Thajsko - horské kmeny


Hill tribes


Horské kmeny - tento termín se vztahuje na etnické minority žijící v hornatých oblastech severního a západního Thajska. Thajci je nazývají chao khao, což doslova znamená lidé z hor. Každý horský kmen má svůj vlastní jazyk, způsob oblékání, zvyky a víru. Většina kmenů je polonomádského původu a během posledních 200 let se do Thajska přistěhovaly z Tibetu, Myanmaru, Číny a Laosu. Oficiálně je rozlišováno zhruba deset různých horských kmenů, ve skutečnosti jich může být až dvacet. V roce 1999 se počet jejich příslušníků odhadoval na 570 000. Nejpočetnější kmeny se jazykově řadí do 3 skupin: tibetomyanmarské (Lisu, Lahu, Akha), karenské (Karen, Kayah), austrothajské (Hmong, Mien).


Lahu


Populace: 82 000
Země původu: Tibet
Současný výskyt: jižní Čína, Thajsko, Myanmar
Pěstované plodiny: rýže, kukuřice, opium
Víra: animismus, křesťanství
Charakteristické znaky: Příslušníky kmene Lahu lze poznat podle černých a červených kabátků, ženy nosí rovně střižené sukně.

Lahu v překladu znamená lovec. Tito domorodci jsou velmi vyspělí v bylinné medicíně a tkalcovství. Sběratelé si cení jejich umně tkaných brašen na rameno, tzv. yaam.


Lisu


Populace: 31 000
Země původu: Tibet
Současný výskyt: Thajsko, Čína
Pěstované plodiny: rýže, kukuřice, opium; k tomu chov dobytka
Víra: animismus
Charakteristické znaky: Ženy nosí přes kalhoty dlouhé pestrobarevné tuniky, někdy mají na hlavách turbany se střapci, muži se oblékají do pytlovitých, dole stažených zelených či modrých kalhot.

V komunitách Lisu je běžný předmanželský sex, mladým lidem je ponechána volnost ve výběru partnerů. Veškeré soudnictví v těchto patriarchálních kmenech je řešeno celým kmenem.


Hmong


Populace: 111 000
Země původu: severní Čína
Současný výskyt: jižní Čína, Thajsko, Laos, Vietnam
Pěstované plodiny: rýže, kukuřice, opium
Víra: animismus - věří v ducha oblohy, který stvořil celý svět
Charakteristické znaky: Hmongové nosí jednoduché černé kabátky a kalhoty či sukně v barvě indiga s pruhovanými okraji, které bohatě zdobí stříbrnými šperky a starými mincemi. Většina žen si splétá vlasy do velkých drdolů.

Rodové společenství se odvíjí od patriarchátu, je povolena polygamie. Své domy si na rozdíl od většiny ostatních horských kmenů nestaví "na nožičkách", ale přímo na zemi. Hlavní obytná místnost je ale i tak trochu vyvýšená kvůli spižírně.


Karen


Populace: 353 000
Země původu: Myanmar
Současný výskyt: Thajsko, Myanmar
Pěstované plodiny: rýže, zelenina; rovněž chov dobytka
Víra: animismus, buddhismus, křesťanství
Charakteristické znaky: Karenové se oblékají do halen různých barev z hustě utkaného plátna s výstřihem do tvaru V.

Příbuzenství se odvozuje podle matriarchálních pravidel, Karenové praktikují endogamní manželství, tzn. že sňatek je povolen pouze s partnerem ze stejného či příbuzného kmene. Mezi Kareny patří i známí tzv. long neck - dlouhokrké ženy.


Akha


Populace: 50 000
Země původu: Tibet
Současný výskyt: Thajsko, Laos, Myanmar, Čína
Pěstované plodiny: rýže, kukuřice, opium
Víra: animismus
Charakteristické znaky: Lidé z kmene Akha si své černé čapky zdobí korálky, stříbrem a peříčky.

Akha je jeden z nejchudších kmenů, snaží se vzdorovat asimilaci s většinovým thajským obyvatelstvem.


Mien


Populace: 42 000
Země původu: střední Čína
Současný výskyt: Thajsko, jižní Čína, Laos, Myanmar, Vietnam
Pěstované plodiny: rýže, kukuřice, opium
Víra: animismus, taoismus
Charakteristické znaky: Ženy chodí v černých kalhotách a kabátcích s červeným límcem z materiálu připomínajícího kožešinu, vše zdobí složitými vyšívanými vzory. Na hlavách nosí tmavě modré nebo černé turbany.

Společnost je patriarchální, manželství bývají polygamní. Projevuje se tu velký vliv čínské kultury, Mienové k zápisu svého jazyka užívají čínské písmo.

 

Zpracovala: Ivona Půlkrábková; Foto: Petr Jahoda
Magazín Koktejl - Únor 2001


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Obyvatelstvo

Dlouhokrké ženy