Thajsko - rady na cestu


Ideální doba k návštěvě Thajska


listopad až březen, některé oblasti po celý rok (zejména Pattaya). Nejčastější dotaz, který dostávám je, zda se dá do Thajska jet v období dešťů. Samozřejmě, že dá. Thajci tu žijí normálně a všechno funguje. Jen se musíte smířit s tím, že za své drahé peníze občas zmoknete...


Očkování, nemoci


K tomu dostávám nejvíce dotazů. Thajsko nevyžaduje žádná očkování. Když ale navštívíte Hygienickou stanici s tímto dotazem, budou Vás nutit k celé sérii dost drahých očkování. Pokud jedete na normální turistický zájezd, klidně na něj zapomeňte. Pokud jedete na vlastní pěst, nic s ním nezkazíte, protože žloutenku a tyfus dostanete stejně "snadno" v Čechách. No a proti tetanu je snad očkovaný každý. Stejně tak Vás budou doktoři nutit k pořízení spousty antimalarik a jejich užívání. Co Vám ovšem jistě zapomenou připomenout je, že neodůvodněné preventivní pojídání antimalarik je zdraví více nebezpečné, než vlastní malárie. Zdravotní a nákazová situace po tsunami je naprosto normální a žádné epidemie se nikdy nevyskytly!!!

Více informací ...


Kolik budu potřebovat peněz?


Většina zboží a služeb je tu stále levnější než v Čechách, takže si to dokážete přibližně odvodit od míry a úrovně své spotřeby. Ale je tu tolik lákadel, že stojí za to si připravit určitou rezervu. Platí zlaté pravidlo, že se tu nakonec utratí o mnoho více, než jste původně předpokládali. Zejména osamělí muži s tím mívají problémy...


Bezpečnostní situace


Málokde na světě (pokud vůbec) se budete cítit tak bezpečně a příjemně jako v Thajsku. Thajská vláda velice bedlivě dbá na to, aby se tak každý turista cítil a rád se sem vracel. Kriminalita zde samozřejmě existuje jako v každém státě, ale pokud se budete chovat jako slušný člověk, nic se Vám nestane. Opatrnosti není samozřejmě nikdy nazbyt! Pokud si o to řeknete (např. neopatrným nebo vyzývavým chováním a demonstrací ekonomické nadřazenosti), tak zřejmě okradeni budete, ale to se Vám stane všude na světě a v Čechách daleko dříve a daleko rychleji.

Více informací... (Nebezpečí a nepříjemnosti)


Několik dobrých rad jak se vyhnout problémům:


- nenoste s sebou větší množství peněz (už vůbec nikdy celou svoji hotovost)
- vždy je lepší mít cestovní šeky. V případě ztráty Vám budou refundovány.
- nosit kreditní karty (nebo všechny svoje kreditní karty) spolu s hotovostí je hazard
- je dobré znát telefonní číslo, na kterém můžete zablokovat Vaši ztracenou kreditní kartu
- pas a letenku nechávejte pokud možno v recepci hotelu (pokud má sejf)
- vždy je dobré mít fotokopie všech dokladů
- nezapomínejte na dobré cestovní pojištění
- zlato a šperky nejsou na cestách potřeba
- chovejte se jako člověk, který má hluboko do kapsy


Drogy


Při příletu do Thajska je každý turista informován o tom, že drogy jsou zde zakázané. Pokud je hluchý a neumí číst, nedá se nic dělat, musí se smířit s tresty ve výši několika desítek let, až doživotí. Přestože jsou zde drogy zejména ve formě amfetaminových (a podobných) pilulek velice rozšířené (téměř výhradně pochází ze sousední Barmy), normální turista, pokud je záměrně nehledá, se s nimi nesetká. Zcela nesmyslná a neopodstatněná je pověra, že Vám někdo něco podstrčí do zavazadla na letišti. Všichni, co tam byli zadrženi, velice dobře věděli, co s sebou vezou. Pokud budete hledat opiová pole ve Zlatém trojúhelníku v severním Thajsku, budete opět zklamáni. Jediné, co to připomíná, je maličké Muzeum opia.


Několik dobrých rad jak se vyhnout problémům:


- dobře poslouchejte informaci o výši trestů za požívání drog v Thajsku
- uvědomte si, že thajské vězení má daleko k českému fešáckému kriminálu
- nezapřádejte (ani v žertu) s nikým rozhovory na téma kde jsou k dostání nejlevnější drogy
- pokud si chcete zakouřit konopí, nejbezpečnější je to v Čechách
- pokud se Vám klepou ruce a máte abstinenční příznaky, nejezděte do Thajska (s výjimkou chrámu Wat Tham Krabok) a jděte na pražské Hlavní nádraží


Oblečení


Lehké, bavlněné oblečení je nejlepší. Svetry se hodí během chladného období a za chladných večerů v hornatých oblastech severního Thajska a národních parcích. Oblek a kravata jsou požadovány v některých VIP restauracích a nočních klubech. Při návštěvách chrámů a paláců je nutné vhodné oblečení. Zejména v Královském paláci v Bangkoku je nutné mít zahalené paty a ramena.

Dobrá rada: čím méně toho s sebou povezete, tím lépe. Oblečení je tu levné a pokud vám bude nějaké scházet, snadno ho přikoupíte.


Mobilní telefony


Fungují bez problémů všichni čeští operátoři. Pokud máte v paměti zadaná čísla v mezinárodním formátu, není třeba nic měnit. Jinak je nutno použít předvolbu +42.

Při potížích v nastavení Vašeho telefonu zrušte volbu "automatická volba sítě" a vyberte ručně jiného místního operátora - je jich hodně a některé sítě nefungují vždy korektně.


Elektrická síť


Napětí je 220 - 230 V, některé zásuvky a zástrčky však mají lehce odlišné rozměry a je nutno použít redukci. Zástrčky s vidlicí lze obvykle použít bez redukce.

 


Otevírací hodiny


Většina úřadů má otevřeno cca od 9 do 16 hodin, pondělí až pátek, kromě svátků (pozor na ně, je jich více než dost a pokud připadá svátek na sobotu nebo neděli, je zavřeno i v pondělí !!!). Banky mají otevřeno pondělí až pátek, 9:30 - 15:30 hodin. Většina obchodů je otevřena nejméně 12 hodin denně, 7 dní v týdnu. Velké supermarkety zavírají obvykle ve 23.00. Některé sítě potravin jsou otevřeny nepřetržitě (zejména 7 Eleven).


Celní předpisy


Každý cestující musí při vstupu do Thajského království vyplnit " Passenger Declaration Form " a předložit ho celnímu úředníku. Pokud nemá žádné věci k proclení, zaškrtne zelené okénko nothing to declare. Pokud je tomu naopak nebo si není jistý, zaškrtne červené okénko goods to declare a projde přes stejně označený východ a podrobí se celnímu řízení.

Pokud chcete z Thajska vyvážet nějaké nestandartní zboží, dobře se informujte o pravidlech a předpisech, vyhnete se tak nepříjemnostem.

Více informací ...


Chování


Thajsko je buddhistická země. Je svým způsobem velice puritánská a je třeba mít na paměti určité odlišnosti v chování. Zejména se jedná o vzdávání úcty králi a královské rodině a chování v chrámech.

Více informací ...


Sex a prostituce


(pokud je vůbec správné používat na tomto místě tento pejorativní termín) v Thajsku stejně jako v celé Asii má své tisícileté tradice a kulturu. Její kořeny sahají do starověké Indie a Číny. Novodobá podoba tohoto jevu se rozvinula zejména s příchodem amerických vojáků v období vietnamské války a zejména s bouřlivým nástupem přílivu zahraničních turistů. Prostituce je zakázána, ale je velmi tolerovaná. Téměř stoprocentně je zbavena kriminalizujících jevů na které jsme zvyklí doma. Je levná a pokud pomineme nebezpečí pohlavních chorob (zejména AIDS), tak i bezpečná. Policie se snaží celou situaci kontrolovat a v současné době řeší mohutný příliv prostitutek z bývalého Sovětského svazu a jihovýchodní Evropy. Striktně se stíhá dětská prostituce, za kterou hrozí tresty až na několik desítek let. Dívkám je zakázáno tančit v barech nahým, ale je to dost rozšířeno, přestože se to v poslední době velice kontroluje. Kuplířství je nepřípustné. Obecně lze říci, že pokud ji nebudete hledat, tak se s ní nesetkáte.


Několik dobrých rad jak se vyhnout problémům:


- používejte kondom a to i v případě, že jste hodně zamilováni
- pokud máte v oblibě drobné partnery, vybavte se lubrigačním gelem
- věnujte patřičnou pozornost výběru pohlaví partnera. V Thajsku si jím některé osoby nejsou často zcela jisté
- pokud potkáte absolutně krásnou a dokonalou dívku, bývá to obvykle muž
- milování za střízliva přináší větší požitek
Více informací ...


Dá se v Thajsku pracovat?


Je to velice problematické. Obecně: cizinec tu (s vyjímkou vyjmenovaných) pracovat NESMÍ !!!!! Ministerstvo vydává každý rok seznam prací (neustále se rozšiřuje), které nepřipadají v úvahu. O vydání pracovního povolení žádá potenciální zaměstnavatel. Řízení je komplikované a zdlouhavé. Nejběžnější pracovní příležitost je učitel angličtiny. Pak připadají v úvahu špičkoví odborníci na postech, které nejsou schopni obsadit vlastními lidmi. Manuální práce a příležitostné brigády nepřipadají v úvahu. Za ilegální práci hrozí okamžité vyhoštění. Přísně se to dodržuje a kontroluje.


Mohu si v Thajsku koupit nemovitost?


Mohu, ale není to jednoduché. Obecně: cizinec tu nesmí nabývat půdu. Bez problémů je možno koupit byt v kondominiu, což je oblíbený a pohodlný způsob získání vlastního zázemí zejména v přímořských letoviscích. Nově je možno koupit domy v satelitních vesnicích. Pozemek pod domem je možno pronajmout na 99 let. Pokud máte o takovou investici zájem, doporučuji se obrátit na některou z četných většinou solidně vedených realitních kanceláří.

Více informací...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Tipy a triky ...

Nebezpečí a nepříjemnosti

Nemovitosti v Thajsku

Sex a prostituce v Thajsku

Jak se vyhnout nepříjemnostem v Thajsku (pdf)