V roce 1997 uběhlo sto let od vzniku thajské kinematografie. Na podzim téhož roku se v Bangkoku pod záštitou Thajské filmové nadace (Thai Film Foundation), sdružené okolo pracovníka thajského Národního filmového archivu a inspirátora mnoha akcí na záchranu nejranějších pozůstatků thajské kinematografie Dome Sukvonga, konal malý festival filmů věnovaných Bangkoku. Na jeho závěr byl promítnut film Fun Bar Karaoke mladého režiséra Pen-Ek Ratanaruanga, téhož roku představený na MFF v Berlíně a po něm i na mnoha dalších festivalech (rok nato i na 33. MFF Karlovy Vary). V souvislosti s úspěchem Pen-Ekova filmu v zahraničí i s masovou návštěvností snímku jiného režiséra mladé generace, Nontsee Nimitbutra, jehož Daeng Bailey and the Gangsters se stal komerčně nejúspěšnějším thajským filmem všech dob, se rozvířila debata o identitě, kvalitě a perspektivách thajského filmu. Co tedy lze říci o současné thajské kinematografii osmdesát let po natočení prvního thajského celovečerního filmu?
Nejčastějším slovem, slýchaným v devadesátých letech od thajských filmařů, kritiků a studentů, byla krize. Ve zlaté éře thajského filmu, šedesátých a sedmdesátých letech, se v zemi točilo téměř 200 filmů ročně. Tato doba zrodila režiséry, jejichž jména jsou dnes v Thajsku legendou, jako např. Cherd Songsree nebo Prince Chatree Chalerm Yukol. Tento extravagantní režisér, známý také pod přezdívkou Tan Mui a spřízněný s královskou rodinou, proslul jako kritik sociálních nešvarů v zemi; v jeho naturalistických filmech se postupně objevily všechny - zločin, prostituce, drogy a AIDS. Poslední léta tráví Tan Mui prací na pravděpodobně nejambicióznějším a nejnákladnějším projektu v dějinách thajské kinematografie, filmu Suryiothai.
Osmdesátá léta zaznamenala tvorbu dalších úspěšných režisérů; jsou jimi např. Euthana Mukdasanit, Banchong Kosalwat, Bandit Ritthakol nebo Adirek Wattaleela. V devadesátých letech klesl průměrný počet ročně vyrobených filmů na padesát. Ekonomický propad Jihovýchodní Asie v nedávné minulosti se přirozeně projevil i ve filmovém průmyslu, takže koncem devadesátých let se počet ročně vyrobených filmů ještě snížil.
Otázky nad thajskou kinematografií však spíše než počet filmů vyvolává jejich umělecká úroveň a zejména schopnost oslovit publikum. Jeden pohled do sálu během promítání thajského filmu prozradí, o čem je řeč: kina patří teenagerům - po shlédnutí filmu je jasné proč. Domácí produkce nenabízí o mnoho více než sladkobolné příběhy ze středních škol, hloubka jejichž sdělení nepřesahuje horizont televizních seriálů, pohádky a horory, příběhy se zoufale přehlednou stavbou a průhledně jednoznačným morálním vyzněním. Není divu,že dospělé generace hledají audiovizuální zábavu spíše u televize, a když už se vydají do kina, jsou si koupit zaručené zboží z Hollywoodu.
Nejpalčivějším problémem thajského filmu však zůstává nedostatek kvalitních scénářů. Politická satira, vděčné téma mnoha dob a mnoha kinematografií, je v Thajsku dodnes prakticky nemožná. Několik filmů s kontroverzními tématy (např. korupce) bylo odloženo ad akta a autoři scénářů a producenti se ve snaze neodsoudit projekt k zániku často dostávají do područí jakési podvědomé auto regulace, jež je samozřejmě pro autentickou tvorbu nemyslitelnou ingrediencí. Většina současných thajských filmů také trpí problémem "upovídanosti"; divák zvyklý na filmové postupy západní (ale i japonské nebo čínské) kinematografie s podivem zjišťuje, jak málo je ponecháno na jeho imaginaci. Princip, uplatňovaný v tradičních thajských dramatech, že totiž vše je třeba říci slovy nebo vyjádřit gesty, vyráží filmu z ruky jeho nejvlastnější prostředek - náznakovou řeč filmové kamery.
Obliba pubertálních dramat a romancí má však ještě jednu příčinu. Audiovizuální zábava v Thajsku je dnes monopolizována několika velkými firmami (např. Grammy Entertainment a RS Film), pro něž není problém obsadit hlavní role pěveckými hvězdami ze svých "stájí". Naopak, je to v jejich zájmu: vždyť prostředky vynaloženými na propagací filmu zpětně podporují činnost své hudební divize (a když už nedostane hvězda hlavní roli, alespoň se postará o soundtrack). Klientelu zmíněných pěveckých hvězd přitom tvoří táž generace, pro niž jsou určeny filmy. Po stránce marketingu jde o dokonalý uzavřený kruh, který je cílem každého monopolu; po stránce umělecké se marketingoví manažeři obvykle neptají. A konečně obtížnost točit a zejména distribuovat v Thajsku "nezávislé" filmy je způsobena i skutečností,že většina kin dnes patří několika největším studiím (Five Star Productions, Mongkol Cinema nebo Tai Entertainment), které se experimentováním s diváckým vkusem nikdy příliš nevyznačovaly.
Koncem devadesátých let nicméně vedle slova krize začalo stále častěji vyslovovat i slovo naděje. Tu má ve své moci přinést nová generace filmařů, jimž se podařilo to, o co se jejich o generace starší a již známí kolegové marně snažili - oslovit publikum napříč generacemi autentickým příběhem. K nim patří Nontsee Nimitbutr a Pen-Ek Ratanmaruang kteří oba začali jaké reklamní režiséři, a několik dalších tvůrců, kteří studovali filmovou tvorbu za zahraničních univerzitách.
Poslední léta zaznamenala i vznik do té doby neznámého, avšak pro život kinematografie velmi důležitého fenoménu - filmových festivalů. Ty sice samy o sobě nemohou změnit vkus publika, neboť "přesvědčují přesvědčené", přesto však pomáhají orientovat mladé diváky směrem k nekomerční a avantgardní tvorbě. K nim patří Art Film Festival (sponzorovaný nadací Project 304), Short Film Competition (pořádaná Thai Film Foundation), a Bangkok International Film Festival. K oživení zájmu o filmovou zábavu v Bangkoku došlo v polovině devadesátých let i v souvislosti s masovým otevíráním gigantických multiplexů - vzhledem k notorickým dopravním zácpám bylo dříve prakticky nemožné cestovat za filmem před půl města. Multiplexy navíc začaly nabízet filmy v relativně širokém žánrovém spektru (výraz "široké spektrum" je ovšem třeba vnímat v kontextu - 80% distribuované produkce je nejčistší Hollywood, zbytek tvoří filmy zČíny, Hong Kongu a domácí. Obrázek studentů hovořících u vedlejšího stolu o Kusturicovi nebo alespoň Jimu Jarmuschovi je zatím hudbou budoucnosti a je otázkou, zda-li tato hudba vůbec kdy spustí).
V České republice se thajská kinematografie představila doposud celkem čtyřmi filmy. Poprvé to bylo v roce 1998, kdy na 33. MFF KV Euthana Mukdasanit uvedl svou adaptaci úspěšného thajského románu nazvanou Goo-Kam (Sunset at Chao Phraya) a Pen-Ek Ratanaruang svůj první film Fun Bar Karaoke. Po roční přestávce byly na 35. MFF KV uvedeny dva thajské filmy: prvním z nich byl dalších Pen-Ekův film, gangsterská komedie 6ixtynine9, a druhým experimentální černobílý pseudo dokument Dogfar nai mae marn (Mysterious Object at Noon) režiséra Apichatponga Weerasethakula, který uvedla jeho koproducentka a spoluscénáristka Mingmongkol Sonakul. V roce 2001 byl uveden film Hoši z Bangkoku (Bangkok Dangerous), režisérů (dvojčata) Oxide a Danny Pangových.
(c Copyright 2001 Česko thajská společnost ) |