Sukhothai (2)


VNĚ MĚSTSKÝCH ZDÍ


Wat Phra-Phai-Luang


kaple, dříve hinduistická svatyně později přestavěná na buddhistický klášter je obehnána vodním příkopem. Po Wat Mahathat je to druhá nejvýznamnější stavba Sukhothai.


Wat Si Chum


dříve obehnán vodním příkopem. Ve svatyni na nádvoří, která je zároveň hlavní budovou, je obrovská štuková socha sedícího Buddhy, rozpětí kolen je 11,3 m. Ve svatyni je průchod, který vede nad zkříženými nosníky a jehož strop je zdoben více než 50 břidlicovými destičkami s rytinami Jataka. V blízkosti jsou jěště chrámy Wat Sangkhawat, Wat Hin Tang a Wat Khung Wai.


Wat Traphang-Thong-Lang


Hlavní budovou na nádvoří je kaple. Jižní část zobrazuje Buddhu, obklopeného anděly z nebe Tavatimsa. Na západní straně je Buddha kázající svému otci a příbuzným, na severní straně je vyobrazena epizoda, kdy Buddha přednáší své manželce. Štukové sochy, hlavně na jižní části, jsou překrásnou ukázkou umění Sukhothai. Jsou zde ještě chrámy Wat Chang Lom a Wat Chedi-Sung.


Wat Saphan-Hin


na vrcholu 200 m vysokého kopce. Cesta z břidlicových desek vede do svaté zahrady.


Phra-Ruang Dam


tato přehrada byla postavena pro zachycení vody mezi Phra bat Yai a Kiew-Ay-Ma a byla zrestaurována thajským oddělením pro zavlažování. Voda z přehrady má sloužit jako rezerva v případě snížení úrovně vody v jiných přehradách.


Wat Chetuphon


Svatyně se čtyřmi sochami Buddhy v různých polohách: sedící, stojící, chodící a odpočívající. Venkovní zdi si ještě uchovaly části oken s břidlicovými pilíři. Do svatyně je vchod ze severu. Za svatyní je malá kaple se sochou Buddhy známou jako Phra Si Ariya (Maitreya), což znamená Buddha budoucnosti.


Wat Ton-Chan


je umístěný jižně od městských zdí 1 150 metrů od Wat Mahathat. Ve výklencích cihlové chedi uvidíte řadu Buddhových soch. Ve vihanu pak bezrukého štukového Buddhu. Najdeme tu také řadu jemně zdobených votivních tabulek.


Wat Si-Phichit-Kirati-Kanlayaram


rozkládá se kolem chedi na čtvercové základně s vihanem vpředu a je obklopený vodními příkopy. Nápisy na zlomcích kamenů v Pali a v thajštině pochází přibližně z roku 1400.


Wat Aranyik


je umístěný vedle Wat Saphan-Hin. V areálu chrámu stojí za pozornost obydlí mnichů (kuti), jeskyně, základy ubosotu a vihan.


Wat Chang-Rop


nachází se v oblasti Aranyik. Chedi je ozdobena slony vystupujícími ze základny. Před ní stojí základy vihanu a lateritové sloupy.


Wat Mangkon


má velký vihan a chedi. Obdivovat můžete architektonickou výzdobu ve stylu Sangkhalok.


Wat Phra-Yun


leží asi 2 500 metrů západně od Wat Mahathat. Viham uchovává stojícího Buddhu.

 


Ho-Thewalai-Kasetra-Phiman


rozvaliny tohoto paláce najdete v poli nedaleko od Wat Pa-Ma-Muang. Má čtvercovou tříposchoďovou lateritovou základnu. Jeho forma se podobá mondopu a byly zde pravděpodobně instalované hinduistické sochy.


Wat Pa-Ma-Muang


Tato svatyně je často zmiňovaná jako významné místo na starých nápisech v Sukhothai. K vidění je pouze základ chedi a ubosotu.


Wat Tuk


stojí asi 110 metrů od Ho-Thewalai. Centrem svatyně je čtvercový mondop. V popředí jsou zbytky vihanu a chedi.


Wat Chang Lom


je lokalizován na sever od Chotwithithong Rd. a je charakteristický zvonovitou chedi v cejlonském stylu v centru. Chedi je umístěná na třístupňovém základu s platformou ozdobenou řadou slonů kolem chedi. Tyto chedi zdobené slony jsou k vidění v mnoha starobylých městech ze Sukhothai období. Například v Kamphaeng Phet a Si Satchanalai.


Wat Chedi-Sung


je umístěný blízko Wat Traphang Thong Lang. Vrchní část chedi je zaoblená a je postavena na třístupňové základně. Je to zajímavý typ chedi ve stylu Srivijaya. Před chedi stojí malý vihan.


OKRES KHIRIMAT


Národní park Ramkhamhaeng (Khao Luang)


Tato nádherná přírodní rezervace pokrývá území 341 km2 a byla vyhlášena 27. října 1980. Vysoké hory (přes 1 200 m. nad mořem) prudké útesy, fascinující vodopády, různé druhy rostlin a divoká zvěř - to jsou hlavní atrakce tohoto parku. K tomu archeologická a historická místa se starověkými pozůstatky a památkami, která dělají park ještě více atraktivní. Z Bangkoku se sem dostanete po silnici č1, pak na 414. kilometru (20 km. před Sukhothai) odbočit do leva po lateritové silnici ještě 16 kilometrů.


OKRES SAWANKHALOK


Sawankhaworanayok Národní museum


se nachází 38 kilometrů od Sukhothai a pak ještě 2 kilometry do leva. Muzeum bylo otevřeno v roce 1984 a vystavuje sochařské umění z různých období. Nejzajímavější jsou Sangkhalok hliněné nádoby ze Sukhothai éry a Sangkhlalok ředměty získané z lodí potopených v Thajském zálivul. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí, úterý a dnů pracovního klidu, od 08.30 -16.00 hod. Vstup je 100,- THB. Tel: (055) 641571


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Sukhothai 1 - první část  (uvnitř městských zdí)

Sukhothai 3 - třetí část  (Si Satchanalai)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám