Princezna Chulabhorn


Životopis


Jeho Královský Majestát Princezna Chulabhorn se narodila 4.července 1957 v Bangkoku. Studovala na Kasetsart Univerzity a v roce 1979 se stala bakalářem organické chemie. V roce 1985 obhájila ve stejném oboru svoji doktorantskou práci a v červenci téhož roku získala titul Doktora filozofie na Mahidol Univerzity v Bangkoku. Jako nadanému vědci jí byla udělena v roce 1986 Einsteinova Zlatá medaile. 1. prosince 1987 otevřela Chulabhorn výzkumný ústav podporující vědecký výzkum v Thajsku. Sama přednášela při řadě příležitostí před akademickými senáty v zahraničí. V roce 1982 se vdala za bojového pilota, poručíka letectva Virayuth Didyasarin. Mají dvě dcery: Princeznu Siribhachudhabhorn a Princeznu Adityadornkitikhun. Později se rozvedli.


Návštěva thajské princezny v ČR


Thajská královská rodina je považována za polobohy. Náš dopisovatel se vypravil do Karlových Varů, které navštívila během oficiální návštěvy naší republiky thajská princezna Čulapchorn, a pro časopis Telefon o tom napsal reportáž. Jistě pochopíte, že v tomto případě jsme se - jak bývá v ostatních reportážích zvykem - nemohli ptát na to, jaký používá princezna mobilní telefon... Návštěvu thajské princezny Čulapchorn, která v polovině května navštívila Českou republiku na pozvání prezidenta Václava Havla, provázela nevídaná bezpečnostní opatření. Královská delegace s doprovodem obsadila část hotelu Marriott nedaleko Masarykova nádraží a princeznu chránily desítky osobních strážců. Před každým odjezdem kontrolovali specialisté cílová místa, prohlíželi únikové východy a doporučovali nevhodným osobám, aby se vzdálily. Během šestidenní návštěvy Čulapchorn povečeřela s prezidentským párem a jeden den věnovala prohlídce Karlových Varů. V koloně asi dvaceti vozidel nechyběla sanita s dobře připravenou posádkou. Princezna trpí alergiemi a při návštěvě ČR jí nebylo nejlépe. Dokonce i květiny, kterými ji vítali v Karlových Varech, musely být neprodyšně uzavřeny v celofánu a kvůli nevolnosti také vynechala plánovanou prohlídku hlavního města.

Princezna Thajského království Čulapchorn je nejmladším potomkem thajského krále Pchúmipchona Adundéta, který panuje od června 1946. O čtyři roky později byl korunován jako Ráma IX. Král, jehož dynastie vládne v Thajsku od konce 18. století, je zároveň nejvyšším duchovním představitelem a jako takový je posvátný a nedotknutelný - Thajci celou královskou rodinu považují za polobohy. Dvaačtyřicetiletá princezna Čulapchorn má dvě dcery, manžel je vojenským pilotem. Je doktorkou přírodních věd a významnou vědeckou pracovnicí. V současné době přednáší na univerzitě v Bangkoku organickou chemii. V doprovodu princezny při karlovarské návštěvě nechyběli členové ochranek obou států, velvyslanecký doprovod, dvorní dámy a lékař. Královská družina nejdříve navštívila sklárnu Moser, kde věnovala chvíli pití čaje a Čulapchorn rozdávala příkazy dvorním dámám, které před ní musely klečet. Kolona vozidel poté odjela do Grandhotelu Pupp. Plánovaný oběd byl zrušen a princezna věnovala půlhodinku odpočinku. Generální ředitel Puppu Roman Vacho si jen povzdechl, že taková opatření, jaká museli nyní dělat, nebyla ani při návštěvě indického prezidenta. Příjezd princezny do hotelu se poněkud zdramatizoval, když se za kvílení sirény přiřítila sanita s tím, že v salonku Beethoven mají nahlášený náhlý případ mrtvice. Záchranáři ještě rychle stačili vynadat personálu a předvoji delegace, protože kolem hotelu byla již činěna bezpečnostní opatření a sanita se nemohla dostat ke vchodu. Kolona s královskou dcerou pak přijela vzápětí, ale speciální vozy BMW musely být kvůli zdravotníkům hned přeparkovány. Před odjezdem zpět do Prahy Čulapchorn zvládla ještě prohlídku nedávno zrekonstruovaného Městského divadla, obdivovala nejsilnější karlovarský pramen Vřídlo a Mlýnskou kolonádu, kde s primátorem Karlových Varů Josefem Pavlem okusila Mlýnský pramen.


(Telefon 06, str. 18) autor: Jaroslav Čížek fotografie: Jaroslav Čížek

Pozn.: převzato v původním znění a neodpovídám za obsah a transkripci jmen.


Thajská princezna Čulapchorn vyměnila závoj za knihy


Především za kulturními památkami přijede v úterý do České republiky princezna Čulapchorn, nejmladší z potomků thajské královské rodiny. Praha tak přivítá poslední z trojlístku dcer thajského panovníka Pchúmipchona Adundéta, které si české země patrně oblíbily. Nejstarší princezna Ubol Ratana přivezla lesk thajského královského dvora do Prahy v roce 1994, a prostřední Macha Čakrí Sirindchorn o dva roky později. Dvaačtyřicetileté princezně Čulapchorn, jejíž dynastie Čakrí vládne v Thajsku již od roku 1782, se dostalo podobně jako většině členů vznešených aristokratických rodů vynikajícího vzdělání na univerzitách v Thajsku, Německu a Japonsku v oborech organické chemie a medicíny. Vyrostla ve významnou vědeckou pracovnici, jejíž biografie zahrnuje desítky stránek čestných titulů, funkcí a přednášek v Thajsku i v zahraničí, stejně jako dlouhý seznam renomovaných zahraničních vědeckých pracovišť, kde působila. Urozená vědkyně, která nyní přednáší coby profesorka organické chemie na Univerzitě Mahidon v thajské metropoli Bangkoku, je autorkou mnoha článků a vědeckých prací z chemie a příbuzných oborů. Její jméno nese výzkumný institut (CRI) v Thajsku, který v roce 1987 založila a nyní řídí. V současné době je tento institut prestižním pracovištěm oborů aplikované vědy, medicíny a veřejného zdravotnictví. Princezna se rovněž věnuje programům boje s AIDS a managementu životního prostředí. V roce 1990 založila Mezinárodní centrum pro životní prostředí a průmyslovou toxikologii (ICEIT), které spolupracuje s programem OSN na ochranu životního prostředí (UNEP). Na začátku devadesátých let vedla thajskou delegaci na 3.konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru.


Český rozhlas Rádio Praha, Zprávy 16.5. 2000

Pozn.: převzato v původním znění a neodpovídám za obsah a transkripci jmen.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Královská rodina

Dynastie Chakri

Chakri Dynasty - Wikipedia