Thajsko - nebezpečí a nepříjemnosti


Za všechno se platí...


Thajsko je přívětivá země a Thajci dokáží být tak přátelští a bezstarostní, že snadno podlehnete mylnému pocitu bezpečí a stanete se tak snadnou kořistí pro nejrůznější podvodníky. Nezapomínejte na to, že za všechno se platí. Pokud něco vypadá jako nápadně výhodné nebo levné, je třeba okamžitě zpozornět! Zrovna tak pokud hodláte rychle zbohatnout, zaručeně přinejmenším proděláte. I za tuto zkušenost se platí! Dále si popíšeme nejčastější situace se kterými se můžete setkat:


Doprava z letiště


Taxi odjíždí z přízemí a zaplatíte 50,- THB navíc za registraci a tím se vyhnete jakýmkoliv problémůn. Ti kdo se ve snaze ušetřit budou pokoušet brát taxi ve třetím poschodí (odlety) se často dostanou do problémů - rozhodně nedoporučuji!!!

Pohodlná cesta nadzemní rychlodráhou se vyplatí víceméně jen když budete ubytováni poblíž jejich stanic, jinak stejně musíte pokračovat taxíkem.

Linky letištních autobusů (airport expres) byly zrušeny. Přímo z letiště odjíždí řada autobusů do Pattaya, Trat (Ko Chang) nebo do Aranya Prathet (pokračování na Angkor Wat). Letištní shulltle busy jezdí zdarma na nedaleký autobusový terminál, odkud odjíždí státní autobusové linky do některých provincií.

Více informací o dopravě v Bangkoku...


Tuk tuk - nadšení a zklamání


Tříkolová rikša patří ke koloritu města a svezení s ní k povinným zážitkům. Je třeba ovšem trvat na smluvené ceně, protože někteří řidiči se nakonec s odkazem na dopravní zácpu snaží vymáhat vyšší částku. Někdy se setkáte s nabídkou hodinového svezení za neuvěřitelně nízkou částku (20,- THB). Řidič vám na mapě ukáže trasu a přesvědčí vás o tom, že památka před kterou právě stojíte a do které jste chtěli původně jít je dnes z důvodu státního svátku uzavřená. Podlehnete vrozené škudlivosti a jedete s ním. Zaveze vás nakonec ještě do příšerně drahé restaurace nebo do obchodu se zlatem a drahými kameny. Všude vyinkasuje provize nebo poukázky na plyn.


Drahý levný vlak


V nejnižších třídách (neklimatizovaných) můžete narazit na kapsáře nebo ve spánku přijít o celé zavazadlo. Rozdíl mezi druhou (klimatizovanou) třídou je malý a navíc je ve vagonech ostraha.


Autobusy


Na linkách provozovaných nestátními firmami se můžete setkat s případem fingované poruchy a překládáním zavazadel do náhradního autobusu. Předtím se vám z nich ale ztratily cenné věci. Používejte malé zámky, kontrolujte neporušenost zavazadel a cenné věci noste vždy při sobě.


Podvody s drahými kameny


Kdo přijíždí do Thajska s cílem zbohatnout, ten MUSÍ být podveden a okraden! Nereagujte na jakékoliv nabídky nákupu drahých kamenů, byť by se vám zdály jakkoliv výhodné a vystupování prodejců jakkoliv solidní. Podvody s klenoty mají nesčetně variací, ale pokud nejste v tomto oboru profesionál, jděte od toho. Pokud si přesto chcete z Thajska dárek odvézt využijte návštěvy licentovaného obchodu, který bývá nedílnou součástí výletů pořádaných cestovními kancelářemi.  Tam se naopak není čeho obávat.


Padělky


Thajsko je velmistr v padělání čehokoliv (včetně lásky...). Koupíte tu cokoliv - CD, DVD, PC software, hodinky, textil, výrobky z kůží atd. Pokud to nakupujete s vědomím že se jedná o kopii a jste spokojeni s cenou, je vše v pořádku. Pokud si ovšem na pláži koupíte od bosého prodavače peněženku z rejnoka za cenu několika tisíc, tak jste blázen...


Kapsáři


Objevují se zejména na místech s vysokou koncentrací lidí (tržnice, památky). Jsou velice hbití a obrana proti nim je stejná jako v české tramvaji. Tam kde se vyskytuje větší množství bělochů pohromadě, je třeba se mít ještě více na pozoru. Tam kde se vyskytuje pohromadě větší množství Čechů, je vyloženě nebezpečno...


Hotely


Striktně využívejte služeb sejfů. Žádný hotel neručí za cenné věci odložené na pokoji - ostatně řada z nich na to ještě extra upozorňuje písemně. V hostelech a ubytovnách svá zavazadla zamykejte.


Opice


Bývají nebezpečnější než lidé. Na některých plážích jsou schopné vynořit se z pralesa a v nestřeženém okamžiku se zmocnit volně položených věcí.

Pokud máte v ruce nějaké potraviny odevzdejte je opici dobrovolně a nečekejte až Vám je vytrhne z ruky a přitom Vás poškrábe nebo kousne!


Dobrá rada na závěr


Chovejte se jako člověk který má hluboko do kapsy. Nakonec stejně zjistíte, že ke spokojenému životu toho není třeba až tolik.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Rady na cestu

Tipy a triky...

Ambasady a visa

Nemovitosti v Thajsku

Sex a prostituce v Thajsku

Jak se vyhnout nepříjemnostem v Thajsku (pdf)