Songkhla (2)


HAT YAI


Zatímco Songkhla je proslulá rybářským průmyslem, je Hat Yai hlavním okresem provincie, centrem dopravy a komunikace jihu a rozšiřuje se do dalších lokalit a sousedních provincií. Pouze 30km od sebe leží dva naprosto rozdílné světy: Hat Yai - rychle se rozrůstající obchodní metropole a brána do Malysie, zatímco Songkhla je ospalé město s vlastní totožností a starobylou historickou atmosférou. Mimo nesčetných obchodních domů, obchodů, obchůdků a vyhlášených tržnic si město získalo také pověst "města hříchu malayských mužů". Ale nesvádějme všechno jen na ně. Za místními "bohyněmi" se stejně tak vydávají Thajci jako turisté, kteří sem doputují.


Wat Hat Yai Nai


najdete na Phetkasem Road, nedaleko Khlong U Taphao Bridge. Hlavní atrakcí je ležící Buddha jménem Phra Phuttha Hattha Mongkhon, 35 metrů dlouhý a 15 metrů široký a 10 metrů vysoký.

 


Městský park v Hat Yai


leží 6 km od centra města na Kanchanavanit Rd. Je to místo odpočinku jak pro obyvatele města, tak pro návštěvníky. Park je osázen ozdobnými a kvetoucími rostlinami. Malé ZOO a ptačí park poskytnou návštěvníkům letmý pohled na divoká zvířata a různé druhy ptáků. Na úpatí blízké hory stojí socha krále Ramy V. Na vrcholku hory je hrobka hinduistického boha Brahmy. Na severní straně vrcholku hory jsou uloženy ostatky čínské bohyně Kuan - Im.


Vodopád Tone Nga Chang


vodopád je vzdálen 26 km od Hat Yai v oblasti divoké přírody. Ze všech sedmi kaskád je třetí nejvíce fascinující - dva velké proudy stékají dolů a podobají se sloním klům (Tone Nga Vhang znamená "Vodopád jako sloní kly" v místím nářečí). Voda teče po celý rok. Oblast je ideální pro pěší túry v neporušené přírodě.

 


FESTIVALY


Thambun Duan Sip Festival


Slaví buddhisté v jižním Thajsku za úplňku v desátém měsíci lunárního kalendáře. Věří, že tehdy duše zesnulých přichází navštívit své příbuzné. Připravují jim proto dary, obětiny a pohoštění. Okolo sochy Sathing Phra se koná procesí.


Lark Phra and Tak Bat Devo


koná se za úplňku 11. měsíce lunárního kalendáře. Ráno se shromáždí mniši u pagody na vrcholu Khao Tang Kuan. Poté sejdou dolů, kde přijímají dary od věřících. Poté následuje průvod městem doprovázený ozdobenými vozidly, které zastaví u Sra Bua, kde se koná jejich soutěž.


Thai Agricultural Products a Thai Fruit Festival


Festival je organizován každoročně na konci října s cílem podpořit zemědělskou produkci oblasti. V této době je zde k dostání ovoce a zelenina za příznivé ceny.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Krevetové a rybí chipsy


Jsou vyhlášenou místní specialitou. Z potravin k nim dále patří omáčka budu, kešu oříšky a sušené krystalové krevetky.

 


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Songkhla 1 - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám