Thajská cudnost


Thajsko se navrací k tradiční cudnosti


Bílí mužové znalí místních poměrů, neboť létají do Thajska pravidelně obdivovat půvaby asijských bohyň, zůstávají v těchto dnech v Bangkoku na proslulé Nana Plaze stát v úžasu ve dveřích zábavních podniků. Ve zdejších asi devadesáti go-go barech, kde se ještě koncem roku předváděla nejrůznější erotická show a kde nahé krásky křepčily na podiích po desítkách, nenajdou jedinou neoblečenou tanečnici. Všechny sprchy instalované na jevištích v severothajském Chiang Rai jsou odstaveny z provozu. V jedné si už našla například své místo hudební aparatura. Všechny půvabné dívenky z vesnic okolních hor mají v těchto podnicích zbrusu nové pěkně ušité služební plavky. Policie to kontroluje každý den, a světe div se, je neúplatná.

Evropská představa Thajska jako země nevázaného volného sexu byla vždy v příkrém rozporu se skutečností. Život společnosti, která si velmi zakládá na dodržování a rozvíjení prastarých tradic, nemá se světem zdejší snadno dostupné prodejné lásky pranic společného.

Původní Siam znal počestné mnohoženství a harémy, ale nevěstince v podobě čajoven byly darem z Číny, zatímco zásluhu za vznik striptýzových podniků a go-go barů nelze připsat ničemu jinému než masovému přílivu bílých mužů za vietnamské války a po ní. Ostatně Thajci, i když milují zábavu, do těchto míst vůbec nechodí. Ne proto, že je to pro ně drahé, ale protože se jim to nelíbí. Utrácejí naopak mnohem více peněz za chvíle strávené se společnicemi a "umělkyněmi" oděnými do večerních rób a ověšenými šperky.

Čtrnáctého února, na valentinský den, se shromáždilo několik set thajských studentek a studentů a slavnostně přislíbili svým rodičům, učitelům, přátelům i sobě samým, že se zdrží milostného života v duchu siamských tradic až do uzavření sňatku. V denním tisku se vede polemika o tom, jestli je vůbec vhodné středoškolským studentů dávat k dispozici populární publikaci s nejzákladnějšími poučeními o sexu. Vesnická železná pravidla etikety neznamenají pouze, že dívky vstupují do manželského svazku jako panny, to je naprostá samozřejmost, ale například při návštěvě rodičů jednoho z partnerů musí chlapec s dívkou sedět jen tak, že se vzájemně vůbec nedotýkají. Platí to i pro dívku, která si svého budoucího evropského manžela našla v hlavním městě při výkonu nejstaršího povolání.

Šťastně zamilovaného cizince mohou čekat různá překvapení. Není možná lehké pochopit, že některé milostné praktiky jsou vhodné jen pro zákazníka, ale ne pro toho, kdo je milován. Přitom je to jednoduché. Buddhismus určuje, které části těla jsou čisté více které méně a milovanou osobu není možno pokořovat. Mnohý cizinec se podiví tomu, že nikde nenajde nudistickou pláž. Odkládání vrchního dílu ženských plavek na plážích bylo a je stále pro Thajce šokující. Potkat thajskou ženu, která nemá pod svrchním oděvem podprsenku je nemožné. S nutností dívat se na evropská těla napasovaná do krátkých kalhot a často velmi krátkých šorteček se nesmiřují v Thajsku rádi, ale co jim zbývá.

Turista nově příchozí řekněme právě z Prahy, kde téměř každá trafika má ve výloze obrázky nepatřící rozhodně do dětské knihovničky, si asi brzy uvědomí, že nikde neuvidí nejenže pornografii, ale jediný úplný akt. Je to přísně zakázáno. Výjimku tvořily z Japonska pašované erotické filmy na kompaktních discích, které se načerno ve velkém kopírovaly v obchodech s počítačovými programy. V těchto dnech thajské úřady požádaly majitele těchto obchodních center, aby jednotlivé prodejce vedli k tomu, že nebudou obchodovat s pirátskými kopiemi. V největším podobném obchodním domě v Bangkoku jako po mávnutí čarovného proutku vše z pultů opravdu zmizelo.

 

(PHDr. Petr Šulc, v Bangkoku 15. února 2002 )


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Sex a prostituce v Thajsku

Chování, zvyky

Asiatky jsou oddané, ale bohužel jim to nevydrží

Private dancer - Knižní bestseller z thajských barů

Katoj - třetí pohlaví

Jaká má být správná manželka