Thajsko - sníh, led a sněhuláci


"Sníh" v Thajsku?


Je to sice v těchto tropických krajích těžko uvěřitelné, ale je zdokladováno, že v Thajsku již někoilikrát skutečně počasí připravilo pěkné překvapení! Nedá se ale mluvit o sněžení v pravém slova smyslu, spíše to vždy bylo mohutné krupobití. Ale i to je v této oblasti jevem velmi unikátním.


8.ledna 1955


Pravděpodobně první zdokumentovaný případ se udál 8.ledna 1955 v provincii Chiang Rai. V šest hodin večer po dešti napadl sníh a drobné ledové kroupy. Snímky z dobového tisku jsou z druhého dne po čtrnácti hodinách. Po 36 hodinách vše roztálo.13.dubna 2008


Oblast Doi Chang (1 800 m.n.m.) v provincii Chiang Rai postihlo rozsáhlé krupobití dokonce dvakrát po sobě 13. a 15. dubna 2008. Poničilo výrazně místní kávové plantáže a způsobilo mnohamilionové škody. Mimoto vzbudilo mezi místními obyvateli ohromnou paniku, protože bylo přesně předpovězeno ve starobylých astrologických textech.Extrémy roku 2010


V tomto roce postihlo lokální krupobití několik míst v severním Thajsku - zejména Udon Thani a Chiang Mai. Vždy se jednalo o velmi prudké lokální bouřky a velikost krup dosahovala až 8 cm! Zvýšená četnost tohoto jevu vyvolala rozsáhlou diskusi o změnách klimatu.

Podobné obrázky již zřejmě nebudou v budoucnu až tak velkou atrakcí...


Snow Town - Dream World


Pokud si chtějí Thajci na vlastní kůži vyzkoušet sníh, koulování nebo klouzačku, mohou se vypravit do obrovského zábavního parku Dream World v Rangsit v provincii Pathum Thani, což je v podstatě předměstí Bangkoku. Vyhledávanou atrakcí je obrovská vymražená hala se zasněženým svahem.


Hokej a bruslení


Zní to možná trochu překvapivě, ale v Thajsku se hraje hokejová liga - dokonce mezinárodní za účasti dalších týmů z asijských zemí. Thajský národní tým se také účastní nižších mezinárodních soutěží. V Thajsku jsou celkem 3 regulérní hokejové plochy - 2 v Bangkoku a jedna v Chiang Mai.

Pokud byste měli chuť si jen třeba zabruslit, není problém - jen v Bangkoku jsou k dispozici 4 veřejná kluziště!


Ledové bary


V některých turistických letoviscích (Bangkok, Pattaya, Phuket, Ko Samui atd.) je oblíbenou atrakcí návštěva ledových barů. Teplota uvnitř je hluboko pod bodem mrazu (až -20 C) a interiér je obvykle také celý z ledu.

Ilustrační snímek ovšem neodpovídá zcela realitě, protože návštěvníci si ochotně obléknou zimní kabát...


Sněhuláci a Santové


Čím je v Thajsku tepleji, tím více sněhuláků, vánočních stromečků a všech variant Santa Klause tu můžete potkat v předvánočním období! Na svědomí to má globalizace a maniakální obchodní řetězce.A také tradiční thajská afinita k slavení čehokoliv.SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Klima

Aktuální počasí v Thajsku - podle provincií, předpovědi, archiv počasí, vše v češtině, můžete zde najít počasí na kterémkoliv místě na světě.

Zajímavosti