrova mnoho malých potůčků a vytékají na zdejších plážích.


Ao Phante Malacca (pobřeží Phante Malacca)


je zde ústředí Národního Parku Tarutao. Před pobřežím protéká z východu na západ kanál. V něm kotví lodě, které si můžete najmout na cestu kolem ostrova. Písek na pláži je tak čistý, že pod nohama hlasitě chrupe. Je zde možnost stravování a ubytování v bungalovech nebo ve stanech na pláži.


Ao Talo Wao a Talo Udong (pláže Talo Wao a Talo Udong)


dvě pláže, které mají podobné přírodní prostředí. V součtu přírodní krásy ostrova jsou návštěvníci Tarutaa okouzleni také historickými pozůstatky. Ostrov byl dříve používán jako vězení pro zločince a politické vězně s maximální ostrahou. Místo připomíná bolest a trpkost utrpení uvězněných. Zbytky budovy, stejně jako 10 km dlouhé cesty mezi vězeňskými centry (jedno v Ao Talo Wao a druhé v Ao Talo Udang) je stále ještě možné vidět. Jsou zde rovněž pozůstatky přístřeší pro zaměstance vězení, nádrž na ryby, hrobky, cihlové pece na dřevění uhlí a další nástroje. Ao Talo Udang je vyjímečný také tím, že leží na nejnižším místě ostrova, s dlouhou historií a jeskyní s vlaštovčími hnízdy.


Ao Son (pobřeží Son)


má nejkrásnější dlouhou čistou a písčitou pláž na ostrově Tarutao. 3 km dlouhá pláž je ideální ke koupání, protože v blízkosti se nachází pramen čisté vody, kde se lze po koupání v moři umýt. Vedle turistických zajímavostí na ostrově Tarutao je v celém souostroví ještě dost míst vhodných k prohlídkám.


Ko Adang (Země korálů)


Adang je skupina ostrovů v Národním Parku Tarutao, 30 km jižně od ostrova Tarutao. Mezi ostrovy v průlivu Malacca je Adang nejkouzelnější. Nezkažená krásná příroda láká turisty z dalekých zemí, aby se sem znovu a znovu vraceli. Díky duchaplnosti Phraya Phuminart Phakdi, pozdějšího guvernéra provincie Satun, nebyly tyto ostrovy před dávnými časy postoupeny Britům. Jedinečná krása Adangu spočívá v křišťálově čistých vodách okolo ostrova, zvláště když je moře klidné.Okolo ostrova jsou nádherné korály. Turisté se potápí, aby obdivovali dech beroucí krásu korálů, ale mohou vidět i okouzlující exotické ryby jako korálová ryba, lví ryba, sasanka, humr nebo vždy přátelský rejnok zahrabaný pod jemný bílý písek, mořský ježek a barevné mořské mušle rozptýlené všude po mořském dnu. Tito mořští živočichové se pohybují okolo korálů tvarů paroží, kopců, hlávkového salátu a hub. Vedle nádherných korálů nabízí Adang turistům mnoho dalších kouzelných míst pro návštěvy. Velká jurská přírodní jezera, nezkrocené hlučné vodopády, křišťálově čisté potoky a dlouhé kilometry pláží s bílým pískem, zvláště v Ao Son, který je pod správou Národního parku. Cesta na Ko Adang je nejsnazší z Ko Lipe, případně z Ko Tarutao. Na ostrově je možno kempovat v oblasti správy Národního parku nebo v omezeném množství v několika jednoduchých bungalovech správy parku.


Ko Lipe


Rozlohou maličký ostrov ve tvaru bumerangu cca 3,5 km na délku a 2,5 km na šířku obejdete pěšky za několik hodin. Počet stálých obyvatel je asi 800. Je jedním z více než 50 ostrovů patřících do Národního parku Tarutao. Jako jediný byl ale vyjmut z režimu národního parku a stalo se z něj vyhlášené turistické centrum.

Ještě před 20 lety žilo na ostrově jen pár stovek mořských cikánů. Před 15 lety se zde objevili první nezávislí cestovatelé, kteří o jeho panenské kráse právem referovali jako o jednom z posledních rájů na zemi. Zástupy baťůžkářů následoval turistický průmysl a v posledních několika letech zde vyrostlo nejméně 50 resortů od nejjednoduších chatiček až po spoustu kvalitních hotelů pro náročnou klientelu.

Nádherné pláže a vynikající lokace umožňující výlety za potápěním kolem okolních ostrovů sem lákají davy turistů. V hlavní sezóně bývají pláže trochu přeplněné a bez rezervace dlouho dopředu není k dispozici solidní ubytování.

Pokračování ...


Ko Khai


Obrovský kamenný oblouk "kamenná brána" v Ko Khai se stal symbolem Národního Parku Tarutao. Během listopadu až ledna sem připlouvají mořské želvy, aby na pobřeží nakladly vajíčka. Předností jsou krásné pláže ke koupání a pohled na trsy korálů, které lze spatřit v křišťálově čisté vodě.


Ko Hin Ngam


Pro svou přírodní krásu je ostrov ze souostroví Adang často navštěvován turisty ze všech koutů světa. Na Ko Hin Ngam neboli Ko Pulo jsou nádherně vyleštěné kameny, tvarované vlnami, které omílají pobřeží po celá staletí. Hladký a lesklý povrch kamenů různých velikostí, tvarů a barev jsou krásným zážitkem pro přihlížející. Kameny jsou černé, modré, hnědé, červené, různobarevné nebo s proužky podélně, příčně a dalších tvarů. Pláže jsou nejkrásnější, když svítí slunce a kameny se tak kovově lesknou. Lesklý hladký povrch kamenů odráží oslňující sluneční paprsky, zatímco modré vlny omílají pláže. Zvláštní radost lze pocítit při západu slunce, kdy se poslední oranžové paprsky opírají o bílou pěnu vln tříštících se o kameny. Tento mimořádný pohled je nepopsatelný. Jelikož na ostrově není možné ubytování, používají turisté k cestě na Ko Hin Ngam jako zastávku ostrovy Adang nebo Lipe, s výletem na Ko Hin Ngam.


FESTIVALY


International Kite Festival


Koná se každoročně u letiště vzdáleného asi 4 km od města.

 


MÍSTNÍ PRODUKTY


Rukodělné výrobky


Doporučuji návštěvu střediska v okrese Langu, kde je soustředěna nabídka místních výrobků jako je košíkářské zboží, batikované látky , květiny.

Vyhlášené jsou také rybí a krevetové chipsy z vesnice Chebilang.

 


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Satun 1 - předchozí část

Ko Lipe

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám