Thajsko - zajímavosti (2)


Národní park Pa Hin Ngam


je prales v němž je na ploše 200 rai rozptýlena řada podivuhodně tvarovaných skal. Mezi malými stromy rostou orchideje. Některé kameny jsou profilovány jako drápy, jiné jako hlavy Naga-mýtického hada a jiné jako starověké hrady. V období dešťů (červen - červenec) zde všude po zemi roste Krachiao - květina v růžové a purpurové barvě, která přidává okolnímu lesu krásné barvy. V zimě během prosince a ledna vyrůstají ze skalních trhlin žluté orchideje a další květiny. Najdeme zde také řadu velkých a malých vodopádů jako Thep Phana a Thep Prathan nebo roztomilou skalní formaci - příkrý útes (665 m n.m.) nazývaný Sud Phaen Din Khop Thi Rap Sung. Národní park je v Tambon Ban Rai a dostaneme se sem z Chaiyaphumu po silnici č..201 (Chaiyaphum-Si Khiu). Vzdálenost z Amphoe Muang je 130 km.

Lokace: provincie Chaiyaphum


Národní park Op Luang


jeho největší atrakcí je Roklina Op Luang. Klikatá řeka protéká skrz roklinu s vysokými útesy po obou stranách a úzkou průrvou uprostřed. Místo je to démonické a mimo obdivování řady druhů rostlin se tu můžete bavit s ozvěnou a pokud se nebojíte výšek, přejít ji po úzkém mostu. V parku se nachází také archeologická prehistorická místa. Dostanete se sem po silnici č.108 (Chiang Mai-Mae Sariang, asi 105 km z města).

Lokace: provincie Chiang Mai


Sao Din nebo Hom Chom


je přirozený erozí vytvořený geologický útvar 10 km z Na Noi na silnici č.1026. Jsou to velké hliněné sloupy často velice exotických tvarů, tajemné a záhadné.

Lokace: provincie Nan


Národní park Phu Hin Rong Kla


tento park je historické bojiště konfliktů ideologie náboženství a politiky. Jsou tu k vidění rozvaliny a zbytky budov úřadů, nemocnice, politické a armádní školy a vodní čerpadlo. Okolní také poskytuje nepopsatelně krásné přírodní scenérie. Oblast kamenné platformy s hlubokými trhlinami se nazývá "Lan Hin Taek" a jeden z vyčnívajících balvanů se nazývá "Lan Hin Pum". Dále je tu také několik krásných vodopádů. Phu Hin Rong Kla je přístupný po silnici Phetchabun-Lomsak a je zde možné se ubytovat.

Lokace: provincie Phetchabun


Phae Muang Phi


je veliký kaňon 18 km z města na silnici č.101. Muang Phi (thajský význam "město duchů") je známý svými fantastickými skalními formacemi. Někteří místní obyvatelé ještě věří že je tato oblast navštěvovaná přízraky a nikdo nechce žít v jejím okolí. Muang Phi je vlastně mělká deprese v zemi kde půdní eroze vytvořila obrovské komíny jakoby vyřezané nožem, což činí dojem cizí planety.

Lokace: provincie Phrae


Sao Chaliang


je na silnici č.2112, 11 km z města na silnici do Pha Taem a je to přirozená skalní formace připomínající houbu. Můžeme tu pozorovat krásné fosílie bývalého mořského dna staré 1 milion let.

Lokace: provincie Ubon Ratchathani


Tunely Piyamit


v Ban Piyamit 1, Tambon Tanohmaeroh, 6 km od horkého pramenu. Tato oblast byla útočištěm členů Komunistické strany Malajsie. Dnes je přeměněna na museum života v džungli a můžeme se podívat do asi 1 km dlouhých podzemních tunelů postavených za tři měsíce v roce 1976. Na prodej jsou tu také houby a léčivé byliny z lesů.

Lokace: provincie Yala


Jeskyně Erawan


je úchvatná geologická formace 45 km z Nong Bua Lamphu na silnici č.210. Jeskyně je blízko vrcholu hory (600 m výstup), odkud se nabízí podivuhodný pohled na okolní krajinu. Na boku jeskyně mohou návštěvníci vidět působivý zdroj místní legendy nazvaný "Dívka s voňavými vlasy". V přední části jeskyně u vstupu je velký Buddha, snadno viditelný z daleka.

Lokace: provincie Nong Bua Lamphu


Jeskyně Pha Nang Koi


je 200 m dlouhá ozdobená krásnými stalagmity a krápníky. Jeden ze stalagmitů vypadá jako žena držící dítě. Říká se jí "Nang Koi" (čekající žena). Je to scéna z velkého legendárního příběhu lásky králova syna k této prosté dívce, která za to byla potrestaná a uvězněná, přestože byla v jiném stavu. Prostý voják jí pomohl uprchnout a schovat se v této jeskyni. Byl však zabit když šel hledat jídlo, zatímco ona tu seděla, držela své dítěte a čekala na manžela do té doby, než se její tělo stalo skálou.

Lokace: provincie Phrae


Phu Tham Phra


jeskyně na východ od Ban Kud Hae, Tambon Kud Chiang Mee, 12 km z okresního města po silnici č.212, nebo o 85 km z Yasothonu. Jeskyně uprostřed džungle je doslova napěchovaná obrovským množstvým různých Buddhových soch.

Lokace: provincie Yasothon


Začátek řeky Chao Phraya


je spojení řeky Ping a Nan v Tambon Pak Nam Pho. Voda z řeky Ping je nazelenalá (což je dobře viditelné od městské tržnice) a stává se po soutoku řekou Chao Phraya, nejdůležitější řekou Thajska.

Lokace: provincie Nakhon Sawan


Dvoubarevná řeka


84 km z města v Khong Chiam, je soutok blátivě hnědé vody řeky Mekong a modré vody řeky Mun.

Lokace: provincie Ubon Ratchathani


Pattaya II


Nádrž o rozloze 20 rai se nachází u Ban Nong Kung Soen, 78 kilometrů od Khon Kaen. Jezero je rámováno pohořím Phu Phan, vyznačuje se pozvolnou písčitou pláží a je oblíbeným rekreačním místem  obyvatel oblasti. K dispozici je řada vodních atrakcí a okolo pláže řada malých restaurací s výbornými rybími jídly. Jak se sem dostanete: z Khon Kaen po silnici č.12, potom doprava na silnici č.2038, pokračovat asi 12 kilometrů, potom doprava na Kiatsuranond silnici dalších 12 kilometrů, potom zahnout vlevo k Ban Kho, minout Wat Sopha Rattana Phatthanaram a zabočit doprava. Cesta je poměrně dobře značená ukazateli v angličtině. Večer tu ovšem na rozdíl od slavnější jmenovkyně v Chonburi život naprosto utichá.

Lokace: provincie Khon Kaen


Khao Chong Krachok neboli Zrcadlová hora


Z úpatí hory na severu města vede k chrámu na jejím vrcholu 395 schodů. Je odtud divukrásný výhled na záliv lemovaný vysokými skalisky, malá pagoda a skupina agresivních opic. Teprve když vyšplháte nahoru, pochopíte, proč se Prachuap Khiri Khan říká "Thajské Rio de Janeiro".

Lokace: provincie Prachuap Khiri Khan


Ban Pong - Thajský Detroit


Během 2.světové války tu byl japonský vojenský tábor a také tudy procházela nechvalně známá "železnice smrti" do Barmy. V Ban Pong jsou také největší autobusové opravny v Thajsku a přezdívá se mu "Thajský Detroit" nebo také "The City of Nice People".

Lokace: provincie Ratchaburi


Muang Boran (Starobylé město)


Největší světové muzeum pod otevřeným nebem bylo založeno roku 1963, rozlohu má přibližně 197 akrů. Vystavují se zde repliky významných architektonických míst z každé provincie, např. Khao Phra Viharn, svatyně Phanomrung, Wat Mahathat v Sukhothai, otisk nohy Buddhy v Saraburi, Phra That Muang Nakhon a Phra That Chaiya. Některé exponáty jsou ve skutečné velikosti a ukazují unikátní ruční mistrovství thajského umění. Je tu ke spatření tradiční umění a zvyky, které jsou dnes již vzácností. Více informací (A)...

Lokace: provincie Samut Prakan


Erawan museum


Je soukromá stavba vzniklá z iniciativy Khun Lek Viriyapant, který hledal místo kam umístit své sbírky. Autorem projektu je jeho nejstarší syn Khun Pagpean Viriyapant. Ani jeden z nich se však nedožil dokončení stavby v roce 2002. Jejich dědicové se však zasloužili o vytvoření jednoho z divů Thajska a světa. Erawan byl bájný tříhlavý slon, na kterém jezdil Bůh Indra. Vlastní museum je okrouhlá stavba na níž stojí gigantická měděná socha slona Erawana. Je vysoká 50 metrů a jeho samotná hlava váží více než 100 tun. Spolu s museem je vysoká jako 17-ti poschodˇový dům. Jsou zde umístěny cenné thajské umělecké památky. Svatyně těsně u Sukhumvit Rd. před museem je nejnavštěvovanější v dny tahu loterie (1. a 16. v měsíci), protože přináší sázejícím obzvláštní štěstí. Pokud chcete vyhrát nebo jste již vyhráli, neměli byste opomenout v této svatyni obětovat.

Lokace: provincie Samut Prakan


Památník hrdinů a Khai Bang Rachan park


Figury na památníku připomínají hrdinné bojovníky vesnice Bang Rachan, kteří se za vlády krále Ekkathata v roce 1765 hrdinně postavili nesrovnatelné přesile barmské armády táhnoucí na Ayutthayu. Navzdory přesile museli barmští vojáci podniknout osm útoků proti vesnici než byla poražena kvůli nedostatku zbraní. Tento hrdinský výkon je dodnes připomínán a vysoko ceněn všemi Thajci.

Lokace: provincie Sing Buri


Památník námořní bitvy u Ko Changu


Annusorn Sathan Yutthanawi Ko Chang (památník francouzsko-thajské námořní bitvy ze 17.ledna 1941) leží na pláži Laem Ngop. Je tu socha Krom Luang Chumpon Khet Udomsaka obrácená ke Ko Changu a k budově muzea ve tvaru námořní lodi, kde je stálá expozice vojenských artefaktů a dokumentů z námořní bitvy.

Lokace: provincie Trat


Odsolovací farmy


Samut Sakhon je největší výrobce soli ze slané vody. Malebné odsolovací nádrže se táhnou při hranici s provincií Samut Songkhram a podél silnice Thon Buri-Pak Tho a jsou často fotografované turisty.

Lokace: provincie Samut Sakhon


Hat Puk Tian


Nejkrásnější pláž v provincii Phetchaburi se nachází v letovisku Cha-Am, které se stává stále populárnější mezi turisty. Najdeme tu řadu kvalitních hotelů, dobré turistické služby a zejména klid. Další velice populární je dlouhá pláž Hat Puk Tian asi 7 km od města. Návštěvníci jsou tu fascinováni démonickými skulpturami vystupujícími z moře.

Lokace: provincie Phetchaburi


Krokodýlí auditorium


je zvláštní stavba vybudovaná ve tvaru obrovského krokodýla, protože Phichit byl kdysi plný krokodýlů. Hlavní "funkční" díl je žaludek, do kterého se vejdou 3 osoby. Jeho další rozměry jsou následující: 38 metry dlouhý, 3 metry vysoký a 4,5 metru má rozevřená tlama. Uvidíme tu také rybí akvárium, které je otevřené denně 10.00 - 18.00.

Lokace: provincie Phichit


Město opic


Většina návštěvníků sem přijede vlakem a sotva z něj vystoupí, nabydou dojmu, že se ocitli v jedné obrovské opičí voliéře. Již na peróně stojí nadživotní skulptura jednoho exempláře a zápach je velice intenzivní. Nicméně místní obyvatelé si na stáda těchto primátů, kteří se zejména v okolí nádraží a blízké tržnice vyskytují naprosto všude, zvykla a žijí s nimi v záhadné symbióze. Je to určitý způsob turistické atrakce, ale opatrnost je na místě. Někteří jedinci dokážou být dost agresivní a nechat se poškrábat nebo kousnout není nejšťastnější nápad. Každopádně je potřeba dávat bedlivý pozor na osobní věci. Stačí vteřinka a brýle nebo taška jsou pryč. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy mne nenechavé stádo nemilosrdně připravilo o snídani ukrytou v baťohu...

Lokace: provincie Lopburi


Buddhův lotos


budete hledat v Maditeranaian lese především okolo vodopádu Haew Loam. Legenda praví, že označuje cestu, kterou kráčel Buddha. Je velký přibližně 24 palců, kvete pouze jednou v roce 5 dní a vydává zvláštní hlasitý zvuk. Mladý lotos je oblíbenou pochoutkou různých zvířat (jelen, prasata, želvy). Je velice ceněný a květ se prodává přibližně za 1000,- THB. Sušený se louhuje ve vodě nebo v bílém džinu a užívá pro povzbuzení aktivity především starými lidmi nebo ženami po porodu.

Lokace: provincie Chumphon


Kuřecí krabi


Uvidíte na ostrově Ko Matra v Chumphonu. Na ostrově, který leží 10 km od pobřeží je mnoho pláží s jemným pískem. Vedle korálových útesů má ostrov ještě jednu zvláštnost - "kuřecí kraby", kteří rádi lezou po stromech a pípají jako kuřata.

Lokace: provincie Chumphon


Ban Rang Nok


je proslulý vlaštovčími hnízdy ve městě. Několik domů a staveb již bylo uzavřeno kvůli nesmírnému množství vlaštovek, které je obývají. Tito ptáci staví svá hnízda v domech stejně jako v jeskyních a horách. Přestože hnízda nejsou snadno přístupná, jsou soukromým majetkem.

Lokace: provincie Nakhon Si Thammarat


Lang Aan siamský pes


je pravděpodobně nejslavnější chov Thajska. Lang Aan pes má krátkou hebkou a lesklou srst. Charakteristická je zakroucená struktura srsti na zádech. Vlastníci jsou pyšní na jeho povahové rysy: oddanost a inteligenci. Pes s dobrým původem je ovšem drahá záležitost a připravte si na něho nejméně 300.000,-THB.

Lokace: provincie Trat


Vegetariánský festival Ngán kin džé


září / říjen (podle čínského lunárního kalendáře). Souvisí s taoismem. Do Thajska ho uvedli čínští obchodníci a přistěhovalci. Slaví se zejména na ostrově Phuket a v některých jihothajských provinciích. Oslavy a procedury trvají většinou devět dnů, ale některý rok tomu může být i jinak. Hlavním smyslem je tělesná i duchovní očista. Doprovází ho velmi barvité, ale i dost drastické zvyklosti.

Lokace: provincie Phuket


Raketový festival (Bung Fai)


je událost přitahující sem návštěvníky z celé země. Podomácku vyrobené rakety, často obrovských rozměrů a pitoreskních tvarů, ohňostroje, přehlídky a soutěže krásy. To je jedinečná Isanská tradice konající se na začátku května v období příchodu deštivého ročního období za účelem povzbudit boha deště Phya aby obdařil oblast vydatnými srážkami.

Lokace: provincie Yasothon


Holubičí soutěž ASEAN


poslední víkend v březnu. Průvody, přehlídky, výstavy, prodej a soutěže ve vrkání holubů z Malaysie, Singapuru a všech provincií Thajska.

Lokace: provincie Yala

 


Festival svící


je největší náboženský obřad v Ubon Ratchathani. Konná se každoročně na Asalha Bucha den a Khao Phansa den (buddhistický půst) v okolí Thung Si Muang a Chaturamuk Pavillion. Konají se dva druhy soutěže svíček: odlévaných a vyřezávaných. Dále uvidíte průvod voskových "plavidel" představujících různé chrámy, překrásné ženy reprezentují anděly svící. Průvod prochází od Wat Si Ubon Rattanaram po cestě k Thung Si Muang.

Lokace: provincie Ubon Ratchathani


Sloní festival


Surin byl vyhlášenou sloní lokalitou od dob starověkých králů a místní obyvatelé jsou mistři v lovu, výcviku a ovládání slonů. Sloní festival se zde poprvé konal v roce 1960 a od té doby se stal proslulý jak mezi domácími, tak zahraničními návštěvníky. Koná se každoročně třetí víkend v listopadu a uvidíme přehlídku sloních dovedností, přetahování mezi slonem a lidmi, sloní fotbalový zápas, rekonstrukce historických sloních bitev a řadu dalších atrakcí.

Lokace: provincie Surin


Festival "pečených prasat"


je turisticko propagační atrakce konaná každé září. Festival je široce proslaven lákavým pečeným vepřovým masem vyráběný podle místního speciálního receptu. Vepřová kůže je křupavá a maso měkoučké díky speciálnímu způsobu nakládání ve směsi bylin a přípravě na grilu. Pečené maso se prodává již od rána a konná se řada banketů a doprovodných kulturních produkcí.

Lokace: provincie Trang


Thajsko - sníh, led a sněhuláci


Je to sice v těchto tropických krajích těžko uvěřitelné, ale je zdokladováno, že v Thajsku již někoilikrát skutečně počasí připravilo pěkné překvapení! Nedá se ale mluvit o sněžení v pravém slova smyslu, spíše to vždy bylo mohutné krupobití. Ale i to je v této oblasti jevem velmi unikátním.

Pokračování...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zajímavosti 1 - předchozí část

Thajské pověry

Zajímavé chrámy

Thajská NEJ