Thajsko - vláda


Jako na běžícím pásu


Od roku 1933 do současnosti se v Thajsku vystřídalo 60 vlád, 17 různých ústav a konalo se 18 vojenských převratů. O demokracii v tradičním západním stylu se dá mluvit tedy jen opravdu velmi těžko. Situaci ovlivňuje zásadně pitoreskní směsice pletichaření politických stran, tradičního vlivu monarchie, zájmových ekonomických skupin a výrazné role armády. To vše na pozadí hlubokého rozpolcení společnosti na městskou ekonomiskou elitu a chudé venkovské obyvatelstvo.

Pro dokreslení zmatečné a pro cizince neuchopitelné situace se pokusíme rozebrat genezi jednotlivých vlád a jejích předsedů od roku 2006:


Sonthi Boonyaratglin


19.09.2006 - 01.10.2007

Byl vrchním velitelem armády, která provedla 19.září 2006 nekrvavý vojenský převrat. Ten sesadil vládu premiéra a miliardáře Thaksin Shinawatra, obviněného a odsouzeného později za korupci. Armáda sesadila vládu, zrušila ústavu a rozpustila parlament. Sonthi se stal předsedou výboru pro národní bezpečnost.


Generál Surayud Chulanont


01.10.2006 - 29.01.2008

Bývalý vrchní velitel armády a po odchodu do důchodu člen královské rady sehrál zřejmě rozhodující roli při sjednání královské podpory vojenskému převratu. Byl jmenován předsedou vlády, která byla zcela pod kontrolou armády. Jeho vláda proslula korupcí, častým střídáním ministrů, zvýšením vojenského rozpočtu o 35%, pádem thajské burzy spojené se znehodnocením zahraničních investicí a zastavením privatizace státních podniků.


Samak Sundaravej


29.01.2008 - 08.09.2008

Celoživotní profesionální politik se stal předsedou vlády po volbách 23.12.2007. Po soudním rozpuštění Taksinovy TRT (Thai Rak Thai) se z jejích členů a příznivců transformovala vítězná volební strana PPP (Peoples Power Party) pod vedením Samaka. S výsledkem voleb se nehodlala smířit PAD (People's Alliance for Democracy) reprezentující bangkokskou elitu a protitaksinovské síly. Rozpoutala mohutné protivládní demonstrace vrcholící blokádou letiště. Samakova vláda nakonec skončila paradoxně rozhodnutím ústavního soudu, který potvrdil, že porušil thajské zákony, protože souběžně vařil ve svém oblíbeném televizním pořadu...


Somchai Wongsawat


18.09.2008 - 02.12.2008

Dlouholetý státní úředník a soudce, ale také švagr sesazeného premiéra Taksina! Po volbách 2007 se přidal k PPP a po vyloučení Samaka byl zvolen parlamentem novým premiérem. Jeho vláda ovšem musela čelit pokračujícím protestům PAD a její konec přišel velmi rychle po rozhodnutí ústavního soudu o rozpuštění PPP kvůli volebním podvodům a korupci. Funkcionáři PPP včetně Somchai byli na 5 let vyloučeni z politiky. Bývalí členové rozpuštěné PPP vytváří novou stranu PTP (Pheu Thai Party), která se ovšem dostává do opozice, protože řada jejích členů a dalších stran buď přechází k DP (Democrat Party) nebo s nimi uzavírá novou koalici.


Abhisit Vejjajiva


17.12.2008 - 05.08.2011

Do té doby nejmladší thajský premiér (*1964) se narodil a vystudoval v Anglii, má také dvojí občanství. Poslancem parlamentu za DP (Democrat Party) je nepřetžitě od roku 1992. Po veletočích v rozložení sil v parlamentu byl novou koalicí zvolen premiérem. Jeho vláda musela mimo ekonomických problémů (deficit země astronomicky stoupl nad 40% HDP) řešit zejména brutální demonstrace UDD (United Front for Democracy Against Dictatorship, obecně nazývaná ¨červené košile¨). Po předehře v roce 2009 jsou nakonec statisícové demonstrace v dubnu 2011 potlačeny armádou.


Yingluck Shinawatra


05.08.2011 -

Absolutně nejmladší thajský premiér (*1967), první žena v historii země v této pozici a mladší sestra bývalého premiéra Thaksin Shinawatra. Vyhrála výrazně volby s ohromnou podporou "červených košil" díky absurdním populistickým slibům v režii svého staršího bratra. Thajsko s její osobou vstupuje do nové etapy své historie, do etapy Taksina...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Parlament

Přehled premiérů

Historie - konstituční monarchie

Historie - současnost

Přehled premiérů - Wikipedia (A)

www.thaigov.go.th - Oficiální stránka thajské vlády (A)