Suphan Buri (2)


OKRES U THONG


Toto velmi staré město se aktuálně nachází v Amphoe U Thong. Je zmiňováno v legendě o Ayutthayi, podle které Král U Thong nařídil opustit cholerou zamořené město U Thong a založil nové hlavní město Krung Si Ayutthaya v roce 1347. Pozdější výzkumy prokázaly, že U Thong byl založen dávno před Ayutthayou a byl opuštěn několik století před údobím krále U Thong.


Národní park Phu Muang


40 km z města. Návštěvníci mohou vidět pěti úrovňový vodopád Phu Muang a řadu vzácných rostlin. Po silnici k chrámu Wat Tham Sue se známou Buddhovou sochou se dostaneme k dalšímu krásnému vodopádu Sam Nak na druhé straně kopce. Na jeho úpatí je velká přírodní sloní "stáj" o velikosti 10 rai, používaná v Dvaravati období.


U-Thong národní muzeum


uchovává artefakty a archeologické materiály z vykopávek, jako: nástroje, kuchyňské náčiní a Buddhovy obrazy znázorňující vývoj osídlení v této oblasti. Kultura a tradice Thai Song Dum (horský kmen) jsou také na ukázku v stylizovaném domě tohoto kmenu v sousedství.


Wat Mahathat


Tento chrám se nazývá také Wat Phrathat Nok se nachází v Tambon Suan Taeng, Amphoe U Thong, 15 km z okresu. Hlavní zajímavostí je pěkný prang z ranného Ayutthayského období.


OKRES SONG PHI NONG


Wat Phai Rong Wua


Tento chrám ze současnosti je umístěný v Tambon Bang Tathen na břehu kanálu Khlong Phraya Banlue, Amphoe Song Phi Nong. Uvidíme tu největšího kovového Buddhu Phra Phutta Khodom, který má klín šíře 10 m a výšku 26 m, dále různé Buddhistické skulptury jako palác tří ročních období prince Sithattha, místo osvícení, místo prvního kázání a nirvány, peklo atd. K chrámu se dostanete po silnici č.312.


OKRES DAN CHANG


Hráz Kra Seaw


je nejdelší sypaná hráz v Thajsku u jezera Kru Seaw. Je 4 250 m dlouhá a 32,5 m vysoká. Mimo možnosti obdivovat přírodní krásy je také místem pro chov sladkovodních ryb.


Ta - Poen Kee


51 km z Dan Chang, na Ban Kluay cestě. Je to Karenská vesnice stará více než 200 let. K výpravě sem potřebujeme terénní automobil. Odměnou nám bude dobrodružná cesta zeleným lesem k dvouúrovňovému vodopádu Poen Kee Yai s dostatkem vody po celý rok.


OKRES DOEMBANG NANGBUAT


Bueng Chawak Chaloem Phra Kiat


je umělé jezero se zajímavým vznikem. Původně bylo meandrou řeky Tha Chin. V roce 1994 bylo v rámci královského projektu a u příležitosti 50. výročí nástupu krále na trůn, prohloubeno a vznikla tak nádrž s kapacitou 10 miliónů krychlových metrů vody. Ta je využíváná pro zavlažování zemědělské půdy v okolí. Souběžně v této oblasti vznikla řada do té doby neuskutečnitelných zemědělských projektů.


Centrum rozvoje divoké zvěře Bung Chawak


Se nachází blízko jezera a zdaleka viditelná je obrovská 25 m vysoká voliéra s 45 druhy ptáků v simulovaném přírodním prostředí. Mimo ptáků centrum chová řadu druhů divokých zvířat jalo, lvi, tygři, leopard, panter atd.


Výstavní centrum vodních zvířat


Stavba byla zahájena v roce 1996 a otevřela se pro veřejnost v únoru 1998. Jejím cílem je napomáhat poznání a studiu důležitých vodních zvířat jak pro vědce, studenty a veřejnost. Centrum má dvě budovy s rozsáhlými expozicemi a bazén s krokodýli. Největší atrakcí je ovšem skleněný tunel pod bazénem s vodními zvířaty o objemu 400 m3. Otevírací doba je: Pátek - pondělí 10.00 17.00 a neděle a sobota 09.00 - 18.00.


FESTIVALY


Pamětní festival Don Chedi


leden - V roce 1592 zde král Naresuan Veliký vyhrál proslulý souboj na slonech s vůdcem nepřátelské armády. Tento festival připomíná tuto významnou událost historickou výstavou, venkovskou zábavou a povznesenou náladou - vlastností všech thajský festivalů.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Suphanburi oplývá sladkovodními rybami. Restaurace většinou nabízí řadu lahodných rybích jídel. Další kvalitní potravinářské výrobky jsou "Khanom Sali" - sladké a měkké koláče z vajec a mouky, konzervované lanýže v sirupu z Amphoe Si Prachan a nakládané houby z Amphoe Deombang Nangbuat. Z Ban Ratsadon Bamrung, Amphoe Don Chedi pochází proslulé výrobky pletené z vodního hyacintu: podnosy, košíky, peněženky, klobouky, klece atd. Řada z nich je určena pro vývoz.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Suphan Buri 1 - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám