Thajsko - národní parky


Historie


Ve snaze řešit komplikující se ekologickou situaci země vypracovala thajská vláda v roce 1960 nový plán na ochranu přírody. V roce 1962 vzniká první a dodnes nejslavnější a nejnavštěvovanější národní park Khao Yai. Do současnosti bylo postupně vyhlášeno více než 211 národních parků, lesoparků, mořských národních parků a chráněných území. Thajsko se tak zařadilo mezi země s největším procentem chráněných území na světě. Účelem NP je mimo ochrany jedinečných přírodních zdrojů i vzdělávání a rekreace veřejnosti díky možnosti pozorování života ve volné přírodě. Setkáte se tu při troše štěstí s divokými slony, jeleny, cibetkami, tygry, nosorožci a řadou dalších velkých zvířat. Milovníci ptactva zase zamíří do hor národního parku Doi Suthep a Doi Inthanon - kde se nabízí jedinečné příležitosti pozorování vzácných druhů ptáků nebo do NP Khao Sam Roi Yot na jihu Thajska a řady dalších mořských národních parků v této oblasti. Divukrásný podmořský život uchvátí každého a reklamní slogany o "posledních rájích na zemi" skutečně nelžou.


Několik informací


V rezervacích se platí vstupné (200 - 600,-THB) a poplatek za automobil nebo motocykl. V drtivé většině NP je možno stanovat (ale pouze na vyhrazených místech) a řada z nich má k dispozici velmi jednoduché ubytovací kapacity (nutno rezervovat a platit dlouho dopředu). K dispozici bývají perfektně značené stezky nebo kvalifikovaní průvodci nebo alespoň informační centrum.

V některých rezervacích v hraničním pásmu s Kambodžou a Barmou bývá vojenská kontrola a zpřísněný režim.
Některé parky trpí extrémním množstvím návštěvníků a od roku 2017 se připravuje omezení jejich počtu a zavedení online vstupného.

 

Všechny NP spravuje Royal Foresty Department v Bangkoku, Phaholyothin Rd, Chatuchak District, tel.: 02-5790529. V poslední době se stala ekoturistika velice oblíbenou jak mezi Thajci, tak mezi zahraničními turisty a operuje zde nesčetně cestovních kanceláří s těmito programy.


Následující kompletní přehled parků přináší vyčerpávající informace v angličtině:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_national_parks_of_Thailand

http://www.dnp.go.th

http://portal.dnp.go.th/


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY