Surin (2)


OKRES LAMDUAN SANGKA


Prasat Phum Pon


je starověká Khmerská svatyně Prei Kameng asi z 8. století - nejstarší rozvalina v Surinu. Prasat Phum Pon zahrnovat cihlový prang na lateritovém základě s pískovcovými rámy dveří, sloupy a překlady. Směrem na západ najdeme zbytky základů ještě další stavby. Prasat Phum Pon je v Ban Phum Pon, Tambon Dom, 10 km z Amphoe Sangkha po cestě Sangkha-Buachet.


Prasat Tapiang Tia


je v Mu 2 Tambon Chok Nua, Amphoe Lamduan uvnitř chrámu Wat Prasat Thep Nimit. Je to cihlová svatyně Laotian stavitelského stylu a sahá do pozdně Ayutthaya období.


Prasat Yai Ngao


je rozvalina khmerské cihlové čtvercové svatyně 4 km jihovýchodně z Amphoe Sangkha v Ban Sangkha, Tambon Sangkha.


OKRES PRASAT KAP CHOENG


Prasat Ban Phlai


je Khmerská svatyně zasvěcená brahmánskému bohu Shivovi. Jsou to 3 cihlové prangy na lateritovém základě. Artefakty překladů se nachází v Phimai národním muzeu a signalizují že Prasat Ban Phlai byl vybudovaný v 11. století. Svatyně leží 10 km severovýchodně od Ban Prasat, Tambon Chua Phloeng.


OKRES PRASAT


Prasat Ban Prasat


je v Ban Prasat, Tambon Phlai, Amphoe Prasat, 5 km z Amphoe Prasat. Svatyně leží v nevhodných podmínkách a najdeme tu jen zbytky lateritových zdí a velkého rybníka, 2 m za východní zdí.


Prasat Hin Ban Phluang


je Hinduistická svatyně Baphuon z 11.-12. stol. mezi panováním starověkých Khmerských králů Jayavarman I. a Jayavarman VI. Uvidíme tu malý prang na lateritovém základě a jemně zdobené překlady zobrazující hinduistického boha Krishnu, vtělení boha Vishnu a boha Indru na slonu. Před vchodem se nachází nádrž. Prasat Hin Ban Phluang je situován v Ban Phluang, Tambon Kang Aen, Amphoe Prasat, 4 km po silnici Surin - Prasat Chong Chom.


Prasat Tamuan Thom


na břehu potoka, 200 m směrem na jih od Prasat Tamuan Tot. Svatyně zahrnuje 3 prangy ozdobené basreliéfy květin, složité 'gopury' (střechy nad vstupem), 2 lateritové stavby, pískovcové galerie a lateritovou nádrž.


Prasat Tamuan Tot


je umístěný 12 km z Ban To Miang, Tambon Bak Dai, Amphoe Kap Choeng na thajsko-kambodžské hranici. Kamenná svatyně postavená na pískovcovém základě je podobná jako v Prasat Ban Phluang.


OKRES SIKHORAPHUM


Prasat Ban Chang Pi


je lateritová svatyně v Mu 1, Tambon Chang Pi, 12 km jihozápadně od Amphoe Sikhoraphum na silnici Surin - Sikhoraphum.


Prasat Sikhoraphum


zahrnuje 5 cihlových prangů na společném lateritovém základě z poloviny 12. století. Hlavní prang ve středu je 32 m vysoký a ozdobený složitě vyřezanými pískovcovými překlady a čtverhrannými pilíři. Prasat Si Khoraphum je umístěný v Ban Prasat, Tambon Ra Ngaeng, Amphoe Sikhoraphum, 34 km z okresu po silnici Surin - Sikhoraphum.


FESTIVALY


Surinský sloní festival


Surin byl vyhlášenou sloní lokalitou od dob starověkých králů a místní obyvatelé jsou mistři v lovu, výcviku a ovládání slonů. Sloní festival se zde poprvé konal v roce 1960 a od té doby se stal proslulý jak mezi domácími, tak zahraničními návštěvníky. Koná se každoročně třetí víkend v listopadu a uvidíme přehlídku sloních dovedností, přetahování mezi slonem a lidmi, sloní fotbalový zápas, rekonstrukce historických sloních bitev a řadu dalších atrakcí.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Surin je dobře známý mnoha řemeslnými produkty jako je hedvábí, bavlna, stříbro a proutěné zboží.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Surin 1 - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám