Thajská "NEJ..."  (2)


Nejvyšší hora


Doi Inthanon je nejvyšší hora Thajska (2 565 m). Na jeho vrcholu stojí radarová stanice a stupa krále Inthawichayanon (poslední král Chiang Mai). Návštěvníkům tu slouží centrum dokumentující historii, geografii, biologii, les a zvířata v oblasti.

Lokace: provincie Chiang Mai


Nejužší místo Thajska


je Úžina Kra v Ban Thapli, Tambon Lamu, na silnici č.4, 66 km severovýchodně z města. Kra je nejužší bod Malajského poloostrova, pouhých 44 km od Thajského zálivu na východě. Najdeme tu velkou betonovou mapu pomáhající v orientaci návštěvníků. Je odtud vidět řeka Kra Buri - přirozená hranice mezi Thajskem a Myanmarem.

Lokace provincie Ranong


Nejdelší dřevěný most


je tzv Monský most nebo také "most Uttamanuson". Je to 850 metrů dlouhý dřevěný most spojující Sangkhla Buri a monskou vesnici na druhé straně přehrady. Je to slavný vyhlídkový bod na soutok tří řek: Songkaria, Bikhli a Ranti. Most je pouze pro pěší nebo pro motocykly. Je to údajně nejdelší ručně postavený dřevěný most v Thajsku.

Lokace: provincie Kanchanaburi


Nejdelší betonový most


je Most Tinsulanond, který protíná jezero Songkhla jako součást dálnice č. 408. Má dvě části: první (1140 m) spojuje pobřeží Amphoe Mueang Songkhla u Ban Nam Krachai s jižním pobřežím ostrova Ko Yo; druhá (1 800 m) vede ze severu ostrova na pobřeží u Ban Khao Khiao. Most byl otevřen 25.září 1986.

Lokace: provincie Songkhla


Nejdelší ulice na světě


Oblast kolem Sukhumvit Road je největší a zřejmě nejmodernější turistickou oblastí thajského hlavního města a také oblastí zdaleka nejpreferovanější mezi cizinci žijícími v Bangkoku. Sukhumvit Road není jen obyčejnou městskou ulicí, ale je zřejmě nejdelší ulicí na světě, protože pokračuje dále více než 400 kilometrů podél východního pobřeží Thajska, procháí Pattayou a končí v provincii Trat u kambodžských hranic.

Lokace: provincie Bangkok


Nejdelší sypaná hráz


je Hráz Kra Seaw u jezera Kru Seaw. Je 4 250 m dlouhá a 32,5 m vysoká. Mimo možnosti obdivovat přírodní krásy je také místem pro chov sladkovodních ryb.

Lokace: provincie Suphan Buri


Největší sypaná přehrada


Přehrada Sirikit je thajská největší sypaná přehrada (dlouhá 800 m), 60 km z města, na řece Nan v Tambon Phaluad, Amphoe Tha Pla. Přehrada nabízí velmi krásné místa k pozorování, zvláště v zimě za jasného počasí nad hrází uprostřed kvetoucích květin s mírným "zimním" vánkem.

Lokace: provincie Uttaradit


Největší přehrada


Přehrada Bhumibol je vzdálena několik kilometrů od města Tak, v okrese Amphoe Sam Ngao, na řece Ping. Rozlehlá přehrada zasahuje až do severní provincie Chiang Mai. U přehrady je možné se ubytovat. Pro bližší informace se obraťte na Thajský Úřad Výroby Elektriky v Bangkoku.

Lokace: provincie Tak


Největší jezero v Thajsku


je Bueng Boraphet. Zabírá oblast 140,000 rai v Amphoe Muang, Amphoe Tha Tako a Amphoe Chumsaeng. Najdeme zde 148 druhů sladkovodních ryb a 44 druhů vodních rostlin včetně mnoha druhů ptáků a vzácných ryb jako "Pták princezny Sirinthorn" a rybu Sur Tor. V měsíci listopadu přilétá také vzácná čírka modrá. Z těchto důvodů je v některých částech Bueng Boraphet zakázáno koupání a rybolov.

Lokace: provincie Nakhon Sawan


Nejvyšší vodopád


se jmenuje Mae Ya a je vzdálen 12 km od tržiště Chom Thong a nejlépe je navštívit místním mini - busem. Je vysoký 250 metrů, což je nejvíce v oblasti a údajně i v Thajsku. Voda padá prudce po více než 30 stupních.

Lokace: provincie Chiang Mai


Nejkrásnější vodopád


se nachází v Národním parku Erawan, který byl založený r. 1975 a leží mezi řekami Kwai Yai a Kwai Noi. Oblast parku zahrnuje hory, útesy, vodopády a jeskyně. Mezi místními obyvateli je nejpopulárnější kaskádovitý 7 stupňový vodopád Erawan, údajně nejkrásnější v Thajsku. Návštěva je vhodná ale jen v období dešťů, kdy má dost vody.

Lokace: provincie Kanchanaburi


Nejhezčí vodopád v Asii


Vodopád Mae Lee Wa je 200 m vysoký s 9 úrovněmi má vodu po celý rok. Po 10 hodinách chůze se dostaneme na vrchol. Tento vodopád byl podle jednoho asijského časopisu v roce 1975 vyhlášen za nejhezčí vodopád v Asii.

Lokace: provincie Nakhon Sawan


Největší sladkovodní ryba - Plá beuk


tato obrovská dravá ryba (pravděpodobně největší sladkovodní ryba na světě) dosahuje délky až 3 m a váhy 300 kg. Její maso je považováno za delikatesu a je náležitě drahé. Lovná sezona je od poloviny dubna do května, kdy ryby táhnou proti proudu. Protože počet ulovených kusů výrazně klesl, zavedla thajská vláda program na umělé rozmnožování této ryby. Centrem lovu je vesnice Ban Hat Khrai, kde se nechá v lovné sezoně ochutnat.

Lokace: provincie Chiang Rai


Největší gong na světě


je ve zvonici Wat Phra That Harinphunchai, který byl postaven během vlády krále Arthitayarat, potomka královny Chamthewi před 800 lety. Hlavní atrakcí je 46 metrů vysoká zlatá chedi, jejíž současná podoba je výsledkem obnovy v roce 1443 králem z Chiang Mai. Je to nesmírně uctívané místo. Další architektonickou zajímavostí je starověká cihlová klenba s jemnou výzdobou a pár soch lvů u dveří. Je tu také zajímavá čtvercová chedi a socha Buddhy v Khmerském stylu.

Lokace: provincie Lamphun


Největší slunečnicová pole


45 km od města Lopburi. Největší thajská slunečnicová plantáž v okrese Pattananikon se stává turistickou atrakcí od listopadu do ledna, kdy slunečnice kvetou.

Lokace: provincie Lopburi


Nejdelší lanovka


Pha Chu nebo Pha Cherdchu je útes v Národním parku Si Nan, který pokrývá rozsáhlé zalesněné a hornaté oblasti. Dostaneme se sem po silnici Nan-Wiang Sa-Na Noi (135 km), pak dalších 22 km po silnici č.1083. Útes nabízí nádherné výhledy na okolní hory. Od státní vlajky na vrcholu až dolů k úpatí vede lanovka, nejdelší v zemi. V parku je možnost táboření.

Lokace: provincie Nan


Největší tržnice


Talad Thai je thajská největší velkoobchodní tržnice pro potravinářské výrobky a všechny zemědělské výrobky včetně plodů. Rozkládá se na 200 akrech v Tambon Rangsit, Amphoe Thanyaburi na Bangkokském předměstí. Dostaneme se sem po Phahonyothin silnici.

Lokace: provincie Pathum Thani


Největší krokodýlí farma na světě


V blízkosti Tambon Tai Ban. Vznikla v roce 1950 jako první thajská krokodýlí farma. Dnes je to údajně největší krokodýlí farma na světě, kde se rozmnožují krokodýli. Chová se jich tu asi 40 000 kusů různých druhů. Údaje o počtu se liší často směrem nahoru. Při procházce areálem buď mezi volierami nebo po vysutých chodnících si můžete za malý poplatek krokodýly nakrmit (kuřaty, ne manželkou...). Od 9.00 do 17.00 mimo poledne probíhá v amfiteátru představení, při kterém je k vidění všelicos, co by smrtelník s krokodýlem rozhodně dělat neměl (strkání hlavy do tlamy atd.). Na farmě se chovají také sloni, tygři a šimpanzi. Je to tradiční zastávka turistů mířících na Pattayu. Více informací (A) ...

Lokace: provincie Samut Prakan


Největší mléčná farma


Se jmenuje Chok Chai. Dnes má farma 8 000 akrů pozemků, 5 000 kusů mléčného skotu (Holstain), špičkové technologie a genetický program, jehož výsledkem je speciální mléčné plemeno vhodné pro tropické klima. Užitkovost nejlepších skupin krav je vyšší než 13 000 litrů a denně dodává farma na trh 36 000 litrů mléka. Jeho část je zpracovávána ve vlastní výrobně zmrzliny a farma je také významným exportérem do celé Asie. Údajně se jedná o největší mléčnou farmu v Asii. Farma má spoustu dalších turistických atrakcí a o víkendech je tu přeplněno thajskými rodinami.

http://www.farmchokchai.com


Nejstarší kaučukovník v Thajsku


stojí u silnice, která vede do Kantang. Tento strom pochází z první skupiny gumovníků, které zde v roce 1899 zasadil propagátor kaučukových plantáží - Phraya Ratsadanupradit.

Lokace: provincie Trang


Největší týk na světě


Lesní park Sak Yai je v Baan Pang Klia, Tambon Nam Krai, Amphoe Nam Pat, 92 km z města. Uvidíte tu největší týkový strom na světě. Je 47 m vysoký, obvod 10 m a starý asi 1 500 let.

Lokace: provincie Uttaradit


Největší květ


na světě ( Rafflesia Arnoldi ) se, i když vzácně, v Thajsku vyskytuje taktéž a to v rezervaci Klong Panom v horách Khao Sok. Jinak je domovinou na Jávě a Sumatře. Její květ může měřit v průměru více než jeden metr a vážit šest až devět kilogramů. Více...

Lokace: provincie Surat Thani


Největší meč na světě


Nam Phi je ocel nejlepší kvality a vlastností v Thajsku. Vyrábí se z ní meče nebo různé tradiční zbraně a věří se, ža sama osobě dává vlastníkovi zbraně sílu. V provincii byl také vyroben největší meč na světě. Je dlouhý 9,24 metru a váží 450 kg.

Lokace: provincie Uttaradit


Největší poštovní schránka na světě


je situována u věžních hodin a postavena byla v roce 1924 s rozhlasem na vrchu. Obvod základu je 265 cm a výška 320 cm. Je stále ještě užívaná jako obyčejná poštovní schránka.

Lokace: provincie Yala


Nejvyšší hotel


Baiyok Tower je jedním z mála orientačních bodů, které si při první návštěvě Bangkoku určitě zapamatujete. Přesto ho naštíví jen poměrně malá část turistů. Tento mrakodrap, který kombinuje hotel, správní budovu a vyhlidkovou věž byl otevřen v roce 1998 a je vysoký 309m.

Více informací ...


Největší restaurace na světě


se jmenuje "Royal Dragon. Nachází se v Bangkoku ve čtvrti Bang Ná a má 5000 míst k sezení. Ještě nedávno se Thajsko honosilo i druhou největší restaurací světa se třemi tisíci míst. Jmenovala se Tamnak Thai ( v královské poloze thajštiny to znamená Thajský dům ) a v současné době není v provozu. Více informací ...
Lokace: provincie Bangkok


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Thajská NEJ 1 - předchozí část

Zajímavosti

Zajímavé chrámy