Thajsko - klima


Tři roční období


Thajsko je typickou tropickou zemí. Zdejší klima je ovlivněno monzuny, který vytvářejí tři roční období v severním, severovýchodním a středním Thajsku a dvě roční období v jižním Thajsku. Tři roční období se skládají z období horka a vlhka, období chladna a sucha a období dešťů.


Teplé období


je provázeno vysokými teplotami a také vyšší vlhkostí, což činí návštěvu Thajska pro někoho tomto období nesnesitelnou. Trvá od března do května až června. Není proto divu, že všechny důležité svátky konající se v tomto období jsou spjaté s osvěžující vodou.


Období dešťů


obvykle červen až říjen - se projevuje velkou zemědělskou aktivitou, půda je měkká, nastává nejlepší období pro sázení rýže. Tato doba je nejlepší pro pozorování různých náboženských a kulturních festivalů. V této době přicházejí nepravidelné, ale silné, jihozápadní monzuny z Indického oceánu. Prší většinou odpoledne, ale ani ranní deště nejsou výjimkou. Období dešťů je určováno monzunovými větry, v jihovýchodní Asie vane jihovýchodní monzum (vítr z jihovýchodu, ne směrem na jihovýchod!) od května do října a od listopadu do dubna vane severovýchodní monzun. Ovšem například ostrov Ko Samui, provincie Nakhon Si Thammarat a Songkhla jsou před monzunem chráněné.


Chladné období


Chladné opravdu v uvozovkách, protože teploty přes den se pohybují okolo 30°C. Je to nejvhodnější doba pro návštěvu Thajska. Řeky a vodopády mají dostatek vody a celá krajina se krásně zelená po vydatných deštích. Toto turisticky ideální období trvá od listopadu do března. Obecně platí, že čím více postupujete na jih, tím kratší je období sucha. Od Chiang Mai směrem na sever trvá období sucha 6 měsíců (listopada - květen), ve většině střední a severovýchodní části Thajska trvá sucho a chladno 5 měsíců (prosinec - květen), na severu poloostrova tři měsíce (březen - květen), a pod Surat Thani dokonce jen dva měsíce (březen - duben).


Aktuální počasíKdy jet do Thajska?


Ideálně listopad - březen


Hlavní pobytová sezóna je ve většině destinací v Thajsku od 1. listopadu do 31.března. Panuje suché počasí s minimem srážek a teplotami nad 25° C. V dubnu také neprší, ale teploty stoupají až na 35° C.

 


Na Ko Samui až po Novém roce nebo v létě!


Pozor! Na východním pobřeží - Ko Samui, Ko Tao a Ko Phangan je to jinak. Zde jsou dvě období suchého počasí: červenec-srpen a leden-duben. Zcela opomíjený je v Čechách prázdinový pobyt v této oblasti. Dají se na něj sehnat extrémně levné letenky a není tu tolik turistů jako v hlavní sezóně v zimě.


Vánoce a Nový rok jsou nejdažší!


TOP sezóna je obvykle od 20.prosince do 15. ledna. To je sice pro Evropany nejatraktivnější období, ale také bezkonkurenčně nejdražší. Ceny hotelů a dalších služeb strmě stoupají minimálně o 30%! Navíc většina hotelů pořádá "povinné" a drahé gala dinner 24. a 31.prosince.


Výhody a nevýhody období dešťů


Období dešťů trvá obvykle od června do října. Neprší ovšem nepřetržitě. Většinou se jedná o prudké monzunové přeháňky v délce až několika hodin. Panuje vysoká vlhkost vzduchu a teploty kolem 30° C. Ceny hotelů a služeb klesají o 30-50%.

Toto období je vhodné pro poznávací programy - zejména pro návštěvu národních parků (pozor většina mořských národních parků je v tomto období ale uzavřena). Příroda je sytě zelená a vodopády mají spoustu vody - v zimním období je řada z nich naopak skoro suchá. Také je vhodné pro návštěvu Angkor Wat v Kambodži, kde je v hlavní sezóně hodně prachu.


Thajsko - sníh, led a sněhuláci


Je to sice v těchto tropických krajích těžko uvěřitelné, ale je zdokladováno, že v Thajsku již někoilikrát skutečně počasí připravilo pěkné překvapení! Nedá se ale mluvit o sněžení v pravém slova smyslu, spíše to vždy bylo mohutné krupobití. Ale i to je v této oblasti jevem velmi unikátním.

Pokračování...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Aktuální počasí v Thajsku - podle provincií, předpovědi, archiv počasí, vše v češtině, můžete zde najít počasí na kterémkoliv místě na světě.