Uthai Thani (2)


OKRES HUAI KHOT


Horký pramen Ban Samo Thong


termální pramen je v Mu 2, Tambon Thong Lang. Na povrch vyvěrá řada drobných gejzírů, spojujících se do potoka čpícího sírou. Voda je tak horká že v ní lze uvařit vejce za 5 minut. Okolí je upraveno pro rekreaci, k dispozici jsou například kamenné vany. Celá oblast má 4 000 čtverečních metrů a sestává ze 3 pramenů. Poblíž je 20 metrů vysoká socha sedícího Buddhy zasazená do báječné přírodní scenérie.


Vodopád Cyber (Hinlad)


(někdy psáno (Saiber apod.) je v přírodní rezervaci Huai Kha Khaeng a je obklopen pralesem. Voda stékající ze západní strany hor rezervace končí ve středně velkém vodopádu přepadajícím přes několik úrovní na velké kameny dole. Vodopád podléhá zpřísněným pravidlům parku a cesta k němu trvá asi 10,5 kilometrů.


OKRES LAN SAK


Přírodní rezervace Huai Kha Khaeng


obsahuje Amphoe Lansak, Amphoe Banrai, Amphoe Huai Kot v provincii Uthai Thani a Amphoe Umphang v provincii Tak, s výměrou 2 574 km2. Tato oblast byla deklarovaná jako světové přírodní dědictví v prosinci 1991. Pro návštěvu oblasti je nezbytné povolení Ministerstva lesnictví.


Jeskyně Hup Pa Tat


jeskyně je ve velkém údolí o rozloze přibližně 48000 m2. Spojují se zde dvě vápencová horská pásma: Khao Huai Sok a Khao Pla Ra. Cesta k jeskyni  vede margosa lesem. Poté co projdete kolem 100 metrů tmavé jeskyně, vynoří se ze tmy údolí s vápencovými horami obklopené vysokými útesy. Nejlepší doba k návštěvě je kolem poledne, kdy sem dosáhne sluneční světlo. Protože údolí má vyšší vlhkost než okolí, je napěchováno specifickou flórou. Specialitou je gigantický keř z rodu Excoecaria podobný prehistorickým stromům.


Khao Khong Chai


je další velká a krásná hora 5 km z Amphoe Lan Sak, asi 1 km od Khao Thong Chai. Chladné úpatí hory má několik krásných jeskyní jako Khon Chai, Maha Sombat.


Khao Phra Phai Rua


Tato hora je situována v Amphoe Lan Sak, 60 km z Uthai Thani. Je zdaleka viditelná a podobá se čínské džunce. Stráně jsou pokryté mnoha druhy stromů a najdeme tu řadu krásných jeskyní: Tham Kaeo, Tham Si Chompu, Tham Thong Phra Rong, Tham Buddha Satham, Tham Ang Nam Mon. Některé jsou vyzdobené krásnými stalangmity a krápníky. Návštěva jeskyní vyžaduje 4-5 hodin a jsou osvětlené. Platí se poplatek za vstup po dohodě se správcem.


Khao Pla Ra


je 598 m vysoká hora na hranicích Amphoe Lansak a Amphoe Nongchang 40 km z okresu. Na západní straně uvidíte téměř dokonalé předhistorické obrazy.


OKRES SAWANG AROM


Bung Khok Chang historické město


bylo město obklopené vodním příkopem a hlíněnými valy. Při vnějších rozích každého býval posvátný bazén. Mezi zde objevenými artefakty uvidíte nástroje, nářadí a kámenné nápisy v Mon jazyce z Dvaravati období. Dále zde byla objevena řada dalších předmětů jako úlomky nádob, čepele, železné kopí a barevné korálky a ozdoby.


OKRES THAP THAN


Wat Thap Than


na silnici Uthai Thani-Thapthan, 1 km z Amphoe Muang. Wat má krásné dřevořezby z Rattanakosin období. Postaven byl v roce 1897.


Khao Pathavi


Tato hora 720 m dlouhá a 253 my vysoká je situována v Tambon Talukda, Amphoe Thaptan, 38 km z města. Je proslavená příkrým převislým útesem s asi 30 chladnými jeskyněmi a rozsáhlými prostory stinných stromů obývaných skupinami opic. V této oblasti byla nalezena řada kamenných nástrojů a předhistorických lidských koster.


FESTIVALY


Tak Bat Thewo ve Wat Sangkat Ratana Khiri


je důležitý festival na konci buddhistického půstu. Koná se v říjnu každým rokem, kdy mniši sestupují z chrámu na vrcholu kopce a přijímají dary místních lidí a připomínají si tak Buddhovo kázání jeho matce po sestupu z nebe.


MÍSTNÍ PRODUKTY


bambusové výhonky z Khao Sakae Krang, nakládané houby z ostrova Taepho, textilní zboží, proutěné zboží z Tharakwai, rybí čipsy, ovoce v medu, pomelo, vařené ryby, čichavec obrovský ze Sakae Krang.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Uthai Thani 1 - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám