Doprava po Thajsku


Bangkok


Nic srovnatelného nezažívá v Bangkoku tak převratný a překotný vývoj jako je doprava. Před sto lety byly tyto Benátky východu protkány nepředstavitelně hustou sítí vodních kanálů (klongů), po kterých se provozovala veškerá doprava. Dnes je k dispozici nadzemní rychlodráha, metro, autobusy, říční tramvaje, fantastické množství taxiků, motocyklů atd. Když pomineme často nervydrásající dopravní zácpy, je doprava po tomto velkoměstě relativně snadná.

Více informací...


Vnitrostátní lety


Nejpohodlnější způsob cestování zejména do letovisek na jihu je vnitrostátní let. Operují zde tři hlavní letecké společnosti: Thai Airways, Bangkok Air a nízkorozpočtová Air Asia.

Thai Airways a Bangkok Air jsou klasické společnosti. Pokud si letenku koupíte samostatně on line na jejich stránkách můžete ušetřit až 30% proti ceně za kterou Vám my zarezervujeme plnohodnotnou letenku. Ale pozor! Takové nejlevnější letenky obvykle nelze plně refundovat a bezplatně měnit termíny.

Air Asia je nízkorozpočtová společnost s velmi kvalitními službami a bezkonkurenční cenou (často výhodnější než pozemní doprava vlakem nebo autobusem), ale musíte si ji individuálně on line koupit s výrazným předstihem, je limitována váha zavazadla (nad 10 kg se připlácí) a neodbavují zavazadla na návazné lety.

V poslední době přibývají další nízkorozpočtové společnosti, jako třeba Nok Air atd.


Železnice


Cestování vlakem v Thajsku je zážitek, který doporučujeme jen těm co chtějí opravdu ušetřit a mají dost času. Dříve bývali našinci překvapeni spolehlivostí, přesností a čistotou nesrovnatelnou s českými drahami. V posledních letech úroveň thajských železnic velmi zaostává a její technický stav je upřímně řečeno zoufalý. Každopádně síť železnice je řídká a omezuje se víceméně na hlavní směry sever-jih. Výchozím bodem pro většinu cest z Bangkoku je hlavní nádraží Hualampong Railway Station na ulici Rama IV Road (dnes je to také zastávka metra). Pouze pro některé trasy na jih (do Lan Suan, Malaysie, Singpore) a do provincie Kanchanaburi (Nam Tok) je třeba použít nádraží Bangkok Noi ve čtvrti Thonburi.


Autobusy


Autobusová síť je nesmírně hustá, levná a funguje téměř 24 hodin denně. Pokud chcete zažít trochu dobrodružství, nechoďte na autobusové nádraží, ale stoupněte si k silnici a nějaký autobus si zastavte. V některých turisty málo navštěvovaných oblastech mají autobusy jen thajské nápisy. Mimo relativně luxusních klimatizovaných dálkových autobusů spojujících hlavní města provincií operuje celá škála provinční lokální dopravy s řadou druhů neklimatizovaných (ale levných) autobusů). Někdy je ve vzdálených venkovských oblastech "autobus" přestavěn z nákladního automobilu.


Čtyři autobusové terminály Bangkok


Bangkok má čtyři autobusové terminály na třech místech: severní, severovýchodní, východní a jižní. Severní a severovýchodní se nachází ve stejném objektu, pouze v jiném podlaží. Z nich vyjíždí nepřetržitě autobusy do příslušných oblastí (ze severního terminálu jezdí do severního Thajska atd.). Severní terminál (Kampaeng Petch 2 Road, nedaleko od trhu Chatuchak) je dostupný jak nadzemní rychlodráhou, tak metrem. Východní terminál (Sukhumvit Road, proti Soi 63) je dostuný nadzemní rychlodráhou (stanice Ekkamai). Jižní terminál (Boromratchonnani Road, Thonburi, za řekou) je dostupný autobusem nebo taxikem.


Song teo


V překladu "dvě lavičky". Je to pick up ve kterém je asi 10 míst, ale napěchuje se do něho bez problémů nejméně dvakrát tolik cestujících včetně zavazadel. Někdy jezdí po stálých trasách, jindy je možné si ho najmout jako taxi. Cena bývá paušální (stálé trasy) nebo se musí smlouvat. V různých provinciích se liší barvou a značkou automobilu.


Moto taxi


V každém městě, v každé vesnici postávají na rohu skupinky motocyklů s řidiči v barevných vestách. Dovezou Vás rychle, kam si budete přát. Často je to to trochu riskantní záležitost, zejména v městských dopravních špičkách, ale také nejrychlejší. Cena se musí smlouvat.


Samlor


V Asii dříve populární a rozšířený dopravní prostředek. V Thajsku je k dispozici většinou již jen v několika málo místech jako atrakce. Je to romantický zážitek pro kratší trasy nebo spíše pro okružní jízdy po památkách.


Lodě


Lodní doprava je hojně využívána jak v Bangkoku (říční tramvaje a přívozy), tak zejména v přímořských střediscích a mezi ostrovy. Existuje nepřeberná škála všech možných plavidel, od "rua háng jáu" (loď s dlouhým ocasem), přes rychlé čluny, až k luxusním výletním lodím. U pravidelných spojů je cena pevně stanovena, jinak se musí smlouvat.


Půjčování automobilů a motocyklů


Mimo velkých nadnárodních sítí půjčoven funguje systém malých půjčoven v každém turistickém středisku. Pozor! Zde se ale půjčuje většinou bez pojištění a celé riziko z případných škod je na Vás. Jezdí se po levé straně a jezdí se rychle. Kdo na to nemá neměl by se do toho pouštět. Na druhé straně je půjčený motocykl nejideálnější dopravní prostředek hlavně na ostrovech.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Doprava Bangkok